Złomowaniem auta zajmuje się autoryzowana stacja demontażu aut. Złomowanie polega na całkowitej utylizacji pojazdu mechanicznego i przebiega poprzez zastosowanie kilku ważnych etapów. Przede wszystkim wybiera się części sprawne, później te, które mogą być poddane recyklingowi, a na końcu oddaje do utylizacji elementy całkowicie nieprzydatne. W jakich sytuacjach następuje złomowanie auta? Czy każdy może oddać auto na tzw. złom?

Profesjonalne złomowanie aut

Autoryzowane stacje demontażu pojazdów mechanicznych przyjmują do zezłomowania jedynie te samochody, których właściciel posiada pełną dokumentację wraz z dowodem rejestracyjnym. Zanim dojdzie do demontażu, osoba, która zgłosiła auto, musi udowodnić, że jest właścicielem samochodu i ma pełne prawo, aby móc nim swobodnie dysponować. 

Jeśli zezłomowany ma zostać samochód, którego właścicielem była osoba zmarła, chęć demontażu może zgłosić jedynie spadkobierca, jeśli auto wchodzi w część spadku. Stacja demontażu zażąda w takim przypadku testament albo wyrok sądu. 

Kiedy lepiej zezłomować auto?

Złomowanie aut przebiega w kilku najczęstszych przypadkach. Z reguły demontaż pojazdu mechanicznego odbywa się w sytuacji, w której samochód uległ kolizji czy wypadkowi i nie jest opłacalna jego naprawa. Złomowanie odbywa się również wtedy, gdy nie udaje się już naprawić pojazdu. Właściciele pojazdów mechanicznych szukają stacji demontażu pod hasłem typu “złomowanie aut Wałcz” najczęściej również wtedy, gdy samochód jest już stary, a koszty jego ubezpieczenia niezwykle wysokie. 

Kto płaci za autokasację?

Najczęściej to właściciel pojazdu mechanicznego otrzymuje za autokasację zapłatę. Okazuje się, że stacje demontażu zarabiają na sprawnych jeszcze częściach samochodu oraz tych, które mogą być powtórnie przetworzone. 

Drugą opcją jest zapłacenia za usługę złomowania. Wtedy do właściciela pojazdu trafiają wszystkie części, które mogą być jeszcze użytkowane. 

Czy opłaca się zezłomować auto? 

Jeśli samochód wymaga kosztownej naprawy albo generuje zbyt wysokie koszty utrzymania, a nie udaje się go sprzedać, jedyną rozsądną opcją może być zezłomowanie pojazdu mechaniczne. 

Należy wiedzieć, że usługa złomowania może odbywać się tylko w autoryzowanych stacjach demontażu. To one posiadają odpowiednie ku temu narzędzia, sprawnie odzyskują części do recyklingu oraz pozbywają się tych już bezużytecznych w sposób przyjazny środowisku.

Złomowanie auta odbywa się na życzenie jego właściciela i jeśli tylko ten dysponuje niezbędnymi dokumentami, które potwierdzają własność oraz zarejestrowanie samochodu, złomowanie może przebiegać bez żadnych przeszkód.

Należy wiedzieć, że samochód, który został zezłomowany, musi być wyrejestrowany. Od autoryzowanej stacji demontażu aut właściciel pojazdu otrzyma niezbędne zaświadczenie, na podstawie którego nastąpi wyrejestrowania. Dzięki temu zniesiony zostanie między innymi obowiązek płacenia ubezpieczenia OC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here