Niezależnie od tego czy jesteśmy osobą fizyczną, czy też prowadzimy działalność gospodarczą, spoczywa na nas obowiązek rozliczania się z fiskusem. Wiele podmiotów wszelkie kwestie finansowe, wszelkie kwestie związane z podatkami zleca w biurze rachunkowym, ponieważ jest to dosyć wygodny i bezpieczny sposób na to, aby nie popełnić błędów i dopełnić wszystkich niezbędnych formalności. Każdy ma nieco inną i odrębną sytuację, a zatem musi przestrzegać nieco innych regulacji prawnych w zakresie prawa podatkowego. Jak zatem wygląda obecnie rozliczenie dochodów opodatkowanych ryczałtem?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Warto wiedzieć nie tylko to, w jaki sposób i do kiedy się rozliczyć, ale także z jakich ulg można skorzystać. Podstawową kwestią, od której należy zacząć, jest formularz, jaki należy wypełnić. Rozliczanie swoich firmowych dochodów opodatkowanych ryczałtem wymaga wypełnienie formularza PIT-28. Większość przedsiębiorców dokonuje tego oczywiście online, aczkolwiek nadal istnieje opcja, aby tenże formularz wypełnić w formie papierowej i złożyć w stosownym do miejsca swojej działalności urzędzie skarbowym.
Rozliczenie dochodów z najmu – ryczałt ewidencjonowany
Jeśli chodzi o stawkę ryczałtu w PIT, to są dwie możliwe stawki: 8,5% oraz 12,5%.
Stawka 8,5% dotyczy przychodów osiągniętych z najmu prywatnego, tj. najmu mieszkań lub pokoi, które są wykorzystywane jako miejsca zamieszkania przez osoby trzecie. Ta stawka obowiązuje, jeśli przychody z najmu prywatnego nie przekroczyły kwoty 50 000 zł w roku podatkowym.
Stawka 12,5% na PIT-28 dotyczy przychodów osiągniętych z najmu nieprywatnego, tj. najmu lokali użytkowych, takich jak sklepy czy biura. Ta stawka obowiązuje bez względu na wysokość osiągniętych przychodów.
Jeśli chodzi o rozliczenie PIT-28, to jest to druk, który służy do rozliczenia podatku od dochodów osiągniętych z tytułu umów o dzieło, umów o zlecenie oraz innych umów cywilnoprawnych. Jeśli osiągnąłeś przychody z najmu i chcesz je rozliczyć za pomocą druku PIT-28, to będziesz musiał wskazać w nim wysokość osiągniętych przychodów oraz zastosować odpowiednią stawkę ryczałtu (8,5% lub 12,5%) i pomniejszyć ją o koszty uzyskania przychodu, takie jak opłaty za media czy koszty remontów. Następnie obliczysz podatek do zapłaty i wpłacisz go na konto urzędu skarbowego.
Rozliczenie PIT z małżonkiem
W polskim prawie podatkowym istnieje możliwość wspólnego rozliczania ze współmałżonkiem. Jednakże w przypadku, gdy ktoś prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu, z takiej opcji nie można skorzystać, chyba że zaistnieją szczególne okoliczności. W jakich sytuacjach zatem taka możliwość istnieje?
Pierwszą z takich sytuacji jest ta, w której dana osoba, dany przedsiębiorca nie osiągnął żadnych przychodów z tytułu prowadzonej działalności przez cały rok podatkowy. Tym samym ów przedsiębiorca nie ponosi kosztów uzyskania przychodów.
Wspólne rozliczanie z małżonkiem jest także możliwe wówczas, gdy przedsiębiorca nie był obowiązany albo nie korzystał z opcji zwiększenia tudzież zmniejszenia podstawy opodatkowania.
Finalnie istnieje jeszcze jedna możliwość rozliczenia dochodów wspólnie ze swoim małżonkiem, gdy prowadzi się działalność opodatkowaną ryczałtem, a mianowicie chodzi o sytuację, w której przedsiębiorca nie był obowiązany lub też nie korzystał z możliwości dokonywania innego rodzaju odliczeń oraz doliczeń.
Wszystkie te warunki muszą być oczywiście spełnione jednocześnie, aby móc rozliczać się wspólnie ze swoim małżonkiem. Przejdźmy zatem do kolejnej bardzo istotnej kwestii, jaką są obowiązujące stawki ryczałtu 2023.
Stawki ryczałtu 2023
Podstawową kwestią wyjściową, od której należy rozpocząć, jest maksymalna kwota dochodów uzyskiwana w roku 2022, która będzie uprawniała do zastosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Tutaj dochody przedsiębiorcy nie będą mogły przekraczać kwoty 9654400 złotych. Ryczałt mogą płacić kwartalnie przedsiębiorcy, którzy w mijającym, czyli 2022 roku nie uzyskiwali przychodów wyższych niż 965440 złotych.
Kolejną z kwestii, o której tutaj należy wspomnieć i która dla danego przedsiębiorcy na pewno będzie miała bardzo istotne znaczenie, jest to, z jakich ulg będzie on mógł skorzystać. Możliwości w tymże względzie jest tutaj kilka i warto je wszystkie pamiętać. Wśród tych ulg należy wskazać chociażby na wpłaty na IKZE, należy wskazać na ulgę na korzystanie z Internetu, ulgi rehabilitacyjne jeśli zaistniała potrzeba korzystania z takich usług, ulgi abolicyjne, ulgi termomodernizacyjne, odliczenie wszelkich darowizn, wpłacanych składek społecznych oraz składek zdrowotnych. Jak więc widać, możliwości w tymże względzie jest naprawdę bardzo dużo.
Jak i do kiedy wypełnić PIT-28?
Z punktu widzenia przedsiębiorcy istotnym pytaniem będzie to, jak i do kiedy wypełnić PIT-28? Jak już wspomniano, można to zrobić drogą elektroniczną, na co decyduje się najwięcej przedsiębiorców. To bez wątpienia jest opcja pozwalająca zaoszczędzić czas i pieniądze. Można to zrobić składając formularz bezpośrednio w urzędzie skarbowym, ale równocześnie też można wybrać trzecią z możliwych opcji, o której jeszcze nie wspomniano, a mianowicie wysłanie formularza tradycyjną pocztą, aczkolwiek należy pamiętać o zachowaniu obowiązujących terminów.
Jaki jest ów obowiązujący termin? Niezależnie od przyjętej formy składania zeznania podatkowego, należy go złożyć w okresie od 15 lutego do końca tego miesiąca. Jeśli uczynimy to wcześniej, za datę złożenia zeznania uznaje się 15 lutego. Warto nadmienić, że nie wolno przekraczać tego terminu, gdyż będzie się to wiązało z dosyć nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jeśli zeznanie składamy osobiście, musimy je oczywiście osobiście podpisać. Jeżeli natomiast wybieramy drogę elektroniczną, to wówczas będziemy musieli je podpisać stosując kwalifikowany podpis elektroniczny lub też tak zwane dane autoryzujące.
Jeśli w kwestii składania zeznania podatkowego mamy jakiekolwiek pytania i wątpliwości, należy bezwzględnie je wyjaśnić bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub też poprzez stronę internetową. Na pewno nie należy dokonywać tego nie mając pewności, że wszystko jest wypełnione w prawidłowy sposób. W ten sposób bowiem moglibyśmy się narazić na nieprzyjemne konsekwencje, których de facto przecież łatwo można uniknąć. Bardzo istotne jest to, aby niczego nie zaniedbać.