Do sterowania zaworami, a także jako element wykonawczy w przemysłowych liniach technologicznych stosuje się różne rodzaje siłowników. Część tego typu urządzeń to po prostu silniki elektryczne poruszające elementami maszyn i urządzeń. Część to siłowniki hydrauliczne, a pozostałe to siłowniki pneumatyczne, które przekształcają energię sprężonego powietrza w siłę zdolną do przesuwania, podnoszenia, obracania, dociskania lub cięcia elementów.
Siłowniki pneumatyczne w przemyśle
Podstawowym przeznaczeniem siłowników pneumatycznych jest sterowanie elementami różnorodnych maszyn i urządzeń. Tego typu siłowników używa się m.in. do automatyzacji procesów związanych z sortowaniem i pakowaniem, obróbką mechaniczną i wieloma innymi procesami technologicznymi zamkniętymi w formie zaawansowanej linii produkcyjnej. Siłowniki pneumatyczne, takie jak np. https://www.martechpneumatyka.pl/silowniki-pneumatyczne dość często używane są również do sterowania zaworami, jako tańsza i wygodniejsza w użyciu alternatywa dla popularnych elektrozaworów i bezpieczny zamiennik dla zaworów ręcznych, zwłaszcza w miejscach niebezpiecznych. Co warte podkreślenia, siłownik na sprężone powietrze wymaga dostępu do instalacji pneumatycznej, a zatem tego typu sprzęt zwykle wykorzystywany jest przez zakłady przemysłowe, gdzie takie instalacje już istnieją i funkcjonują.
Szybkość i precyzja działania
Do największych zalet siłownika pneumatycznego, poza korzystnym stosunkiem siły do rozmiarów, zaliczyć należy jego wysoką sprawność działania. Siłowniki napędzane sprężonym powietrzem charakteryzują się bardzo dużą szybkością pracy, która może być dodatkowo spotęgowana poprzez zastosowanie specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych. Przykładem są siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania, które podczas jednego procesu wykonują ruch w dwóch kierunkach. Tego typu sprzęt wyróżnia się również dużą precyzją, co pomaga w sortowaniu, pakowaniu i innych procesach technologicznych, w których znaczenie ma każdy milimetr ustawienia.
Poza szybkością i dużą precyzją działania sporym atutem siłowników pneumatycznych jest rodzaj wykorzystywanego przez nie do pracy medium. Sprężone powietrze jest czyste i w odróżnieniu od siłowników hydraulicznych, przy pojawieniu się nieszczelności w instalacji, nie ma ryzyka jej zabrudzenia olejem. Ponadto siłowniki na sprężone powietrze, w wielu przypadkach nie wymagają smarowania, są proste w budowie i obsłudze, a to przekłada się na niższe koszty ich codziennej eksploatacji. Profesjonalne wersje tego typu urządzeń są przystosowane do pracy w trybie ciągłym, co doskonale sprawdza się na przemysłowych liniach produkcyjnych.