Osprzęt przeznaczony do użytku z linami i łańcuchami stanowi szeroką kategorię, w ramach której wykorzystuje się wiele przedmiotów o zróżnicowanej specyfice technicznej. Jednym z przykładów takich akcesoriów są szekle. Posiadają one dość prostą budowę i są od wielu lat stosowane między innymi w branży budowlanej, ale również w żeglarstwie czy działaniach związanych z tak zwanym transportem bliskim. Typowa szekla ma kształt łacińskiej litery U lub też greckiej litery Omega. Ich korpus tworzy półkole, a zamyka je dokręcana śruba z motylkowym zakończeniem, dzięki któremu regulacja śruby jest łatwiejsza.

W jakich sytuacjach używa się szekli?

Jak już sygnalizowano, najczęściej szekla jest potrzebna wówczas, gdy w użyciu są liny czy łańcuchy, ale także zawiesia. Są one znakomitymi ogniwami końcowymi o wysokiej wytrzymałości. Zapewnia to użycie do ich produkcji stali konstrukcyjnej C15, jaką wyróżniają naprawdę solidne parametry w aspekcie odporności na uszkodzenia. Plastyczność tego materiału wynosi około 230 MPa, co stanowi dobry wynik. Warto nadmienić, że standardem jest pokrywanie szekli warstwą ocynku galwanicznego, dzięki czemu elementy te są odporne na korozję oraz negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Poza tym szekle z ocynkiem po prostu ładniej wyglądają – są gładkie i lśniące.

Solidny dostawca to podstawa

Dla uzyskania najlepszych efektów w realnym użytkowaniu dobrze będzie nabywać wyłącznie szekle ze sprawdzonych źródeł, których parametry odpowiadają normom aktualnym PN-EN oraz DIN, a także innym opcjonalnym formom certyfikacji. Od lat tego rodzaju zakupy opłaca się robić w hurtowni internetowej Muntech24.pl, której specjalizacją są między innymi akcesoria do lin i łańcuchów. – Mamy w ofercie szekle w różnych postaciach, o odmiennych rozmiarach. Jeśli potrzebna jest szekla wzmacniana o podwyższonym udźwigu, także można ją nabyć – wyjaśnia pan Szymon, odpowiedzialny za asortyment. Skąd wiedzieć, jaki jest maksymalny udźwig szekli? – Informacje o tym są wybite na każdym ze sprzedawanych egzemplarzy – dodaje ekspert. To ważne – przed zastosowaniem danego elementu zawsze należy się upewnić, że jest on przystosowany do potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here