Grudki na twarzy pojawiają się na naszych twarzach dosyć często. Mogą być one spowodowane tymczasowym stresem, złą dietą lub czynnikami środowiskowymi. Nie zmienia to jednak faktu, że ich obecność nie dodaje nam urody ani uroku. Warto zatem poznać kilka sposobów, które skutecznie pozwolą nam pozbyć się prosaków z policzków, czoła czy nosa. O czym należy pamiętać przy pielęgnacji cery z takimi wypryskami? Podpowiadamy.

Grudki na twarzy – czym tak naprawdę są?

Grudki, które powstają na całej naszej twarzy kojarzą nam się w większość z trądzikiem lub zaskórnikami. Prawda jest jednak taka, że od zaskórników czy trądziku równie je nie tylko wygląd zewnętrzny, ale też wewnętrzna struktura. Prosaki, bo tak je możemy nazywać, są bardzo twarde i trudno jest je usunąć od razu. Najczęściej pojawiają się w wieku niemowlęcym, jednak coraz częściej dotykają one również osób dorosłych. Najczęściej mamy z nimi do czynienia pod oczami, na ustach, powiekach lub skroniach. Zdarzają się jednak także pod pachami, a nawet w okolicach intymnych.

Prosaki są bardzo małymi, zaledwie milimetrowymi grudkami o białym, kremowym bądź żółtym odcieniu, które wyraźnie odstają poza linię skóry. Niedojrzałe grudki na twarzy są praktycznie niewyczuwalne w dotyku. Z czasem wznoszą się w niezwykle szybkim tempie i można wyczuć je jako twarde grudki. Ich nazwa pochodzi od nasion prosa, które przypominają je z wyglądu. Nie wydzielają żadnego zapachu, nie wywołują bólu czy problemu swędzenia, ale przez ich nieestetyczny wygląd większość z nas chce ich się po prostu pozbyć.

Jak pozbyć się wągrów i prosaków u kosmetyczki?

Usuwanie prosaków domowymi sposobami nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Bardzo często potrzebna jest wtedy pomoc bardziej specjalistycznych metod. W gabinecie kosmetycznym bądź u dermatologa o wiele łatwiej będzie dostosować metodę usuwania tych nieestetycznych grudek. Do najczęściej wykorzystywanych w tym przypadku metod leczenia należy przede wszystkim peeling chemiczny. Tego typu metoda pozwala na starcie martwej warstwy naskórka, a wraz z nią prosaków z twarzy. Regularne wykonywanie peelingów wygładzi strukturę naskórka i ujednolici jego koloryt.

Można również pokusić się o nakłuwanie grudek na twarzy igłą pod odpowiednim kątem. To najskuteczniejszy sposób na odblokowanie ujścia łoju, a co za tym idzie – na pozbycie się prosaków. Nieprawidłowe nakłucie może jednak narazić nas na wiele nieprzyjemnych sytuacji, jak blizny czy zakażenie. Z tego powodu warto jest udać się w tym celu do kosmetyczki. Zamrażanie azotem to innowacyjny sposób, ponieważ jest to niezwykle szybka i skuteczna metoda. Poddanie prosaków na twarzy niskiej temperaturze wywoła ich uszkodzenie, a następnie zniszczenie.

Prosaki na twarzy – jak wyleczyć domowymi sposobami?

Prosaków na twarzy możemy pozbyć się na kilka sposobów w domowym zaciszu. Wiele osób właśnie w taki sposób decyduje się na ich usuwanie. Jak pozbyć się wągrów w łatwy sposób? Jeżeli zależy nam na tym, aby pozbyć się tych nieestetycznych grudek, możemy sięgnąć po peeling z dodatkiem kwasu glikolowego bądź migdałowego. Pomoże on nam wygładzić strukturę skóry. Peeling należy wykonywać maksymalnie 2-3 razy w tygodniu, by za bardzo nie podrażnić naskórka. Po wykonanym zabiegu należy aplikować na twarz odpowiedni krem.

Dobrze sprawdzą się również produkty z kwasami, które wykazują silne właściwości złuszczające. Kremy tego typu szybko i skutecznie wchłaniają się w skórę, zwalczając tym samym nieestetyczne prosaki. Takie preparaty powinno stosować się codziennie przez około 3 miesiące, aby uzyskać zadowalające efekty. Preparaty te najlepiej stosować punktowo, gdyż ich silne działanie może nadmiernie przesuszyć i podrażnić pozostałą część twarzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here