Zadbane dłonie i paznokcie są wizytówką kobiety. Jak zatem zatroszczyć się o ich kondycję, by prezentowały się nieskazitelnie? W jaki sposób zredukować ślady działania niekorzystnych czynników zewnętrznych takie jak szorstkość i przesuszenie naskórka? Sprawdź, na czym powinna polegać pielęgnacja dłoni i jak wykonać zabiegi krok po kroku.
Peeling dłoni
W przypadku suchej i szorstkiej skóry warto wykonać kąpiel dłoni. Przygotowuje się ją, sięgając po napar z rumianku i nagietka albo tłuste mleko z dodatkiem miodu. Dłonie moczy się w kąpieli przez kilka minut, aby skóra mogła się nieco nawilżyć i zregenerować.
W usuwaniu martwego naskórka i pobudzaniu krążenia niezastąpiony jest peeling dłoni. Można wykonać go z pomocą gotowego preparatu z drobinkami albo aktywnymi enzymami lub samodzielnie przygotować mieszankę. Peeling dłoni można przygotować z cukru i miodu, cukru i oleju kokosowego, fusów po zmielonej kawie i oliwy albo drobno zmielonych migdałów i olejku migdałowego. Pamiętaj, że z wykonania zabiegu lepiej zrezygnować w przypadku mocno popękanej albo podrażnionej skóry rąk.
Aplikacja maseczki
Aby zapewnić skórze dłoni dogłębne odżywienie i nawilżenie, sięgnij po specjalne maski do rąk. Składniki aktywne tego typu produktów pomagają zregenerować naskórek i odmłodzić dłonie. Dzięki maseczkom skóra jest gładsza, bardziej miękka i odświeżona. Kosmetyki mogą mieć formę balsamów przeznaczonych do nakładania na dłonie albo rękawiczek nasączonych odżywczymi substancjami. Po zakończeniu zabiegu pozostałości maseczki należy wmasować w skórę. Maskę warto zaaplikować raz w tygodniu, by móc cieszyć się zadbanymi dłońmi miłymi w dotyku.
Nałożenie kremu do rąk
Kolejnym krokiem pielęgnacji dłoni jest nałożenie kremu. Produkt zadziała regenerująco i odżywczo. Zredukuje szorstkość i suchość skóry, nawilży na długi czas, a także zabezpieczy naskórek przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Krem do rąk pomoże wzmocnić naturalną warstwę hydro-lipidową osłabianą przez zmiany temperatur, częste mycie dłoni mydłem czy wiatr. Kosmetyk warto aplikować każdego wieczora i zawsze wtedy, gdy odczuwa się nieprzyjemne przesuszenie skóry.
Pielęgnacja paznokci
Po zadbaniu o skórę rąk, należy zająć się paznokciami. Ich płytka powinna być przycięta obcinaczką i spiłowana przy pomocy pilnika. Piłując paznokcie, zaleca się wykonywać jednostronne ruchy. Kolejnym krokiem jest wypolerowanie powierzchni paznokci specjalną polerką. Następnie można przystąpić do odsuwania skórek drewnianymi patyczkami albo usuwania ich żelem na suche skórki.
Kondycję paznokci pogarsza nadmierny kontakt z wodą i silnymi detergentami. Zachowaniu ich w dobrym stanie nie sprzyja również częsty manicure hybrydowy, żelowy czy akrylowy. Płytka paznokcie może stawać się przesuszona, łamliwa i zacząć się rozdwajać. Wygląd paznokci pogarszają również niedobory witamin i minerałów w organizmie. Konieczne jest zatem dbanie o urozmaiconą dietę obfitującą w świeże warzywa i owoce.
W nawilżaniu i wzmacnianiu płytki paznokci pomoże odżywka do paznokci dostarczająca witamin, ceramidów, keratyny, lipidów, emolientów lub innych substancji pomagających w regeneracji komórek. Tradycyjnym sposobem na silne paznokcie jest również wcieranie w ich płytkę oleju rycynowego.
Wypielęgnowane dłonie i paznokcie są naszą ozdobą, dlatego warto zadbać o ich wygląd. Najlepiej wykonać nawilżającą kąpiel i peeling usuwający martwy naskórek. Ponadto każdego wieczora zaleca się nakładać odżywczy krem, a raz w tygodniu aplikować regeneracyjną maseczkę. Ostatnim krokiem pielęgnacji jest przycięcie, wypiłowanie, wypolerowanie oraz odżywienie paznokci. W dbaniu o dłonie liczy się regularność – systematycznie wykonując wszystkie omówione zabiegi, w krótkim czasie zauważy się zadowalający efekt.