Pies to z jednej strony najbliższy przyjaciel człowieka, z drugiej zwierze o którego życiu czy też odbieraniu przez adekwatne zmysły otaczającego go świata, nie mamy zbyt dużej wiedzy. Uważamy, iż najważniejszy u psa jest węch, lecz nigdy nie wiemy niemal nic o  wzroku i widzeniu psa, warto więc pozyskać więcej informacji na ten właśnie temat.

Jeszcze kilka lat temu, uważano że psy nie tylko nie odróżniają kolorów ale są wręcz daltonistami, nie potrafiącymi ich skojarzyć. Dzisiaj po przeprowadzeniu wielu badań okazuje się, iż pies za pośrednictwem danego koloru może dostrzec i wybrać ulubioną przez siebie zabawkę, a nawet smakołyk. Jak więc widzą psy? Przede wszystkim w odróżnieniu od oka człowieka, które rozróżnia 6 podstawowych kolorów (nie mylić z odcieniami) pies może zobaczyć jedynie kolor niebieski, żółty oraz szary. Dodatkowo też inne odcienie a co za tym idzie reaguje na nie w odpowiedni dla siebie sposób, niejednokrotnie wzbudzają one jego niepokój, lęk czy najzwyczajniej w świecie dobre skojarzenia związane jak wspomniano powyżej z przysmakiem lub miejscem w którym lub przebywać.

Czy pies potrafi widzieć w nocy?

Często pojawia się pytanie, czy rzeczywiście pies potrafi widzieć w nocy, oraz dlaczego reaguje po zmroku na coś, czego nie widzi nikt z nas? Tutaj trzeba wspomnieć o tym, że pies posiada pewne fotoreceptory w swoim oku, oznacza to mianowicie iż dostrzega on różną ilość poszczególnych kształtów nawet przy niemal znikomym świetle. Specyficzna rogówka psa sprawia, iż widzi on znacznie lepiej w nocy ale tutaj ostrość widzenia, nie jest już tak dobra jak w ciągu dnia.

Jak widzą psy?

Jak widzą psy?Co tak naprawdę widzi w danym momencie pies? Czy tak jak człowiek dostrzega nie tylko poszczególne kolory ale też ewentualne co za tym idzie kontury i kształty? Potocznie się mówi o tym, iż psy widzą zwłaszcza wszystkie przedmioty jakie de facto pozostają w ruchu, i na które reagują jak wszyscy wiemy w odpowiedni sposób. Doskonałym tego przykładem jak reagują psy na ruch, jest często fakt ich oczywistej pogoni za kotami którym mało kiedy odpuszczają, ale gdy taki kot stoi w miejscu to pies może podobnie jak na sarnę czy inne zwierzęta zupełnie nie reagować. Warto więc niejako o tym pamiętać, gdyż właśnie wtedy powinniśmy zdawać sobie sprawę jak widzą psy, a co najważniejsze dodatkowo duże znaczenie ma tutaj też sytuacja, dotycząca prowadzonych badań na temat samego wzroku czy oka psów.

W dalszym ciągu nie zostało odkryte tak do końca jak dokładnie i precyzyjnie widzi pies, dlatego wciąż jest to owiane jedną wielką tajemnicą, jednak w żadnym wypadku psy nie są ślepe czy mają ograniczenia w kontekście swoistej widoczności. Dużo ciekawych informacji, wskazówek lub też sugestii o tym jak widzą psy, znajdziemy bezpośrednio w internecie, i w razie zainteresowania dobrym rozwiązaniem można się do nich co zrozumiałe odnieść. Pies nie tylko czuje poprzez swój nos, ale też widzi to co wydaje nam się, iż dla niego jest zupełnie niewidoczne, zatem niech to będzie kwestia do której zawsze będziemy posiadać adekwatne co za tym idzie podejście.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zmienić hasło do wi-fi?
Następny artykułJak zarobić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here