Łysienie androgenowe

0
495

Łysienie androgenowe nie jest bliznowatą utratą włosów u mężczyzn i kobiet, której przyczyną są predyspozycje genetyczne. Powstaje pod wpływem androgenów i charakteryzuje się zmniejszoną ilością włosów na głowie, a większość z nich przekształca się w wygląd armaty.

Czym jest łysienie androgenowe?

Prawie wszyscy mężczyźni w niewielkim stopniu doświadczają recesji na linii włosów w ciągu swojego życia, ale u połowy mężczyzn i kobiet w kategorii wiekowej powyżej 40 roku życia proces ten postępuje. Występowanie łysienia androgenowego (łysienie typu męskiego) zależy od tego, czy taka patologia występowała u członków rodziny: rodziców i krewnych ze strony matki.

Główną przyczyną takiego wypadania włosów jest połączenie takich czynników, jak nadmierna aktywność androgenów (steroidowych hormonów płciowych), predyspozycje genetyczne i zewnętrzne warunki siedliskowe.

W tej chorobie androgeny przyczyniają się do konwersji testosteronu do dihydrotestosteronu, po czym wiąże się z brodawkami skórnymi, co aktywuje geny w pęcherzykach części czołowej i korony. A to prowadzi do wypadania włosów i łysienia.

Zabiegi na łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe u mężczyzn rozpoczyna się od przerzedzenia włosów na części czołowej, a następnie na skroniach tworzą się łysiny, po czym pojawia się łysienie w okolicy wierzchołkowej. U kobiet przednie wypadanie zaczyna się od ciemienia, a wygląd łysiny przypomina choinkę. Męski typ wypadania włosów może również występować u żeńskiej części populacji, podobnie jak typ żeński występuje u mężczyzn.

Jak diagnozuje się tę chorobę?

Aby zdiagnozować łysienie androgenowe, stosuje się następujące metody:

Badanie kliniczne przez lekarza (dermatologa, trychologa), konsultację.

FOTOTRYCHOSKOPIA. Jest to jeden z nowoczesnych sposobów diagnozowania łysienia, dzięki któremu określa się wskaźniki wzrostu włosów, cechy charakterystyczne tylko dla tej choroby, co pozwala odróżnić ją od innych rodzajów łysienia. Liczne zdjęcia umożliwiają lekarzowi ocenę postępu patologii i monitorowanie leczenia.

Dermatoskopia. Nie jest to inwazyjna diagnoza za pomocą specjalnego urządzenia optycznego – dermatoskopu. Różne, nowo pojawiające się formacje skórne mają kompleks cech, które są określane wizualnie, nazywane są kluczami. Do tych celów w klinice Euroderm stosuje się nowoczesne urządzenie FotoFinder medicam 1000, wyposażone w obiektyw D-Scope Lens IV, który pozwala uzyskać 20-140-krotne powiększenie danego obiektu (w pełni zoom optyczny, który można kontrolować za pomocą uchwytu na obudowie i w samym programie).
Zaleca się wykonanie wideodermatoskopii w następujących przypadkach:

– nowotwory złośliwe skóry;
– stany przedrakowe nowotworów;
– wszystkie rodzaje patologii skóry i problemów z włosami;
– wszelkie nowotwory na skórze (co pozwala zmniejszyć błędy w diagnozie i usunięciach).

BADANIA LABORATORYJNE. Testy na ferrytynę, TSH (hormon tyreotropowy), witaminę D są przepisywane w celu określenia i wykluczenia źródeł wypadania włosów. Określa się również poziom testosteronu i dihydrotestosteronu we krwi, aby odpowiednio zaplanować leczenie. W przypadku oczywistych objawów wskazujących na hiperandrogenię przepisywane są testy na LH, FSH, progesteron, wolny testosteron, kortyzol, prolaktynę itp.Również w tym przypadku pacjent musi skonsultować się z endokrynologiem.

BIOPSJA (BIOPSJA PUNCH). Z określonego obszaru skóry pod włosami pobierany jest mały kawałek do analizy patomorfologicznej, która pomaga postawić ostateczną diagnozę, ponieważ ujawnia się charakterystykę histologiczną i pokazuje liczbę włosów końcowych, armatnich, anagenowych i telogenowych w tym miejscu. Ta procedura diagnostyczna pozwala uzyskać próbki wszystkich warstw skóry: naskórka, skóry właściwej i podskórnej warstwy tłuszczowej. W procesie biopsji dziurkacza stosuje się narzędzia o średnicy 1,5-8 milimetrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here