Szambo betonowe. Jak wybrać?

0
209

Czym jest szambo? Szambo jest to rodzaj budowli hydrotechnicznej, bezodpływowy podziemny zbiornik na nieczystości, wykonany na przykład z betonu lub z tworzywa sztucznego, do którego odprowadzane są ścieki z domowych urządzeń sanitarnych.

Szamba zazwyczaj są bezodpływowe, ale mogą też być podłączone do kanalizacji miejskiej. Szambo to bardzo ważny element przy gospodarstwach domowych. Domy na wsi często nie mają podłączenia do sieci kanalizacyjnej, dlatego też zachodzi konieczność budowy szamba na działce przy domu.

Rodzaje szamb

Wybór zbiornika na szambo wbrew pozorom nie jest taki łatwy jak by się wydawało. Na rynku jest wiele różnych modeli szamb do wyboru. Podstawową kwestią, nad którą należy pomyśleć w przypadku wyboru szamba, jest ilość ścieków, którą będzie wytwarzać gospodarstwo domowe. Szamba dzieli się na plastikowe i betonowe, Każde z tych dwóch rodzajów szamb ma swoje wady i zalety. Zbiorniki te dostępne są w różnych wymiarach, pojemnościach co pozwala na dopasowanie szamba do potrzeb gospodarstwa domowego i terenu, na którym zostanie zainstalowane.

Zbiornik plastikowy jest łatwiejszy w montażu, jednak jego niska wytrzymałość i wysoka cena nie przemawiają za tym rozwiązaniem. Zbiornik z tworzywa sztucznego pod naporem ciężaru ziemi może się odkształcać a nawet zniszczyć. Aby zrobić podjazd do garażu nad takim szambem należy dodatkowo dokupić płytę żelbetową i umieścić nad zbiornikiem, aby wzmocnić teren pod budowę podjazdu. Szambo betonowe jest cięższe dzięki czemu pewniej osadza się w gruncie i nie grozi mu wypchniecie przez wody gruntowe, nawet gdy jest puste. Szambo betonowe montuje się z gotowych prefabrykatów betonowych i jest znacznie wytrzymalsze od zbiorników plastikowych, co ma znaczenie wtedy, gdy nad szambem ma powstać miejsce parkingowe. Tego rodzaju szamba są proste w montażu, trwałe, a także odporne na uszkodzenia mechaniczne czy korozję. Trwałość zbrojonego betonu daje gwarancje wieloletniej i bezproblemowej eksploatacji. Dobór odpowiedniej pojemności szamba zależy od liczby osób mieszkających w domu i ilości wody, którą zużywają. Można przyjąć, że szambo betonowe 10m3 wystarczy dla czteroosobowej rodziny.

Wybór szamba betonowego 10m3

Szambo 10m3 z tanie-szambo24.pl jest najczęściej wybierane, ponieważ jest największym zbiornikiem który można zamontować bez konieczności starania się o pozwolenie na budowę, gdyż wystarczy zgłosić w gminie lub starostwie fakt wybudowania takiego szamba.

Jest możliwość dobrania dodatków do zbiornika, które ułatwiają korzystanie. Najchętniej dobierana jest żeliwna pokrywa oraz płyta najazdowa, która umożliwia zrobienie podjazdu nad zbiornikiem. Szamba bezodpływowe muszą być opróżniane przez specjalistyczne wozy asenizacyjne, a ich zawartość wywożona do dedykowanych punktów zlewnych.

Jeśli chodzi o bezodpływowe szamba betonowe, wyróżnia się zbiorniki jednokomorowe, dwukomorowe oraz trzykomorowe. Szamba jednokomorowe charakteryzują się tym, że maja jedną komorę betonową. W zależności od pojemności muszą być opróżniane przez szambiarkę. Szamba betonowe wyróżnia stosunkowo niska cena i możliwość montażu na terenach podmokłych. Najbardziej popularnym zbiornikiem wielokomorowym jest szambo dwukomorowe. Szambo dwukomorowe podzielone jest na dwie komory, z których jedna stanowi 2/3 powierzchni całkowitej szamba i jest przeznaczona na nieczystości płynne, natomiast druga komora zajmuje 1/3 jego powierzchni i przeznaczona jest na ścieki grube, zbiornik ten regularnie musi być opróżniany przez wóz asenizacyjny, natomiast nieczystości płynne z mniejszej komory rozprowadza się częściowo w gruncie, na przykład za pomocą drenażu. Szamba trzykomorowe podzielone są trzy komory. Dzięki temu na terenie dużej działki można wykonać rozprowadzenie instalacji do parownika i oczyszczania ścieków. Tanie-szambo24.pl tworzą betonowe zbiorniki trzykomorowe na szambo, deszczówkę, gnojowicę oraz inne ciecze wodne o pojemności od 2m3 do 12m3. Również posiadają atesty PZH i aprobatę techniczną ITB, dzięki czemu nie ma problemu z uzyskaniem odbioru budynków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here