Ścianki działowe pozwalają przedzielić większe pomieszczenia w domu, stworzyć osobny pokój dla nowego członka rodziny czy lepiej wydzielić strefę np. jadalnianą. Ściany tego rodzaju nie wpływają na konstrukcję budynku, nie podpierają stropu. Są zazwyczaj cieńsze i mają słabszą izolację termiczną i akustyczną. Można je jednak postawić w dowolnym momencie i nie wymaga to aż tak dużego wysiłku. Z jakich materiałów najlepiej postawić ściankę działową? Sprawdź, czy lepiej wykorzystać do tego płyty gipsowo-kartonowe czy beton komórkowy.

Zalety i wady płyt kartonowo-gipsowych

Jeśli szukasz przede wszystkim szybkiego i ekonomicznego sposobu na postawienie ścianki działowej  wykorzystaj do tego płyty gipsowo-kartonowe. Wystarczy, że na początku stworzysz konstrukcję z profili aluminiowych, którą następnie obudujesz płytami. Będziesz do tego potrzebował jedynie odpowiednich wkrętów.

Płyty po przykręceniu są równe i gotowe do dalszego wykańczania. Wystarczy, że łączenia płyt zabezpieczysz zaprawą gipsową na flizelinie, a już możesz przystąpić do tapetowania czy malowania. Możesz także poprawić właściwości izolacji akustycznej tak stworzonej ścianki. Wystarczy, że przestrzeń pomiędzy płytami wypełnisz wełną mineralną.

Ścianka działowa z płyt nie jest jednak zbyt wytrzymała. Bez specjalnego wzmocnienia raczej nie przykręcisz do ściany szafek wiszących czy telewizora.

Zalety betonu komórkowego

Suporex, czyli beton komórkowy występuje w postaci równo przyciętych bloczków. Cechują się niewielką wagą, ale są znacznie bardziej wytrzymałe od płyt gipsowo-kartonowych. Bloczki z betonu komórkowego są bardzo łatwe w obróbcze. Do odpowiedniego rozmiaru przytniesz je za pomocą szlifierki kątowej lub specjalnej piły ręcznej. Możesz w nim wycinać także łuki i inne fantazyjne kształty, co pozwala na tworzenie naprawdę ciekawych konstrukcji.

Bloczki z betonu komórkowego połączysz ze sobą za pomocą zaprawy klejowej. To sprawia, że budowa ścianki działowej zajmie Ci nieco więcej czasu. Będzie wymagać także większego wysiłku, ponieważ po zakończeniu prac, powierzchnię ścianki należy dodatkowo pokryć gipsówką, aby ją wyrównać i wygładzić. Dopiero wówczas jest gotowa do dalszego wykańczania.

W zależności od modelu beton komórkowy może być ognioodporny lub nie. Bez względu na wybrany rodzaj nie jest to jednak materiał z najlepszymi właściwościami izolacji cieplnej czy akustycznej. Aby poprawić te współczynniki, należy pokryć ściankę działową dodatkowymi materiałami, których grubość zmniejszy powierzchnię pokoju.

Plusem jednak jest to, że w ściance z bloczków bez problemu zrobisz otwory np. na kable. Także montaż niewielkich półek wiszących czy telewizora nie powinien sprawiać problemów.

Ścianki działowe możesz zbudować z płyt gipsowo-kartonowych lub bloczków betonu komórkowego. Oba materiały mają swoje wady i zalety. Ścianka z płyt jest mało wytrzymała, ale za to szybka w montażu i tania. Z kolei suporex pozwoli Ci stworzyć mocniejszą ściankę o dowolnym kształcie, jednak będzie to wymagało od Ciebie większego nakładu czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here