Dbanie o ekologię i troska o racjonalne wykorzystywanie wszystkich dostępnych nam zasobów jeszcze jakiś czas temu była jedynie teorią, z której niewiele osób zdawało sobie sprawę. Obecnie jednak los planety nie jest nam obojętny, dlatego coraz chętniej zmieniamy swoje nawyki, które mogą przyczynić się nie tylko do poprawy jakości środowiska, ale także do lepszego planowania wydatków i gospodarowania poszczególnymi produktami spożywczymi.
Z tymi wszystkimi zmianami idą w parze pojęcia less i zero waste – są one pokrewne i bardzo często stają się przedmiotem dyskusji, a także motywem do małych, proekologicznych kroków. W ten sposób możemy jeszcze bardziej świadomie dokonywać codziennych zakupowych wyborów i jednocześnie dbać o siebie, naszych najbliższych, a także o otaczające nas środowisko.
Czym w ogóle jest zero waste?
Obecnie raczej trudno znaleźć osobę, która nigdy nie słyszała pojęć less waste lub zero waste. Przewijają się one w wielu komunikatach medialnych i mają nakłonić nas do zmiany dotychczasowych nawyków na te jeszcze lepsze. Są to jednak na tyle szerokie pojęcia, że w niektórych przypadkach odnoszą się nawet do całego naszego życia i wyznawanych wartościach. W artykule skupimy się jednak na praktycznych aspektach dotyczących codziennych zakupów, gotowania i odpowiedzialnego wykorzystywania poszczególnych produktów spożywczych. Zero waste podkreśla, że najwięcej odpadów stanowią opakowania na żywność. Już dziś warto skupić się na ich ograniczeniu i wybieraniu wielorazowych opakowań, które możemy wykorzystać podczas kolejnych zakupów. Co roku wyrzucamy także bardzo dużo żywności, stąd ten nacisk na coraz bardziej przemyślane zakupy i racjonalne gospodarowanie nimi.
Proste działania w duchu zero i less waste
Zero i less waste to zarówno wielkie kroki i nowoczesne rozwiązania podejmowane przez producentów żywności oraz jej sprzedawców, ale także nasze jednostkowe decyzje, które również mają wpływ na środowisko. Codzienne działania przyczyniają się do poprawienia jego kondycji. Oto, co możemy zrobić we własnym domu, aby żyć bardziej eko.
- Wybieraj wielorazowe opakowania i torby na zakupy.
- Sięgaj po kosmetyki w szklanych opakowaniach.
- Nie drukuj niepotrzebnych dokumentów lub biletów – wiele z nich jest akceptowanych w wersji elektronicznej.
- Elektrośmieci oddawaj w wyznaczonych punktach.
- Wymień papier, folię do pieczenia i jednorazowe foremki na silikonowe lub ceramiczne akcesoria.
- Zamiast kupować butelkowaną wodę, wypróbuj dzbanki filtrujące do wody z kranu.
- Segreguj śmieci.
Nowe podejście do zakupów
Nie od dziś wiadomo, że spontaniczne i nieprzemyślane zakupy nie sprzyjają ekologicznemu podejściu do życia. W tej kwestii też możemy wiele zdziałać i to w dodatku bez większego przygotowania. Wystarczy świadomie podejść do codziennych zakupów i odpowiednio się do nich przygotować zanim wyruszymy do sklepu. Pierwszym krokiem jest zrobienie listy brakujących produktów (możemy ją przygotować już np. na stronie sklepu https://www.kaufland.pl/) – w ten sposób unikniemy sięgania po przypadkowe rzeczy. Do sklepu zabierzmy ze sobą wielorazowe torby i torebki na produkty na wagę. Zakupione produkty przechowujmy w odpowiednich miejscach i opakowaniach – to najprostszy sposób na przedłużenie ich świeżości. Z nadmiaru świeżych warzyw i owoców można przygotować smaczne przetwory na jesień i zimę. Warzywa, owoce, pieczywo i surowe mięso możemy także zamrozić i wykorzystać w późniejszym czasie, a z czerstwego pieczywa – zrobić domową bułkę tartą do zasmażki lub panierki.
W ten prosty sposób robimy wiele dobrego dla siebie i dla innych. Gdy zwracamy większą uwagę na jakość produktów i wybieramy tylko to, co rzeczywiście jesteśmy w stanie wykorzystać – dbamy o zdrowie nasze i naszych najbliższych, o domowy budżet, a także o całą planetę, a tym samym przybliżamy się do życia w stylu zero waste.