Jeśli po zjedzeniu męczą Cię bóle brzucha, masz wzdęcia, zaparcia i biegunki, doświadczasz nieprawidłowości w trawieniu. Stan ten powodują różne czynniki, np. złe nawyki żywieniowe, choroby układu pokarmowego, stres, zaburzenia hormonalne lub przyjmowanie niektórych leków. Jak sobie poradzić z takimi problemami w domowych warunkach?

Ważne jest, żeby dłużej utrzymujące się objawy związane z trawieniem skonsultować z lekarzem w celu ustalenia ich przyczyny i podjęcia leczenia. Doraźnie możesz zaaplikować Raphacholin C, który będzie wsparciem przy nieprawidłowej pracy wątroby, pęcherzyka żółciowego lub perystaltyce jelit. Skutecznie niweluje wzdęcia, gazy, nudności i zaparcia. Nie odrzucaj także innych metod, które mogą Ci przynieść ulgę w bólu.

Krople żołądkowe lub miętowe – duże wsparcie przy niestrawności

Krople żołądkowe zawierają substancje takie jak simetikon, które pomagają w redukcji gazów i wzdęć, a także środki zobojętniające kwas żołądkowy, wpływając w ten sposób na redukcję nieprzyjemnych dolegliwości powiązanych ze zgagą i refluksem. Ponadto poprawiają trawienie oraz są stosowane w stanach skurczowych i bólowych żołądka.

Krople miętowe z kolei zawierają liczne olejki eteryczne, kwasy, flawonoidy i glikozydy, które zmniejszają ból trzewny i są szczególnie pożądane u osób z zespołem jelita wrażliwego. Poza tym działają bezpośrednio na jelitowy układ nerwowy, co ma niebagatelne znaczenie przy dolegliwościach układu trawiennego spowodowanych przez stres. Działanie przeciwskurczowe mięty jest również nieocenione, kiedy zmagasz się z kolkami, wzdęciami oraz mdłościami wywołanymi przez skurcz żołądka.

Zioła i napary na dobre trawienie

Napar z dziurawca łagodzi takie objawy jak niestrawność, wzdęcia, zaparcia czy bóle brzucha. Dziurawiec zawiera substancje czynne (hiperycyna i hiperyforyna), które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwdepresyjne.

Warto sięgać po kozłek lekarski, który reguluje perystaltykę jelit, łagodząc skurcze, dzięki swoim właściwościom spazmolitycznym. Ziele zmniejsza uszkodzenia błony śluzowej żołądka i jest szczególnie pomocne, gdy Twój układ pokarmowy gorzej funkcjonuje w wyniku uszkodzeń spowodowanych przez spożycie alkoholu lub zażywanie tabletek przeciwbólowych.

Herbatka z kopru włoskiego niweluje wzdęcia głównie poprzez zmniejszenie napięcia mięśni gładkich brzucha. Wspomaga również perystaltykę jelit, co okazuje się bardzo pomocne przy zaparciach. Dodatkowo koper włoski poprawia trawienie poprzez wzmożoną produkcję żółci i soków trawiennych.

Odpowiednia dieta – naturalny sposób na wyregulowanie trawienia

Problemy z trawieniem pomaga złagodzić błonnik, dlatego włącz go do menu, wybierając świeże warzywa i owoce, orzechy, nasiona oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Spożywaj przy tym małe posiłki, w regularnych odstępach, by zminimalizować problemy występujące w układzie trawiennym. Unikaj słodyczy i napojów gazowanych, zamiast nich spożywaj duże ilości wody – picie pomaga utrzymać dobrą pracę układu trawiennego i zapobiega zaparciom.

Ponadto zrezygnuj z tłustych potraw, trudnych do strawienia. Zamiast tego wybieraj łatwostrawne białka, takie jak kurczak, ryby i chude mięso. Unikaj również produktów mlecznych, szczególnie gdy masz nietolerancję laktozy oraz przetworzonych, ponieważ zawierają sztuczne dodatki i konserwanty, powodujące problemy trawienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here