Aparat do rezonansu magnetycznego to w zasadzie duży magnes z radiostacją i antenami. Magnes wytwarza pole, radiostacja „emituje” impulsy o określonej częstotliwości, które powodują, że atomy wodoru „ustawiają się” w kierunku pola magnetycznego.

Kiedy impuls się kończy, atomy wracają do swojego pierwotnego stanu i emitują energię. Energia ta jest odbierana przez „anteny” i przesyłana do komputera w celu przetworzenia. Tworzy on obraz narządów i tkanek warstwa po warstwie we wszystkich płaszczyznach. Lekarz analizuje obraz na monitorze, aby odróżnić zdrową tkankę od tej zmienionej chorobowo.

Dzięki rezonansowi magnetycznemu uzyskuje się obraz prawie wszystkich obiektów, które w swoim składzie mają wodór. Dlatego MRI „widzi” lepiej miejsca, gdzie jest dużo wody – mózg, tkanki miękkie, naczynia krwionośne i narządy miąższowe. Rezonans magnetyczny nie wykorzystuje żadnego szkodliwego promieniowania. Nawet jeśli będziesz leżał w skanerze przez 24 godziny, nic się nie stanie. Dlatego badanie przeprowadza się tak często, jak to konieczne.

MRI jest odpowiedni, jeśli chcesz uzyskać pełny obraz choroby, postawić dokładną diagnozę, rozpocząć leczenie na czas i monitorować jego wyniki.

Rezonans magnetyczny pomaga w:

  • Znaleźć najmniejsze ogniska – guza, urazu, udaru, wypukłości lub przepukliny dysku, zerwanych więzadeł;
  • Ocenić objawy choroby – jak daleko posunięte są zmiany i jak wpływają na otaczające tkanki;
  • Rozróżnić, jaki rodzaj masy znajduje się na obrazie – np. odróżnić obrzęk od nacieku, krwotok od guza;
  • Dostrzega najmniejsze nieprawidłowości – nasza maszyna potrafi rozróżnić masy od 1,5 mm;

Jeśli mieliście już wykonywany Rezonans magnetyczny w Lublinie http://www.eurodiagnostic.pl/, skany pozostają w bazie danych, dzięki czemu można łatwo ocenić skuteczność leczenia.

Przebieg badania

Przed zabiegiem musisz zdjąć z siebie całą metalową biżuterię. Jeśli to możliwe, nie używaj w tym dniu kosmetyków zawierających cząsteczki metalu.

MRI nie wykonuje się u dzieci poniżej 4 roku życia, ze względu na to, że dziecko nie może pozostać w bezruchu, co jest niezbędne do uzyskania wysokiej jakości obrazu.
Urządzenie przeznaczone jest dla pacjentów ważących nie więcej niż 200 kg, szerokość tunelu MRI to 56 cm.

MRI jest całkowicie nieszkodliwą metodą diagnostyczną, ponieważ nie wykorzystuje promieni rentgenowskich. Do zabiegu nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie. Zaraz po wizycie u lekarza możesz bezpiecznie usiąść za kierownicą i zająć się codziennymi czynnościami. Zabieg trwa od 15 do 50 minut (w zależności od obszaru badania).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here