Jednym z najbardziej nowoczesnych rodzajów ogrzewania podłogowego jest zastosowanie mat grzewczych. Rozwiązanie to wiąże się z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego. Wśród zalet maty grzewczej do podłogi wymienić należy oszczędność miejsca i pieniędzy oraz jakość powietrza. Promieniowanie nie powoduje wzbijana się kurzu, więc powietrze jest bardziej czyste i korzystne np. dla małych dzieci lub alergików. Chciałbyś, aby Twój dom został ogrzany przy pomocy mat grzewczych? Sprawdź, jak je wybierać!

Mata grzewcza pod panele – zestaw parametrów, na które warto zwrócić uwagę

W sklepach znajdziesz wiele mat grzewczych pod panele na podczerwień. Różnią się one m.in. wymiarami, grubością, sposobem sterowania oraz mocą. Jak nie pogubić się przy ich wyborze?

  • Przede wszystkim zastanów się nad tym, jakie wymiary powinna mieć mata grzewcza pod panel w Twoim domu. Pod uwagę weź szerokość i długość pomieszczenia do ogrzania, ale też sposób, w jaki je wykorzystujesz. Czasem bardziej odpowiednim rozwiązaniem jest wykorzystanie 2 krótszych mat niż jednej, dopasowanej do wymiarów pokoju. Jeśli nie jesteś pewien, które rozwiązanie zastosować, poproś o pomoc eksperta.
  • Kiedy rozważasz wymiary, jakie powinna mieć mata grzewcza na podczerwień, pod uwagę weź zwłaszcza jej grubość. Pamiętaj, że im grubsza mata, tym wyżej zostanie uniesiona podłoga. Zwykle wystarczy, aby elektryczna mata grzewcza pod panele miała ok. 3-4 mm grubości. I takich produktów szukaj.
  • Mata grzewcza pod panele podłogowe to rozwiązanie bardzo nowoczesne. W związku z tym z łatwością dopasujesz do niej wiele dodatkowych urządzeń – np. czujniki regulujące temperaturę w pomieszczeniu i czas ogrzewania. Przed wyborem i instalacją maty warto zapoznać się z różnymi możliwościami, a później dopasować je do swoich potrzeb. Dobrej jakości urządzenia (np. marki Greenie, jednego z liderów na rynku) znajdziesz wśród propozycji ogrzewania podczerwienią od Światłolux.
  • Czy mata grzewcza pod panele winylowe, drewniane lub laminowane powinna różnić się mocą? Niekoniecznie. Zwykle wystarcza, gdy mata grzewcza podłogowa pod panele, niezależnie od ich rodzaju, charakteryzuje się mocą 80 W/m2. Taka moc pozwoli Ci ogrzać nawet dużą łazienkę lub salon. Jeśli wybierzesz matę o zbyt dużej mocy (np. 150 W/m2), może to zadziałać niekorzystnie na trwałość Twojej podłogi.

Mata grzewcza pod panele – koszty montażu i użytkowania

Ile kosztują maty grzewcze pod panele? Ceny wahają się w zależności od tego, jakie dokładnie rozwiązanie wybierzesz oraz z oferty, której firmy zdecydujesz się skorzystać. Pamiętaj, że choć montaż maty jest zadaniem dość prostym, jeśli nie masz doświadczenia, warto w tej kwestii zaufać fachowcom.

Nie decyduj się też na najtańsze rozwiązanie, jakie uda Ci się znaleźć. Dokładnie sprawdź wszystkie parametry, porównaj jakość mat i dodatkowych akcesoriów. Być może korzystniejszy okaże się wówczas wybór pozornie droższego rozwiązania, które jednak posłuży Ci znacznie dłużej. Unikniesz w ten sposób kosztownych napraw i wymian, jakie mogą wiązać się z wyborem słabej jakości maty grzewczej pod panele. Czy warto w końcu co jakiś czas tracić nerwy i czas na dodatkowe działania?

Mata grzewcza pod panele – zużycie prądu

Jedną z kwestii, która najbardziej nurtuje osoby decydujące się na nowoczesne ogrzewanie podłogowe jest „mata grzewcza pod panele – ile prądu zużywa?” Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od wielkości powierzchni, która ma zostać ogrzana oraz od jakości samej maty. Im lepsza mata grzewcza pod panele, tym pobór prądu jest mniejszy. Mniej prądu zużyjesz też na ogrzanie domu lub mieszkania o mniejszej powierzchni – zwłaszcza, jeśli budynek jest nowoczesny i dobrze ocieplony. W sprzyjających warunkach pobór prądu przy ogrzewaniu podczerwienią nie jest duży. To zasługa całego systemu, w którym straty energii są bardzo niewielkie – niemal cała zamieniana jest w ciepło.

Co powinieneś wziąć pod uwagę, podczas wybierania maty grzewczej pod panele? Moc, jakość wykonania maty, jej wielkość, grubość oraz satysfakcjonujący Cię sposób sterowania. Kiedy rozważysz wszystkie te czynniki, na pewno zdecydujesz się na najlepszy dla siebie produkt. A wówczas pozostanie Ci jedynie zamontować maty grzewcze i cieszyć się ciepłem w domu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here