Reduktor sprężonego powietrza to jedno z urządzeń wykorzystywanych w przemyśle i w instalacjach pneumatycznych. To m.in. z jego pomocą można przygotować sprężone powietrze. Co warto wiedzieć o reduktorach, jak wygląda ich działanie oraz sposób wykorzystywania? Wyjaśniamy!

Cel oraz działanie reduktorów sprężonego powietrza

Zasadniczo reduktor sprężonego powietrza ma za zadanie zmniejszać wyższe ciśnienie przed zaworem, tak, aby jego wartość odpowiadała wymaganej niższej wartości za zaworem. Redukcja przeprowadzana przez tego typu urządzenia odbywa się niezależnie od zmian ciśnienia oraz przepływu medium, znajdującego się w układzie.

Wykorzystanie ciśnienia różnicowego sprawia, że zawór redukcyjny (inaczej reduktor sprężonego powietrza) jest w stanie samoistnie się regulować, osiągając wymaganą wartość ciśnienia, ustawioną jako wartość ciśnienia roboczego. Co bardzo istotne – wartość ciśnienia wylotowego, a więc tego, które opuszcza urządzenie, jest stała. Na jej wysokość nie wpływają zmiany wartości ciśnienia na wlocie, niezależnie od tego, czy ciśnienie rośnie, czy też spada. Poprawne działanie reduktora jest zależne od jego jakości. Aby uniknąć problemów, warto wybrać jakościowy sprzęt, kupując go od uznanego producenta, takiego jak na przykład Air-Com.

W jaki sposób wybrać reduktor sprężonego powietrza?

Każde urządzenie, mające pełnić określoną funkcję, musi być wybrane tak, by jego parametry były dopasowane do parametrów konkretnej instalacji. Do podstawowych kwestii, które należy uwzględnić, wybierając reduktor sprężonego powietrza, można zaliczyć rodzaj oraz wielkość przyłącza gwintowanego, zakres ciśnienia roboczego, a także medium,  które będzie regulowane za pomocą wybranego przez nas zaworu.

Elementy służące do przygotowania powietrza

W przemyśle oraz pneumatyce, sprężone powietrze wykorzystywane jest w różnych urządzeniach. Tak naprawdę, reduktor sprężonego powietrza jest niezbędny do tego, by elementy pneumatyczne mogły działać prawidłowo. Aby można było przeprowadzić efektywny proces sprężania powietrza, konieczne jest jego wcześniejsze przefiltrowanie. Dzięki temu z gazu usuwane są wszelkie zanieczyszczenia, jakie mogłyby zakłócić późniejszą pracę urządzeń oraz instalacji, w których użyto nie do końca oczyszczonego powietrza.

Przygotowanie sprężonego powietrza zazwyczaj odbywa się w bardzo podobny sposób. Pierwszym urządzeniem, pozwalającym na przeprowadzenie tego procesu, jest filtr. Następnie, wykorzystywany jest reduktor sprężonego powietrza oraz smarownica. W tym momencie skupmy się na działaniu reduktora. Kiedy zanieczyszczenia zostaną usunięte w procesie filtracji, reduktor ustawia odpowiednie ciśnienie powietrza. Jego rolą jest dopasowanie wartości ciśnienia do potrzeb konkretnego układu pneumatycznego. Warto wiedzieć, że obecnie dużą popularnością cieszą się urządzenia dwa w jednym, czyli filtroreduktory, które są w stanie odpowiedniego oczyścić i sprężyć powietrze, tworząc z niego czynnik roboczy o pożądanych parametrach.

Gdzie można dostać reduktor sprężonego powietrza?

Zalecamy, aby reduktor sprężonego powietrza kupować tylko u wyspecjalizowanych sprzedawców, takich jak Air-Com. Można mieć wtedy pewność co do jakości produktu. Air-com to firma z wieloletnim stażem, doświadczeniem w produkcji rozmaitych elementów instalacji pneumatycznych. Została już wielokrotnie sprawdzona, przez co można zaufać w niezawodność jej produktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here