O kryptowalutach słyszeli chyba wszyscy, jednak nie każdy wie, czym dokładnie one są oraz w jaki sposób działają. Zazwyczaj kojarzą się nam z niecodzienną inwestycją, jak można w nie zainwestować i czy się to opłaca?

Kryptowaluty – co to właściwie jest?

Kryptowaluty to najprościej mówiąc – wirtualne waluty, które opierają się na zaszyfrowanych systemach. Nie można ich zatem wypłacić z bankomatu ani nosić w portfelu. Kryptowaluty możemy kupować, sprzedawać oraz dokonywać na ich pośrednictwem transakcji, jednak wszystko odbywa się drogą elektroniczną. Zakup dużej ilości kryptowalut kojarzony jest z dokonywaniem niecodziennych inwestycji, jednak sporo osób podchodzi do tej kwestii ostrożnie, obawiając się o ryzyko poniesienia strat. Mimo to popularność wirtualnych walut stale rośnie, a do najpopularniejszych z nich bez wątpienia należą: bitcoin, ether, litecoin, stellar czy tezos. Warto podkreślić, że rynek kryptowalut nie podlega żadnemu bankowi ani rządom. Nie mogą one zatem ingerować w jego środowisko, a także wpływać na wysokość kursu wirtualnych walut. 

fot. Pexels.com

Skąd się biorą kryptowaluty?

Wirtualne waluty teoretycznie stworzyć może każdy, w praktyce jest to jednak bardzo trudny proces, który wymaga zarówno wyspecjalizowanej wiedzy, jak i odpowiedniego sprzętu, który podoła wielu nowoczesnym technologiom. Zarówno bitcoina, ether, jak i inne waluty, powstają w tak zwanym procesie kopania kryptowalut, a umożliwia to koparka do kryptowalut. Nazwy te mogą brzmieć abstrakcyjnie, ale najprościej mówiąc, koparkami nazywa się urządzenia takie jak komputery zdolne do przeprowadzania wielu obliczeń, a sam proces kopania to rozwiązywanie przez nie skomplikowanych zadań matematycznych. Osoby, które się tym zajmują, nazywane są potocznie górnikami.

Czy opłaca się inwestować w wirtualne waluty?

Inwestowanie w kryptowaluty tak jak i inwestycje we wszystkie inne aktywa, wiąże się ze znacznym ryzykiem. Z tego powodu wirtualne waluty posiadają zarówno wielu zwolenników, jak i sceptyków, którzy podchodzą do tematu ostrożnie oraz z niewielkim zaufaniem. Mówiąc, że jest to niestabilna bańka, która w każdej chwili może pęknąć. Podejmując się wszelkich inwestycji, wiele razy trzeba zaryzykować, zdać się na doświadczenie oraz własne przeczucia. Gdyż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy inwestycja w kryptowaluty jest opłacalna. Wiele osób odpowie, że tak, jednak nie każdy może pozwolić sobie na tak duże ryzyko. Jakie są zatem dokładne zalety i wady inwestycji w kryptowaluty?

Zalety

Inwestowanie w kryptowaluty może się wiązać przede wszystkim z ogromnymi zyskami, na które liczy większość inwestorów. Niewątpliwą zaletą wirtualnych walut jest to, że można z nich korzystać w bardzo wygodny sposób, a jedyne czego do tego potrzebujemy to sprzęt oraz dostęp do sieci internetowej. Plusem jest również szybkość realizacji wszelkich transakcji, przy których nie musimy czekać na niekiedy długotrwające potwierdzenia przelewów. Zaletą dla wielu jest również anonimowość podczas dokonywania wszelkich ruchów na rynku, a także brak przymusu korzystania z pośredników transakcji.  

fot. Pexels.com

Wady

Kryptowaluty posiadają również przeciwników, którzy podchodzą do spraw związanych z inwestowaniem w nie, bardzo sceptycznie. Jednym z powodów takiego podejścia jest brak nadzoru nad rynkiem kryptowalut, działają one bowiem niezależnie względem rządów oraz banków. Zdaniem wielu osób jest to związane z brakiem wszelkiej stabilności kryptowalut, a także ich autorytetu. Ceny rynkowe wirtualnych walut są zazwyczaj nieprzewidywalne, co zmusza inwestora do podejmowania ryzyka oraz wiąże się z możliwością poniesienia dużych strat.

Wirtualne waluty – inwestować czy nie?

Tak jak w przypadku innych inwestycji, kryptowaluty wiązać się będą z ryzykiem. Jedni mogą na nich sporo zyskać, natomiast drudzy stracić. Wszystko zależy od aktualnego rynku kryptowalut, który jest jednak nieprzewidywalny. W wielu sytuacjach trzeba zdać się na swoją intuicję oraz na bieżąco analizować zachodzące zmiany. Atutem tej inwestycji z pewnością jest to, że w każdym momencie można się z niej wycofać. Dlatego jeżeli w którymś momencie sytuacja wzbudzi w nas zaniepokojenie. Będziemy mogli zrezygnować z dalszego inwestowania. Decyzje zatem zależą od inwestorów oraz ich indywidualnego wyczucia, dlatego jeżeli lubimy ryzyko, a także mamy podstawową wiedzę na temat inwestycji– kryptowaluty mogą stanowić sposób na niecodzienne zyski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here