Jesteś rodzicem nastolatka, a co za tym idzie rozmowa z nim okazuje się dla ciebie nie lada problemem? Nie wiesz jak do niego dotrzeć, przekonać czy też niejednokrotnie ostrzec lub uświadomić gdyż najzwyczajniej w świecie masz wrażenie, iż nie słucha on tego co mówisz? Oczywiście rozmowa z nastolatkiem to zawsze coś, do czego trzeba podejść w odpowiedni i prawidłowy sposób, a mianowicie postarać się nie tylko go zrozumieć, ale również umieć posługiwać się dla niego zrozumiałym do tego językiem. Pewnie, że nie takim jaki używają nastolatkowie, choć niekiedy można wtrącić jakąś ciekawą anegdotę, zwrot czy słowo, ale bynajmniej na tyle prostym by nastolatek mógł zrozumieć sens danej wypowiedzi. Dlatego nie ma jakichkolwiek wątpliwości co do tego, iż niejednokrotnie oraz w wielu przypadkach i sytuacjach rozmowa z nastolatkiem może przynieść zamierzony efekt, albo zupełnie minąć się z przeznaczeniem.

Starajmy się mówić rzeczowo, powoli oraz spokojnie a nawet wręcz przemawiać do jego rozsądku, zwłaszcza jeżeli wymaga tego sytuacja, albo moment w którym taka rozmowa jest prowadzona. Nastolatkowie jak doskonale wiemy, przeżywają w tym wieku bardzo często okres przysłowiowego buntu, uważają iż nikt ich nie rozumie, nie słucha ani najzwyczajniej w świecie nie stara się nawet pomóc. Warto o tym pamiętać nie tylko podczas rozmowy z nastolatkiem, ale również wtedy gdy dostrzegamy iż coś go nurtuje, dręczą go przysłowiowe myśli czy też wręcz z jednej strony chce nam coś powiedzieć, ale pojawiają się pewne dostrzegalne w tym zakresie hamulce.

Niech rozmowa z nastolatkiem, zawsze przebiega w odpowiedniej atmosferze

Jak rozmawiać z nastolatkiemNiech więc też sama rozmowa z nastolatkiem, zawsze przebiega w odpowiedniej do tego wręcz atmosferze, z uwzględnieniem skupienia się na niej i zaprezentowania jednocześnie iż nam na niej zależy. Wtedy taki młody człowiek zrozumie nie tylko jej sens, ale nauczy się sam z nami rozmawiać czy też wręcz umiejętnie wszystko co do niego dotrze, będzie dodatkowo przez niego odebrane w prawidłowy do tego sposób. Jak więc widać, i co nie stanowi chyba aktualnie żadnego zaskoczenia, bardzo często rozmowa z nastolatkiem może być czymś skomplikowanym oraz trudnym, w żadnym wypadku nie wolno na niego krzyczeć czy też podnosić głos. Raczej nie przyniesie to efektu, wręcz przeciwnie zadziała w drugą stronę, dlatego starajmy się nigdy nie popełniać i nie powielać takiego właśnie błędu.

Zwracajmy więc uwagę na to, jak prowadzimy rozmowę z nastolatkiem oraz co za tym idzie najczęściej z naszym dzieckiem, niech posiada ono świadomość że potrafi z nami nie tylko porozmawiać na każdy temat ale też zostanie zawsze jednocześnie wysłuchane i zrozumiane. Jeżeli rzeczywiście mamy nie lada problem aby dogadać się z takim nastolatkiem, to w wielu przypadkach oraz sytuacjach niezbędna jest wizyta u psychologa dziecięcego, co okazuje się też często dobrym rozwiązaniem. Nie należy bagatelizować potrzeby i konieczności rozmawiania z nastolatkiem czy naszym dzieckiem, bez względu na aktualny wiek czy też poruszane tematy a nawet rozwiązywane w ten sposób problemy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić jajka na twardo?
Następny artykułJakie studia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here