Zamierzasz zwolnić swojego pracownika, względnie nie przedłużyć z nim aktualnej umowy? Zatem wiedz, iż zawsze trzeba to zrobić nie tylko w odpowiedni sposób, ale zwłaszcza zgodnie z obowiązującym prawem, tutaj dokładne informację na ten temat przedstawia kodeks pracy.
Jak zwolnić pracownika?
Oczywiście wypowiedzenie umowy o pracę, ma wiele postaci a tym samym warto dowiedzieć się nie tylko więcej o sposobie zwolnienia pracownika, ale tez tego jak należy to zrobić. Dlatego w pierwszej kolejności oszacujmy z jakiego powodu zamierzamy zwolnić pracownika, tutaj istnieje zwolnienie dyscyplinarne ale te ma zastosowanie wyłącznie w szczególnych przypadkach. Kodeks pracy zakłada możliwość zwolnienia pracownika, poprzez”:
- Rozwiązanie aktualnej umowy za porozumieniem stron
- Rozwiązaniem umowy za wypowiedzeniem
- Rozwiązanie umowy bez potrzeby przygotowania porozumienia
- Rozwiązanie umowy o prace, w kontekście zakończenia się czasu na jaki była ona zawarta
- Rozwiązanie umowy o pracę, spowodowane nie zaakceptowaniem przez pracownika warunków oraz płacy, jakie przedstawione zostały w we wcześniejszym wypowiedzeniu zmieniającym
Jaka jest najlepsza metoda rozwiązania umowy o pracę?
Wbrew temu co się wydaje, wcale nie musimy zaskakiwać naszego pracownika informacją o tym, iż zostanie on zwolniony, często wystarczy najzwyczajniej w świecie poinformować go o takiej sytuacji. Dzięki czemu rozwiązanie umowy o pracę zwłaszcza za porozumieniem stron, okazuje się nie tylko korzystnym ale wręcz odpowiednim rozwiązaniem, nie narzuca na nas konieczności wdrażania innych co za tym idzie działań. Pewnie, że tutaj wszystkie formy i opcje związane ze zwolnieniem pracownika poprzez właśnie podarowanie mu wypowiedzenia czy nie kontynuowania już dalszego zatrudnienia, muszą bądź co bądź odnosić się do jasno określonych warunków i zasad.
Z tego też powodu bądźmy świadomi okresu, czy też prawidłowego przygotowania oraz opracowania samego dokumentu, w innym przypadku nie bądźmy zaskoczeni sytuacją jeżeli nie będzie on posiadał mocy prawnej. Jeżeli więc nie posiadamy większego doświadczenia w tym zakresie, to niech stworzeniem odpowiednich dokumentów zajmie się ktoś, kto posiada pewne w tej sytuacji predyspozycje, najczęściej księgowa lub kadrowa. Nikt nie nakazuje nam na siłę zatrudnienie kogoś, kto nie spełnia pokładane w nim nadzieje ewentualnie z innego powodu nie zamierzamy aby dalej pracował w naszej firmie. Warto jednak zachować pewien poziom zachowania, a więc pamiętać o etyce która może doprowadzić do polubownego rozwiązania takiego właśnie problemu.
Powyżej zresztą nawiązano do normalnej, rzeczowej oraz kulturalnej rozmowy, nawet wtedy wytłumaczeniu pracownikowi po okresie próbnym, czy też czasie w jakim kończy się aktualna i bieżąca umowa iż musi się on liczyć z brakiem kontynuowania pracy w danym miejscu. Pozwoli mu to odpowiednio szybko podjąć odpowiednie kroki, w kierunku znalezieniu innego zatrudnienia, a tym samym posiadania rozeznania na temat tego, iż nic nie stoi na przeszkodzie aby udało nam się zrealizować taki właśnie cel.