Które kierunki powinny nas interesować, jeśli chcemy iść na studia po ukończeniu technikum? Przedstawiamy dziesięć propozycji chwalonych przez absolwentów i cieszących się dobrą opinią na rynku pracy.

Gdzie na studia po technikum?

Co do zasady absolwent technikum, który zdał maturę, ma tak samo szerokie możliwości wyboru jak osoba, którą interesują studia po liceum. Może studiować w Polsce, może tęsknym okiem spoglądać na zagraniczne uczelnie. Może teoretycznie wybrać nawet kierunki humanistyczne. Zdarzają się nawet przypadki nauczycieli akademickich (choćby historyków), którzy początkowo szli drogą technika, a później zdecydowali się jednak poświęcić humanistyce. Zazwyczaj jednak absolwenta technikum interesuje poszerzenie swoich kwalifikacji zawodowych na polu podobnym do tego, któremu poświęcił poprzednie pięć lat. Takie właśnie uwzględniliśmy więc na naszej liście top 10 kierunków studiów. Najprostszy i najczęstszy wybór to oczywiście kierunek związanego z profilem szkoły i klasy, do której uczęszczał dany absolwent. To opcja kusząca również dlatego, że wtedy znaczną część materiału ze studiów ma się już przerobioną w technikum. Wiele osób rozważa jednak spróbowanie czegoś nieco innego, nawet jeśli pokrewnego. Dyplom absolwenta uczelni i zdany egzamin zawodowy w dwóch różnych dziedzinach daje naprawdę szerokie możliwości na rynku pracy. Pięć lat w szkole przygotowało zaś każdego do mierzenia się z różnymi wyzwaniami dotyczącymi przedmiotów ścisłych i technicznych. Przedstawiamy zatem nasz wybór 10 najlepszych kierunków po technikum

fot. Pexels.com

Automatyka i robotyka

Absolwenci tego kierunku mają szansę wprowadzić na rynek innowacyjne rozwiązania technologiczne. Już w czasie nauki na studiach mogą więc liczyć na wysokie stypendia motywacyjne, a później na znakomite warunki życiowe.

Elektronika

To dziedzina zajmująca się obwodami elektronicznymi zawierającymi elementy elektroniczne bierne – chodzi choćby o diody, tranzystory czy lampy próżniowe. Urządzenia konstruowane i utrzymywane przy życiu dzięki elektronikom są wszędzie dookoła nas. Nikogo nie zaskakuje więc, że to kierunek po którym łatwo o stabilną sytuację życiową.

Informatyka

To jeden z najczęściej wybieranych kierunków w ogóle. Nic dziwnego – ukończenie informatyki daje nam szerokie możliwości zatrudnienia. Jednocześnie trzeba pamiętać, że to dziedzina niezwykle szybko się rozwijająca. Potrafi więc być pasjonująca, ale jest też bardzo wymagająca – trzeba być stale na bieżąco.

Elektronika i telekomunikacja

To kierunek często wybierany przez osoby o zdolnościach informatycznych, które z góry nastawiają się na specjalizację w tej konkretnej, podstawowej dla całości informatyki dziedzinie. Trzeba pamiętać, że to właśnie elektronika i telekomunikacja położyły podstawy pod masę urządzeń, których obecnie używamy na każdym kroku. 

fot. Pexels.com

Dietetyka

Uważa się, że dietetyk to zawód przyszłości. W końcu bez przerwy słyszymy o tym, jak ważne jest zdrowe odżywianie się. Popyt na osoby pomagające właściwie jeść, a tym samym dłużej i lepiej żyć, na pewno nie zmaleje.

Logistyka i transport

Jeśli dobrze odnajdujesz się w planowaniu, to może być Twoja droga. Tym bardziej, jeśli łączysz tę umiejętność ze zdolnościami analitycznymi. Branża transportowa rozwija się w naszym kraju bardzo dobrze, a miejsc pracy stale przybywa.

Elektrotechnika

Elektrotechnika zajmuje się z kolei zjawiskami fizycznymi z dziedziny elektryczności i magnetyzmu oraz ich zastosowaniem. Chodzi o wykorzystanie zdobyczy nowoczesnej nauki do rozmaitych obszarów gospodarki. Łatwo więc wybrać sobie specjalizację, która naprawdę będzie nas kręcić.

Inżynieria i ochrona środowiska

Tu mówimy o kierunku wyjątkowo przyszłościowym. Rozwiązania pozwalające na rozwój nowoczesnych technologii bez nadmiernego nadwyrężania zasobów naszej planety to jedna z najpilniejszych potrzeb współczesności.

Budownictwo

Na co jak na co, ale na projektowanie i stawianie nowych budynków zawsze będzie zapotrzebowanie. Na tych studiach możesz zdobyć praktyczną wiedzę cenioną na rynku pracy. Studia nie są łatwe, ale dają bardzo szerokie możliwości w różnych specjalizacjach.

Energetyka

To znów wyjątkowo perspektywiczny kierunek studiów. Polskę, Europę i cały świat czekają bowiem bardzo poważne wyzwania właśnie w dziedzinie energetyki. Specjaliści z tej branży będą więc w nadchodzących dekadach na wagę złota. Co jak co, ale wytwarzanie i przesyłanie energii będzie człowiekowi zawsze potrzebne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here