Zapewnienie wygodnej przestrzeni roboczej przy majsterkowaniu to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa realizacji różnorodnych prac konstrukcyjnych, montażowych lub remontowych. Dlatego każdy, kto uważa się za majsterkowicza, powinien wyposażyć swoje stanowisko pracy w solidny blat roboczy. Stół do majsterkowania powinien mieć nie tylko odpowiednią wielkość, ale być także konstrukcją stabilną i trwałą, odporną na uszkodzenia mechaniczne i korozję.

Rodzaje stołów do majsterkowania

Najprostszą i jednocześnie najpopularniejszą konstrukcją spotykaną nie tylko w prywatnych pracowniach, ale i w wielu profesjonalnych warsztatach są stoły stalowe z balatami drewnianymi, wykonanymi z różnego rodzaju płyt laminowanych, rzadziej z płyt wiórowych lub MDF. Takie stoły do majsterkowania są bardzo uniwersalne, wytrzymałe, a przy tym stosunkowo lekkie i tanie. Zaletą konstrukcji stalowej jest duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, trwałość i nośność. Konstrukcje stalowe są zdecydowanie lżejsze od drewnianych, a zapewniają podobny poziom stabilności, zwłaszcza jeśli stalowy stół do majsterkowania zostanie przytwierdzony do podłoża lub ściany. W sprzedaży znaleźć można różne wersje warsztatowych stołów stalowych. To stoły uniwersalne, odpowiednie dla złotych rączek oraz specjalistyczne, na przykład dla spawaczy, stolarzy czy mechaników samochodowych.

Co oprócz blatu?

Najważniejszym elementem stołu do majsterkowania jest blat. W standardowych konstrukcjach stosuje się blaty wykonane z wytrzymałych płyt laminowanych, które można dodatkowo zabezpieczyć blachą lub gumą i w ten sposób nadać im nowe właściwości. Rozmiar blatu powinien być dostosowany do rodzaju realizowanych prac. Typowe rozmiary blatów to 120-180 cm długości i około 75 cm szerokości. Dopełnieniem blatu mogą być zainstalowane pod stołem szuflady i szafki. Uniwersalny stół do majsterkowania jest pozbawiony tego typu elementów, ale pozwala na korzystanie z popularnych kontenerków na kółkach, które bez problemu można wsunąć pod jego blat. To rozwiązanie niezwykle praktyczne, zapewniające większą swobodę przy organizacji przestrzeni w warsztacie, zwłaszcza gdy ilość wolnego miejsca jest mocno ograniczona.

Szukając praktycznego i niedrogiego stołu dla majsterkowicza, szczególną uwagę warto zwrócić na konstrukcje uniwersalne metalowe z blatami prostokątnymi wykonanymi z płyt laminowanych, o długości co najmniej 120 cm, pozbawione dodatkowych elementów, takich jak szuflady i szafki. Tego typu akcesoria w razie potrzeby można dokupić osobno. Oczywiście stół powinien być stabilny i trwały, odporny na uszkodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here