Kotwy – rodzaje i zastosowanie

0
119

Do kluczowych wyzwań w sferze prac budowlanych, remontowych czy konstrukcyjnych zalicza się odpowiednie mocowanie elementów. Z myślą o tych działaniach opracowano rozmaite techniki zamocowań, na które składają się przede wszystkim różnego typu kołki oraz kotwy. Te ostatnie mają szczególne znaczenie, ponieważ pozwalają wykonywać kotwienia w różnych materiałach. Mamy więc na rynku kotwy służące do prac z betonem, ale także drewnem. Na tym nie koniec, ponieważ istnieją również zamienniki dla kotew z metalu bazujące na specjalnych mieszankach chemicznych.

Kotwy metalowe, czyli elementarz zamocowań

Wykorzystując kotwienie, można efektywnie optymalizować konstrukcje, czyniąc je lepiej scalonymi oraz wzmocnionymi. Zwykle stosuje się technikę kotwienia mechanicznego, która jest bardziej tradycyjna, ale nie bezalternatywna. Klasyczna kotwa do betonu sprawdzi się w wielu sytuacjach, a jej konstrukcja sprawia, że doskonale osadza się w materiale – pod tym względem działa na podobnej zasadzie, jak doskonale znane kołki rozporowe. Wadą tego rozwiązania są dodatkowe siły naprężeniowe, które powstają w betonie pod wpływem nawiercania otworów pod kotwy i samego umieszczania ich.

Kotwa chemiczna – czy wyprze metalowy odpowiednik?

Znana od wielu lat kotwa stalowa wciąż cieszy się sporym powodzeniem. Są to głównie kotwy pierścieniowe, które pod wpływem dokręcania kotwią się coraz mocniej w podłożu. Istnieją jednak także specjalne warianty kotew do mocowania w gazobetonie czy też wykonane z mosiądzu. Jednakże generalną alternatywą dla nich są kotwy chemiczne. Działają one na zasadzie adhezji – elementy kotwiące łączą się z substancją przygotowaną na bazie syntetycznej żywicy. Po zakończonej aplikacji w otworze można umieścić element mocujący. Po upływie wskazanego czasu uzyskane kotwienie będzie trwałe. Dużą zaletą tej techniki jest brak generowanych naprężeń, nieuniknionych podczas stosowania tradycyjnych kotew.

Gdzie zaopatrywać się w najlepsze kotwy?

Osoby zainteresowane zakupem tradycyjnych elementów kotwiących ze stali czy mosiądzu mają wiele możliwości, ponieważ na polskim rynku nie brakuje cenionych dystrybutorów. Część z nich oferuje swój asortyment online z opcją wysyłki, co stanowi duże ułatwienie. Przykładem jest e-Armet.pl – od lat jeden z liderów w kontekście dostarczania technik zamocowań. – Posiadamy w naszym katalogu rozmaite warianty kotew. Są to kotwy stalowe do osadzania w strukturach betonowych, ale też specjalne kotwy do mocowania ościeżnic czy murłat dachowych – wyjaśnia pan Przemysław, w hurtowni odpowiedzialny za produkty. – Realizujemy zamówienia o różnej skali w zależności od oczekiwań klientów – dodaje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here