Klawesy – prosty instrument perkusyjny

0
675

Kiedy jest mowa o instrumentach perkusyjnych, to zazwyczaj przychodzi nam na myśl perkusja, w którą wyposażony jest każdy zespół grający muzykę rozrywkową. Jednakże rodzina tego rodzaju sprzętów jest zdecydowanie większa i obejmuje nie tylko bębny i talerze, ale również tak zwane przeszkadzajki, które można przydzielić do poszczególnych podgrup.

Rodzina instrumentów perkusyjnych

Przy podziale instrumentów perkusyjnych bierze się pod uwagę poziom wydawanych przez nie dźwięków. W ten sposób można wyodrębnić kotły, wibrafon, ksylofon i czelestę. Poza tym musimy wziąć też pod uwagę te instrumenty, które nie wydają jednostajnego dźwięku. Chodzi głównie o talerze, bębny, trójkąt i marakasy. Do najprostszych i najbardziej rozpoznawalnych instrumentów tego typu zaliczamy klawesy. Są to dwa drewniane walce, które wykonuje się z różnych gatunków drzew. Tradycyjne instrumenty tego typu powstają z drewna palisandrowego, hebanowego lub klonowego. Współcześnie można jednak spotkać również komplety wykonane z włókna szklanego oraz innych tworzyw sztucznych.

Materiał dostosowany do rodzaju muzyki

Sposób grania na klawesach polega na rytmicznym uderzaniu jednej pałeczki o drugą. Jest to charakterystyczne dla muzyki afrokubańskiej. Zazwyczaj do akompaniamentu używa się takich samych pałeczek, które powstały z identycznego materiału. Czasami jednak odchodzi się od tej reguły i stosuje dwa różne rozmiary walców. Przy zakupie tego sprzętu muzycznego trzeba pamiętać, że wpływ na brzmienie ma rodzaj użytego do produkcji drewna. Im jest ono twardsze, tym dźwięk jest bardziej dźwięczny i głośniejszy. Żeby zrozumieć tę zależność, posłużmy się przykładem. Klawesy z drewna mahoniowego, które jest twarde, będą brzmiały głośniej niż te zrobione z drewna klonowego. Jednak te drugie wydadzą łagodniejsze brzmienie i świetnie się nadadzą do utworów spokojniejszych i bardziej nostalgicznych.

Technika grania

Co stanowi istotę gry na klawesach? Przy korzystaniu z tego instrumentu trzeba pamiętać, że jest to sprzęt rezonujący. Należy więc jeden walec trzymać w ten sposób, by nie blokować jego rezonansu. Musimy położyć go na kciuk i zgiętych palcach, ale bez ściskania. Chodzi o to, by mógł on swobodnie rezonować. Drugim walcem uderzamy, wydobywając w ten sposób dźwięki. Jeżeli posiadamy klawesy o dwóch takich samych walcach, to nie ma znaczenia, którym uderzamy. Inaczej wygląda sytuacja, gdy jeden z nich jest większy. Wówczas to właśnie on będzie pełnił rolę walca uderzanego, czyli rezonującego. Obecnie na rynku można znaleźć klawesy różnych firm. Głównie są one wykonane z drewna klonowego, sekwoi i innych twardych drzew.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here