Jak uzyskać pozwolenie na broń do ochrony osobistej?

0
1759

W Polsce na 100 mieszkańców przypada zaledwie 1,3 sztuki broni, co czyni naszą ojczyznę jednym z najbardziej rozbrojonych państw świata. Ten szczególny rodzaj zabezpieczenie pozwala na, jak sama nazwa wskazuje, obronę osobistą przed napastnikiem w sytuacji zagrożenia. Dodatkowym aspektem jest zainteresowanie strzelectwem, a także dynamiczny rozwój wszelkiego rodzaju kół łowieckich. Poznaj najważniejsze warunki do uzyskania pozwolenia na broń do ochrony osobistej!

Wymogi prawne

Podstawowym wymogiem prawnym umożliwiającym ubieganie się o pozwolenie na broń palną jest ukończenie 21 lat. Oprócz tego niezbędne jest posiadanie stałego miejsce zamieszkania w Polsce, a także pełnej zdolności do czynności prawnych. Niezbędne jest również dysponowanie zdolnością fizyczną i psychologiczną, potwierdzoną przez odpowiednie orzeczenie lekarskie i psychologiczne.

Czynnikami wykluczającymi uzyskanie pozwolenia na broń są:

  • uzależnienie od alkoholu bądź innych substancji psychoaktywnych
  • skazanie prawomocnym orzeczeniem sądu za popełnienie przestępstwa
  • zagrożenie dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego

Osoba ubiegająca się o pozwolenie musi również przedstawić istotną przyczynę posiadania broni, wraz z dwoma fotografiami o maksymalnych wymiarach 3 x 4 cm.

Koszt pozwolenia

Niezależnie od przeznaczenia broni, opłata skarbowa wynosi 242 zł. W przypadku ochrony osobistej znaczenie ma również cena badań lekarskich i psychologicznych, wahających się w przedziale od 100 do 200 zł. Ostatnim ponoszonym kosztem jest egzamin na broń w celach ochrony osobistej, za który należy uiścić opłatę w wysokości 500 zł.

Gdzie kupić broń po uzyskaniu pozwolenia?

Broń do ochrony osobistej należy kupować wyłącznie w sklepach z certyfikowaną koncesją, jakim jest m.in. sklep internetowy VISMAG http://bron-sklep.pl/. W bogatej ofercie znajduje się zarówno broń krótka, jak i długa, myśliwska i kolekcjonerska. Dodatkowym aspektem są wszelkiego rodzaju akcesoria, w tym futerały i kamizelki kuloodporne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here