Kryptowaluty wielu ludziom mogą przynieść kolosalne zyski, w ubiegłych latach coraz więcej osób decydowało się na ich kopanie. Jednak czy czynność ta jest nadal opłacalna w 2021 roku?

Kryptowaluty – czym są i na czym polega ich kopanie?

Kryptowaluty to inaczej waluty wirtualne, które możemy zarówno kupować, sprzedawać, jak i dokonywać za ich pośrednictwem wybranych transakcji. Oparte są ona na złożonych systemach, które dzięki specjalnemu zaszyfrowaniu są stosunkowo bezpieczne. Wszelkie czynności związane z dokonywaniem płatności za pośrednictwem kryptowalut odbywają się wyłącznie w przestrzeni wirtualnej. Przez co walut tych nie możemy wybrać z bankomatu ani przechowywać w tradycyjnym portfelu. Teoretycznie ich powstawaniem, czyli „kopaniem” może zajmować się każdy, w praktyce wymaga to jednak specjalistycznej wiedzy oraz sprzętu, czyli tak zwanych koparek do kryptowalut, które będą zdolne do wykonywania skomplikowanych obliczeń matematycznych. 

fot. Pexels.com

Inwestycje w kryptowaluty – czy warto podejmować ryzyko?

Inwestycja w kryptowaluty zawsze wiąże się z dużym ryzykiem, podobnie jak samo kopanie, którym zajmują się tak zwani górnicy. Osoby zarówno kopiące, jak i inwestujące opierają swoje działania na przewidywaniu, które niekiedy błędne, może doprowadzić do poniesienia wielu strat finansowych. Mimo to na kopanie lub zakup dużej ilości kryptowalut, od kilku lat decyduje się wiele osób, którym zależy na szybkim zysku. Jest on bowiem bardzo możliwy, jednak również uzależniony od licznych czynników, które wpływają na rynek kryptowalut. Z tego powodu ciężko określić, czy jest to przedsięwzięcie opłacalne. Wiele zależy od osobistego doświadczenia oraz związanej z nim umiejętności analizowania i przewidywania.

Na czym polega proces kopania kryptowalut?

Kopanie kryptowalut jest bardzo złożonym procesem, który w przypadku konkretnych wirtualnych walut może wyglądać inaczej. Kopanie możliwe jest dzięki pracy tak zwanych koparek, które są urządzeniami, posiadającymi ogromne możliwości. Poprzez które są zdolne do wykonywania bardzo skomplikowanych obliczeń matematycznych. Samo kopanie może opierać się zarówno na tworzeniu nowych jednostek, jak i na weryfikowaniu transakcji, a także dodawaniu ich do rejestru. Warto zaznaczyć, że jest to kosztowny proces. Zarówno ze względu na koszt zużycia prądu, wymagających urządzeń, jak i transakcji. 

fot. Pexels.com

Kopanie kryptowalut w 2021 roku – czy nadal się opłaca?

W poprzednich latach kopanie kryptowalut było bardzo dochodowym oraz opłacalnym przedsięwzięciem, przez co znacznie zyskało na zainteresowaniu. Jednak w ostatnim roku można było zaobserwować znaczny spadek cen walut wirtualnych. Co za tym idzie, opłacalności związanej z ich kopaniem. W wyniku tego wiele osób zrezygnowało z tego zajęcia. Sam proces jest bardzo kosztowny, przez co przy jednoczesnym zminimalizowaniu zysków, stał się mniej opłacalny. Sytuacja to dotyczy zarówno najpopularniejszej kryptowaluty jaką jest bitcoin, jak i pozostałych, które mimo mniejszej skali, również mogą przynieść znaczne dochody. Duże zainteresowanie kopaniem kryptowalut doprowadziło również do większych trudności w ich wydobywaniu. Sprzęt, który umożliwi podjęcie się tego procesu, musi charakteryzować się ogromną mocą. Przez co wykopywanie na własną rękę w obecnych czasach jest nieopłacalne. Do tego dochodzą wydatki za prąd, transakcje oraz ulepszanie komputerów. Sytuacja ta może się okazać korzystna wyłącznie dla większych firm, które dominują na rynku kryptowalut w ostatnim czasie.

Jakie kryptowaluty kopać w 2021 roku?

Duże zainteresowanie kryptowalutami w ostatnich latach doprowadziło do znacznego wzrostu konkurencji na danym rynku. Jak już zostało wspomniane, w wyniku wielu trudności, sporo osób zaprzestało kopania na własną rękę, a w dziedzinie tej dominują obecnie większe firmy. Jednak nadal wiele osób chce podejmować się kopania w nadziei na zyski- na co zatem należy zwrócić szczególną uwagę? Z pewnością każdy, kto zajmuje się kopaniem kryptowalut powinien mieć na uwadze ryzyko, które się z nim wiąże. Warto jednak rozglądać się za mniej znanymi walutami, gdyż przy ich wydobywaniu można natrafić na mniejszą konkurencję, łatwiejsze warunki, a co za tym idzie- na większe dochody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here