Gotowanie często wymaga podzielności uwagi. Wystarczy chwila, aby w kuchni pojawiły się kłęby dymu, a nasz ulubiony garnek porył się nieestetycznym osadem. Jak sobie z nim radzić domowymi sposobami? Podpowiadamy.

Czyszczenie przypalonego garnka – czas reakcji ma znaczenie

Czyszczenie przypalonego garnka może dla wielu oznaczać przysłowiową grę niewartą świeczki. Nic bardziej mylnego – o ile początkowo może wydawać się ono drogą przez mękę, o tyle jeśli weźmiemy kilka głębokich oddechów i szybko zareagujemy na ,,szkodę”, jest duża szansa na to, że poradzimy sobie z nią bardzo dobrze. Pamiętajmy, że czas reakcji jest bardzo ważny, aby uniknąć szorowania, albo nie spisać garnka na straty. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na https://home.morele.net.

Usuwanie osadu z przypalonego garnka – pierwsze kroki

Przypalony garnek na początku zawsze należy możliwie jak najszybciej wstawić pod bieżącą, ciepłą wodę. Przyda się nam także bardzo pomocny kompan na drodze do usuwania osadu, a mianowicie – płyn do mycia naczyń. Kolejny krok, to uzbrojenie się w cierpliwość – garnek może moczyć się nawet kilkanaście, albo i kilkadziesiąt minut. Wszystko zależy od tego z jakim poziomem przypalenia mamy do czynienia. Kiedy zauważymy, że osad zaczyna już odchodzić chwyćmy gąbkę lub szpatułkę i spróbujmy go usunąć. Jeśli jednak nie jest to możliwe, konieczne jest sięgnięcie po inne metody czyszczenia. Jakie?

Jak czyścić przypalony garnek?

Na początku musimy wiedzieć, że przypalony garnek absolutnie nie może być czyszczony żadnymi ostrymi przedmiotami. Pamiętajmy o wcześniejszym namoczeniu go zanim przystąpimy do próby usuwania nieestetycznego osadu. Kolejna ważna kwestia, to dopasowanie metody z pomocą której będziemy chcieli to zrobić do materiału z którego wykonano naczynie. To bardzo ważne, jeśli po prostu chcemy, aby było ono nadal w dobrym stanie.

Czyszczenie garnków ze stali nierdzewnej, nieprzywierających i żeliwnych

To, na jaką metodę czyszczenia się zdecydujemy powinno być podyktowane przede wszystkim tym z jakim materiałem z którego został wykonany mamy do czynienia. W przypadku garnków emaliowanych mamy do czynienia z bardzo delikatnymi naczyniami. W praktyce oznacza to, że aby uniknąć uszkodzenia go stawiając na domowe sposoby usuwania osadu, bardzo dobrze sprawdzi się sól, albo też tabletka do zmywarki. W przypadku garnków wykonanych ze stali nierdzewnej z powodzeniem możemy postawić na jakże popularną sodę oczyszczoną, albo też proszek do pieczenia. Pomocna będzie także sól. Można także sięgnąć po kwasek cytrynowy bądź też ocet. Naczynia te są odporne, więc zastosowanie tego rodzaju środków im nie zaszkodzi. A jak to jest w przypadku garnków nieprzywierających i żeliwnych? Tutaj sprawa nieco się komplikuje – to naczynia dość delikatne i trzeba uważać na to w jaki sposób i czym będą czyszczone. Pierwszym krokiem do usunięcia osadu jest zagotowanie w nich gazowanej wody, albo też zalanie wodą z dodatkiem soli (następnie odstawienie na noc). Pomocna może okazać się także soda oczyszczona.

Artykuł powstał przy współpracy z https://home.morele.net.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here