Wygląd i zapach kału u niemowlaka, może w wielu sytuacjach nawiązywać do problemów zdrowotnych z jakimi zmaga się takie małe dziecko, również ewentualnej infekcji. Nie inaczej jest w przypadku śluzu, który w momencie się jego pojawienie powinno dać nam do myślenia i wymusić pewne co za tym idzie adekwatne działanie.
Skąd pojawia się śluz w kupce niemowlaka i czy jest on czymś groźnym?
Skąd tak naprawdę bierze się śluz, w kupce niemowlaka? Czy powinniśmy a nawet należy się go obawiać? Oczywiście śluz w kupce niemowlaka nie jest niczym szczególnym, jak i u dorosłego człowieka pozwala on na dużo prostsze przemieszczanie się treści pokarmowej w naszych jelitach. Jednak najczęściej jest on zupełnie niewidoczny, jeżeli jednak występuje jego zwiększona ilość to najprawdopodobniej doszło do jakiś zaburzeń w kontekście funkcjonowania układu pokarmowego. W przypadku gdy taka sytuacja nie znika po pewnym czasie, a dodatkowo spotykamy też inne objawy, nie należy od razu wpadać w panikę lecz może to oznaczać efekt rozszerzenia dotychczasowej diety. Nie wolno jednak bagatelizować pojawienia się krwi w kale, braku odpowiedniego oraz prawidłowego przyrostu wagi dziecka, bólu brzucha czy też gorączki, wtedy zjawienie się u lekarza jest czymś wręcz koniecznym i niezbędnym.
Czego efektem może być śluz w kale niemowlaka?
Pojawienie się rotawirusa, czyli zakażenia to najczęstszy efekt właśnie śluzu w kupce, charakterystyczny jest wtedy zapach stolca oraz jego zielony wygląd, nabiera też on rozrzedzonej konsystencji. Niestety w takich przypadkach najczęściej musimy liczyć się z leczeniem szpitalnym, a zwlekanie z wizytą u lekarza może doprowadzić do odwodnienia dziecka. Bardzo często śluz w kale to też wynik alergii pokarmowej, jednak tutaj sprecyzowanie co tak naprawdę powoduje alergię, jest dosyć skomplikowanym zadaniem. Stosuje się tutaj dietę typowo eliminacyjną, jaka co zrozumiałe zakłada wykluczanie konkretnych składników i poszczególnych produktów, na taką dietę w przypadku karmienia piersią musi przejść również matka.
Obserwujmy jak długo śluz utrzymuje się w kupce
Pewnie, że jak wspomniano powyżej, należy co zrozumiałe nijako obserwować okres w którym śluz występuje w kupce niemowlaka. Nie trzeba po jednym czy dwóch dniach od razu reagować czy też niepotrzebnie wpadać w przysłowiową panikę, jednak gdy dostrzegamy iż wcale on nie przechodzi, to zjawienie się u lekarza jest jednym z pierwszych kroków do postawienia najbardziej słusznej diagnozy. Problemy z trawieniem i funkcjonowaniem układu pokarmowego, mogą być bowiem bardzo poważnym zjawiskiem a nawet doprowadzić do niepotrzebnych zmian w kontekście ich prawidłowego działania. Można więc śmiało powiedzieć, iż nie dopuszczenie do jakiejkolwiek choroby w tym zakresie, i zadbanie o zdrowie malucha jest jednym z zadań jakie co oczywiste spoczywa na barkach każdego rodzica. Niech więc sam wygląd, zapach a nawet forma stolca, zwłaszcza podczas przebierania dziecka staną się dla nas momentem do jego oceny, i przeanalizowania czy nie doszło do jakiś problemów zdrowotnych oraz adekwatnych co za tym idzie zaburzeń w organizmie takiego młodego człowieka.