Projektujemy przestrzeń dzienną – jak mądrze zaaranżować salon i jadalnię?

0
258

W nowoczesnych mieszkaniach salon i jadalnia często występują razem, tworząc otwartą strefę dzienną. Pozwala to uzyskać efekt znacznie bardziej przestronnego pomieszczenia, a przy tym skoncentrować życie rodzinne w jednym miejscu. Jak zaaranżować takie wielofunkcyjne wnętrze, by było nie tylko wygodne, ale mogło też pełnić funkcję reprezentacyjną?

Salon z jadalnią — czy warto?

Salon i jadalnia to doskonale, bardzo funkcjonalne połączenie. Odpowiednio zaaranżowane, przestronne pomieszczenie pozwoli wszystkim domownikom na wygodne spędzanie czasu, niezależnie od pory dnia. Zarówno jadalnia, jak i salon są naprawdę wielofunkcyjne. Dzięki ich połączeniu cała rodzina może spędzać czas razem, jednocześnie oddając się różnym zajęciom.

Jadalnia w salonie świetnie się sprawdza również w przypadku wizyt gości. Możliwość zjedzenia wspólnej kolacji, a następnie przejścia do kącika wypoczynkowego, by porozmawiać przy filiżance kawy, jest niezwykle wygodna.

Aby jednak można było dobrze wykorzystać wnętrze o wielu funkcjach, salon z jadalnią trzeba urządzić w sposób naprawdę przemyślany.

Jakie meble do salonu z jadalnią?

Odpowiednio dobrane meble znacząco ułatwiają funkcjonowanie w każdym wnętrzu. Przede wszystkim trzeba zadbać o to, by zarówno te ustawione w kąciku wypoczynkowym, jak i w strefie jadalni pasowały do siebie i tworzyły spójną całość. Oznacza to, że zastanawiając się na przykład, jaki stół wybrać, musisz zwrócić uwagę na kanapę czy stolik kawowy i wybrać korespondujący z nimi model (lub odwrotnie).

Zadbaj też o odpowiednie ustawienie poszczególnych mebli. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie ich po linii okręgu. W ten sposób strefa jadalna i wypoczynkowa będą się przenikać i w naturalny sposób ze sobą łączyć. Wówczas wzajemne dopasowanie różnych elementów staje się jeszcze ważniejsze.

Co ważne, aby modnie urządzić salon z jadalnią, nie musisz kupować dużej ilości mebli. Tak naprawdę wystarczy narożnik lub kanapa, stolik kawowy i ewentualnie szafka RTV (jeśli posiadasz telewizor) w strefie wypoczynkowej i stół z krzesłami w części pełniącej funkcję jadalni. W niewielkim pomieszczeniu możesz również całkiem zrezygnować z krzeseł, zastępując je kanapą narożną lub ławeczką.

Przechowywanie w salonie z jadalnią

Zarówno w salonie, jak i jadalni konieczne jest zorganizowanie miejsc do przechowywania. Oprócz klasycznych regałów, komód czy szafek RTV mogą być to umieszczone w pobliżu stołu witryny, w których przechowasz zastawę wyjmowaną podczas specjalnych okazji. Możesz też zdecydować się na osobną komodę na talerze, zapasowe sztućce i inne elementy niezbędne podczas codziennych lub świątecznych posiłków.

Nie zapomnij o oświetleniu

Podobnie jak w każdym pomieszczeniu wielofunkcyjnym, również w salonie z jadalnią ważną rolę odgrywa oświetlenie. Nadaje wnętrzu charakteru, jednak przede wszystkim jest elementem praktycznym. Aby zapewnić sobie odpowiednią ilość światła, pamiętaj o podziale jego źródeł na trzy podstawowe kategorie: ogólne, kierunkowe i dekoracyjne.

Oświetlenie ogólne to najczęściej po prostu lampa sufitowa. W salonie z jadalnią powinny znaleźć się przynajmniej dwie – jedna nad stołem, a druga nad stolikiem kawowym. W zależności od wielkości i wystroju pomieszczenia może być to tradycyjny żyrandol, dyskretny plafon lub nowoczesny model wiszący, najlepiej z regulacją wysokości.

Rolę oświetlenia kierunkowego pełnią między innymi umieszczone na ścianach kinkiety oraz lampy stojące, umieszczane najczęściej w pobliżu kanap. Również elementy oświetlenia dekoracyjnego często pełnią funkcję praktyczną, oświetlając np. ciemniejsze zakamarki wnętrza.

Pamiętaj, że odpowiedni dobór oświetlenia ma ogromny wpływ na to, jak będzie prezentować się wnętrze. W zależności od tego, jakie lampy wybierzesz i gdzie je postawisz, może ono zostać optycznie powiększone i podwyższone lub przeciwnie – będzie sprawiać wrażenie bardziej kameralnego i przytulnego. Dlatego doborowi produktów z tej kategorii należy poświęcić dużo uwagi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here