Wysoki puls jest niejednokrotnie dla nas czymś, czego się obawiamy a jest to nader często spotykana sytuacja czy też zjawisko, z którym należy się co oczywiste liczyć. Pamiętajmy, że nasze tętno może wzrosnąć z wielu powodów, chociażby w nerwowych sytuacjach a także podczas zwiększonego wysiłku fizycznego. Jak najbardziej niekiedy jest to też sygnał o tym, iż przyjdzie nam się zmierzyć z daną co za tym idzie chorobą.
Chcesz wiedzieć, jaki jest prawidłowy puls?
Chcesz się dowiedzieć, jaki jest prawidłowy puls, co za tym idzie od czego jest on uzależniony? Przede wszystkim na samym początku trzeba wyjaśnić jedno, a mianowicie puls to nic innego jak tętno a więc rytmiczny ruch ścian tętnicy, który powstaje w wyniku skurczy mięśnie sercowego. Uznaje się, iż prawidłowy puls zwłaszcza u osoby dorosłej waha się pomiędzy 60 a 100 uderzeniami serca na minutę, jednak jak wspomniano na samym początku może on w niektórych momentach być znacznie wyższy. Puls mierzymy za pomocą tętnicy promieniowej, choć też często stosuje się tętnicę udową, ramienną albo szyjną zewnętrzną.
Prawidłowy puls ustalamy w zależności od wieku :
- Niemowlęta powinny posiadać puls na poziomie 130 uderzeń na minutę
- Dzieci w granicach 100 uderzeń na minutę
- Młodzież 85 uderzeń na minutę
- Dorośli 70 uderzeń na minutę
- Osoby starsze 60 uderzeń na minutę
Duże znaczenie gdy idzie o puls, ma nie tylko wiek ale często też nasza aktualna kondycja fizyczna, osoby które dbają mają niższy puls od tych, którzy bagatelizują ten fakt.
Czy wysoki puls to powód do niepokoju?
Czy powinniśmy się obawiać wysokiego pulsu? Z jednej strony nie, bo może to być efektem pewnych przeżyć, stresu, nerwów a nawet wysiłku fizycznego, jednak z drugiej też być oznaką takich dolegliwości i chorób jak :
- Anemia
- Poważna niewydolność serca
- Niedocukrzenie
- Nadczynność tarczycy
- Nadciśnienia tętniczego
Dlatego warto w przypadku odczuwania pewnych co za tym idzie dolegliwości czy objawów, udać się do lekarza rodzinnego, jaki przeprowadzi dokładną diagnostykę oraz stwierdzi co powoduje, iż nasz puls jest taki wysoki.
Warto samodzielnie badać i kontrolować swój puls
Coraz więcej się mówi o potrzebie badania oraz kontrolowania pulsu, co za tym idzie zwłaszcza w dzisiejszych czasach kiedy urządzenia diagnostyczne wykorzystywane do tego celu są nie tylko ogólnodostępne, ale nie ma co ukrywać iż także co zrozumiałe tanie. Warto więc się w takie zaopatrzyć nie tylko gdy chodzi o osoby starsze, ale też te które chcą w ten sposób zadbać o swoje zdrowie. Dodatkowo być świadome tego, ile wynosi ich puls a nawet czy nie stanowi on żadnego co za tym idzie zagrożenia dla ewentualnego zdrowia czy też nie doszło, do pojawienia się poważnych dolegliwości i zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Jak więc widać, badanie pulsu jest nie tylko prostym zabiegiem, ale też takim który powinniśmy zawsze realizować w miarę potrzeby i konieczności nawet kilka razy w ciągu dnia. Zwłaszcza, jeżeli posiadamy właśnie dostęp do urządzenia, które pozwala nam nie tylko zbadać ale też kontrolować nasz puls, jego użycie w takiej sytuacji ma jak najbardziej uzasadnione podstawy.