Jak wiadomo, rośliny do życia potrzebują światła, a promienie słoneczne są niezbędnym elementem w procesie fotosyntezy. Ta reakcja ma wpływ nie tylko na efektowny wygląd ale przede wszystkim zdrowie i możliwości wzrostu rośliny. Z tego powodu, zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy roślinom doniczkowym brakuje światła słonecznego, niektórzy decydują się na ich doświetlenie za pomocą specjalnych lamp. Ze względu na to, że oferta lamp do roślin jest dość zróżnicowana, warto wiedzieć, czym kierować się wybierając taki produkt, aby dopasować go do potrzeb konkretnego gatunku. Jakie lampy do roślin warto wybrać? Podpowiadamy.

Jaką barwę światła lampy do roślin wybrać?

Pierwszym aspektem, który warto uwzględnić, wybierając lampę do roślin, jest barwa światła. Poszczególne modele mogą emitować tylko jeden kolor światła lub wyróżniają się szerokim spektrum barw. Warto wiedzieć, jaki wpływ na rozwój rośliny mają poszczególne kolory lampy do roślin. Światło czerwone najczęściej spotykane jest w przypadku lamp hyper red. Wspiera ono rozwój pąków i rozkwit kwiatów. Z tego powodu najczęściej wykorzystywane jest ono w fazie kwitnienia roślin. 

Niebieskie światło z kolei, nazywane także deep blue, wpływa doskonale na rośliny liściaste w fazie ich wzrostu. Zielone światło zaś wyróżnia się małą efektywnością w kontekście procesu fotosyntezy, jednak powoduje wydłużenie łodyg, a także luźniejsze ulistnienie. Lampy mogą emitować także światło ultrafioletowe. Jednak nie jest ono zazwyczaj używane samodzielnie, a jedynie jako dopełnienie koloru niebieskiego royal blue. Uznawane jest ono przede wszystkim za wysokofotosyntetyczne światło, które pogrubia liście i ulepsza pigmentację rośliny.

Jaki rodzaj lampy do roślin wybrać?

Obecnie oferta lamp do roślin jest dość zróżnicowana. Dlatego możemy zaopatrzyć się w modele wyposażone zarówno w klasyczną żarówkę, jak i technologię LED, a także inne typy oświetlenia. Do wyboru mamy między innymi lampy sodowe i metahalogenkowe. Bez wątpienia są to najstarsze rodzaje oświetlenia stosowane w ogrodnictwie. Świetnie sprawdzają się one w przypadku rozwoju roślin na różnych etapach. Lampy HPS o czerwonym widmie, najczęściej stosowane są w fazie kwitnienia i owocowania. Metahalogen o niebieskiej barwie wpływa na ukorzenienie rośliny. Dlatego stosowany jest w okresie wegetatywnym. 

Kolejny typ lamp do roślin to wersja fluorescencyjna. Modele te są tańszą alternatywą dla dwóch poprzednich rodzajów i zazwyczaj stosowane są przez osoby zajmujące się amatorską uprawą roślin. Charakteryzują się niską temperaturą pracy i małym poborem energii, jednak są słabsze od profesjonalnych lamp HPS. Dlatego zazwyczaj wykorzystywane są jako uzupełnienie światła dziennego. Obecnie jednak dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim lampy LED, które są najbardziej oszczędne, najwydajniejsze i wyróżniają się długą żywotnością, a także możliwością dostosowania oświetlenia do potrzeb konkretnego gatunku rośliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here