O kryptowalutach w ostatnich latach wiele się słyszy, jednak nie każdy wie, czym one dokładnie są. Odpowiadamy na pytania czym tak naprawdę są kryptowaluty, jakie wyróżniamy oraz czy warto w nie inwestować?

Kryptowaluty – czym one są?

Waluty kryptograficzne, czyli popularne kryptowaluty, to najprościej mówiąc wirtualne pieniądze. Pojęcie to słyszał zapewne każdy z nas, jednak mimo tego, niektórym ciężko zrozumieć oraz wyobrazić sobie ich działanie. Ogólnie mówiąc, kryptowaluty to złożony system, który pozwala na przechowywanie umownych jednostek. Jednostki te możemy zarówno kupować, sprzedawać, jak i dokonywać dzięki nim transakcji płatniczych.  Kryptowaluty przechowuje się w tak zwanym e-portfelu, przez co nie można ich wypłacić z bankomatu. Inwestycja w kryptowaluty wielu osobom kojarzyć się może z dużymi zyskami, należy jednak pamiętać, że tak jak inne inwestycje, wiąże się ona z dużym ryzykiem. Warto jednak podkreślić, że kryptowaluty działają poza kontrolą władz centralnych, czyli wypływu na nie, nie posiadają ani banki, ani rządy. 

fot. Pexels.com

Jakie są najpopularniejsze kryptowaluty?

Kryptowaluty cieszą się dużą sławą. Coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie w nie, gdyż mimo dużego ryzyka, możliwe są również znaczne zyski, przez co wirtualne pieniądze bardzo często nazywane są kopalniami złota. Oto kilka najpopularniejszych kryptowalut:

  • Bitcoin – to z pewnością najpopularniejsza kryptowaluta w ostatnich latach. Po raz pierwszy pojawiła się w 2009 roku i od tamtego czasu zdobyła rzeszę fanów, którzy posiadają do niej duże zaufanie. Bitcoiny oparte są na technologii łańcuchu bloków, czyli blockchain, której zadaniem jest przesyłanie oraz przechowywanie wszelkich informacji dotyczących transakcji zawieranych w Internecie. Przez co poza stronami transakcji, nikt nie ma do nich możliwości dostępu.
  • Ether (ETH) – jest to kolejna bardzo popularna kryptowaluta, z której korzystać można wszędzie tam, gdzie posiada się dostęp do Internetu. Jest ona emitowana przez platformę cyfrową Ethereum. Ona również funkcjonuje w technologii blockchain. Jednak uważa się, że dokonywane nią transakcje są znacznie szybsze, niż w przypadku bitcoina.

To zaledwie dwa przykłady kryptowalut, które wśród wirtualnych pieniędzy w ostatnich latach znajdują się na czele. Obok nich pojawia się jednak kilka innych znaczących walut, które również przyciągają zainteresowanie wielu ludzi na całym świecie, są to między innymi: Stellar (XLM), Litecoin (LTC), Tezos (XTZ), Binance Coin (BNB) czy Uniswap (UNI). 

fot. Pexels.com

W jaki sposób powstają kryptowaluty?

Kryptowaluty nie podlegają żadnym bankom, nie mogą być przez nie wprowadzane do obiegu. Jak zatem do tego dochodzi? Ich powstawanie wiąże się z tak zwanym kopaniem kryptowalut, które jest możliwe dzięki takiemu sprzętowi, jak koparka do kryptowalut. Brzmi zastanawiająco? Koparkami potocznie nazywa się komputery, które wyposażone są w specjalne systemy zdolne do wykonywania skomplikowanych oraz znacznie rozbudowanych systemów matematycznych. Teoretycznie wykopać, czyli stworzyć może każdy, jednak proces ten nie należy do najłatwiejszych. Wymaga nie tylko dużej wiedzy w tym temacie, ale również odpowiedniego sprzętu, spełniającego masę wymogów technicznych.   

Kryptowaluty – czy warto w nie inwestować?

Zainteresowanie wokół kryptowalut cały czas wzrasta, jednak wiele osób może długo zastanawiać się nad tym, czy inwestycja w wirtualne pieniądze jest bezpieczna oraz opłacalna, szczególnie jeśli chodzi o zakup dużej ilości kryptowalut. Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, gdyż może ona przynieść wiele zysków. Jednak tak samo jak każda inna inwestycja, wiąże się ze znacznym ryzykiem. Wynika ono z kilku bardzo istotnych kwestii, takich jak:

  • Zmienność – kryptowaluty mogą zmieniać swoją wartość, co związane jest ze zmianami ruchów cen. Mogą pojawić się one nagle, przez co zazwyczaj nie są możliwe do przewidzenia.
  • Działalność hakerów – wszystko co znajduje się w szeroko pojętym świecie internetowym, narażone jest na ataki hakerów. Nawet najlepiej zaszyfrowane systemy nie dają stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa.
  • Status prawny – kryptowaluty nie posiadają uregulowanego statusu prawnego, a nadzoru nad nimi nie pełnią ani rządy, ani banki. Sytuacja ta może wpływać na zwiększenie liczby przestępstw i oszustw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here