Jeśli marzysz o wyprowadzce z miasta i zakupie działki w celu zbudowania własnego domu, warto pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach. Budowa domku na wsi nie jest łatwa – jak jej podołać?
Przekształcenie działki rolnej w budowlaną
Mieszkanie w mieście ma wiele zalet, między innymi w zakresie dostępu do placówek edukacyjnych oraz szerokie możliwości zawodowe. Zakup mieszkania w dużym mieście to dla wielu osób optymalna opcja, bo pozwala na bliskość miejsca pracy od miejsca zamieszkania, małą odległość od szkoły, do której chodzą dzieci oraz dostęp do miejsc rozrywki i kultury zlokalizowanych w centrum miasta. W mieście rynek nieruchomości jest nieco zdradliwy, ale gdy uda się znaleźć odpowiednie mieszkanie, to staje się ono nie tylko idealnym miejscem do zamieszkania, ale również zabezpieczeniem na przyszłość. Podobnie jest w przypadku kupna nieruchomości, które ma na celu sprawienie, że będziemy mieć zarobek pasywny na wynajmie mieszkania.
Są ludzie, którzy nie lubią zgiełku miasta i marzą o spokojnym życiu na wsi. To szczególnie widoczne w ostatnich latach, bo występuje postępujący powoli proces deurbanizacji. Dla wielu osób budowa domku na wsi jest marzeniem.
Niestety, działki budowlane są z reguły drogie. Alternatywą może okazać się kupno dość taniej działki rolnej. Niestety, w takim wypadku trzeba liczyć się ze skomplikowaną procedurą, którą stanowi przekształcenie działki rolnej na budowlaną.
Dlaczego nie można zbudować legalnie domu na działce rolnej? Określają to ustawy dotyczące ochrony działek rolnych oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego. Regulacje utrudniające przekształcenia działek rolnych w budowlane mają chronić tereny rolne przed wykupywaniem ich przez deweloperów.
Przekształcanie działek rolnych w budowlane
Procedura przekształcenia działek rolnych w budowlane jest dość uciążliwa, ale nie niemożliwa. Trzeba wykonać następujące kroki:
- udać się do Urzędu Gminy, gdzie należy sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.
- gdy grunt jest objęty tym planem. Należy zmienić przeznaczenie gruntu na budowlany poprzez złożenie odpowiedniego wniosku do organu wykonawczego w gminie, np. burmistrza miasta. Wniosek należy odpowiednio uzasadnić, odnosząc się do zasad zapisanych w przepisach dotyczących działek rolnych i budowlanych
- jeśli wniosek dotyczy gruntów klasy I, II lub III, musi zostać wysłany do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jeśli dotyczy gruntów klasy IV, V lub VI, wystarczy rozpatrzenie przez samorząd lokalny.
Następnie trzeba poczekać na decyzję. W zależności od sytuacji czas oczekiwania może wynosić do kilku miesięcy.
W przypadku pozytywnej decyzji trzeba liczyć się z kosztami. Odrolnienie jednego hektara działki zaliczanej do gruntów klasy V to koszt 116 580 złotych. Ponadto po odrolnieniu działki czekają nas opłaty roczne w wysokości 10% ogólnej należności, które trzeba uiszczać przez 10 kolejnych lat.
Budowa domku – o czym warto pamiętać?
Przed budową domu należy pamiętać o sprawdzeniu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który pozwoli nam nie tylko poznać status działki, ale i jej okolic. Warto skonsultować z MPZP również plan budowy naszego wymarzonego domu, dzięki czemu unikniemy wprowadzania zmian w planie w późniejszym czasie.
Warto mieć na uwadze czynniki takie jak m.in. odległość planowanego domu od granicy działki sąsiadów (prawnie Twój dom powinien znajdować się w odległości minimum 4 metrów od granicy. Gdy jest zwrócony ścianą z drzwiami lub oknami w stronę granicy działki, 3 m gdy jest zwrócony ścianą bez okien) i rodzaj gruntu (to ważne w kontekście podłączania instalacji kanalizacyjnych oraz przy kładzeniu fundamentów, bo inaczej zachowuje się grunt piaszczysty, a inaczej podmokły). Ponadto warto zwrócić uwagę na pobliską infrastrukturę. Aby nie kupić działki na kompletnym pustkowiu, gdzie najbliższy sklep znajdziemy w odległości 10 kilometrów.
Pozwolenie na budowę oraz zezwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych warto załatwić jak najszybciej, aby uniknąć niepotrzebnego stresu. Co prawda w świetle ostatnich zmian prawnych można wybudować dom jednorodzinny bez pozwolenia (wciąż potrzebne jest zgłoszenie budowy), jeśli jego obszar oddziaływania nie wykracza poza teren działki. W praktyce wciąż większość dużych domów będzie wymagała pozwolenia.
Budowa domku bez pozwolenia
Jeśli nie potrzebujemy dużego metrażu, doskonałą alternatywą dla klasycznego domu mogą być coraz popularniejsze niewielkie domki bez pozwolenia do 35 m2.
Przed rozpoczęciem budowy takiego domku wystarczy dostarczyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Mapkę terenu z zaznaczonym usytuowaniem obiektu oraz dowód na uiszczenie opłaty skarbowej.