Kryptowaluty to od kilku lat gorący temat. Maja zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, którzy zwracają uwagę na duże ryzyko związane z inwestycją w wirtualne waluty. Na czym ono polega?

Inwestycje w wirtualne waluty

Wirtualne waluty, o których potocznie mówi się kryptowaluty, to dla wielu osób sposób na dokonywanie niecodziennych inwestycji. Wiążą się one zazwyczaj z dużym ryzykiem oraz niepewnością, przez co od lat wiele grup ostrzega przed zakupem dużej ilości kryptowalut. Ci, którzy interesują się wszelkimi inwestycjami oraz chcieliby rozpocząć inwestowanie w popularne kryptowaluty, powinni na początku zapoznać się dokładnie z mechanizmem ich działania. Są one bowiem stosunkowo nowym rozwiązaniem na pomnażanie majątku, dla niektórych zapewne abstrakcyjnym. Jak zatem działają? Ich powstawanie określane jest jako kopanie kryptowalut, a odbywa się za pomocą urządzenia nazywanego koparką do kryptowalut. Sprzęt ten o nic innego jak nowoczesne komputery, a sam proces kopania to rozwiązywanie skomplikowanych zadań matematycznych, dzięki którym powstają wirtualne waluty. 

fot. Pexels.com

Wady i zalety inwestowania w kryptowaluty

Kryptowaluty pojawiły się na rynku kilka lat temu, a od czego czasu ich popularność nieustannie wzrasta. Wśród najbardziej znanych z pewnością należy wymienić bitcoina, ether, stellar, tezos czy litecion. A to zaledwie kilka wybranych przykładów. Zainteresowanie kryptowalutami wiąże się z możliwością osiągnięcia sporych zysków. Co niewątpliwie uznaje się na jedną z największych zalet, jakie jeszcze możemy wskazać?

  • Szybkość dokonywanych transakcji – odbywają się one bowiem w bardzo szybkim tempie, płacąc nimi, nie musimy czekać na żadne potwierdzenia, co niekiedy ma miejsce podczas robienia standardowych przelewów.
  • Anonimowość – kryptowaluty opierają się na systemie, który jest bardzo precyzyjnie zaszyfrowany. Dzięki temu osoby dokonujące transakcji pozostają w pełni anonimowe, co dla wielu osób jest niewątpliwym plusem.
  • Zaletą jest również to, że opłat za pośrednictwem kryptowalut możemy dokonać w każdym miejscu, w którym posiadamy wyłącznie dostęp do sieci internetowej.

Za największą zaletę uznaje się jednak możliwość powiększenia swoich dochodów podczas inwestowania w kryptowaluty. Proces ten należy jednak do ryzykownych, co automatycznie uznaje się za największą wadę inwestycji w kryptowaluty. Jakie minusy jeszcze można wymienić?

  • Rynek kryptowalut nie jest nadzorowany przez banki ani żadne rządy. Wiele osób uważa to za znaczny minus, wskazując, że przez to nie posiadają one autorytetu oraz stabilności.
  • Ryzyko wiąże się bezpośrednio z tym, że ceny kryptowalut są nieprzewidywalne. Inwestowanie w nie wiąże się jedynie z próbą przewidywania wszelkich wahań oraz możliwością poniesienia ogromnych strat. 

Zakup dużej ilości kryptowalut – czy warto?

Inwestycja w kryptowaluty jak każda inna, jest sporym ryzykiem, zwłaszcza jeżeli chodzi o zakup dużej ilości kryptowalut. Wszelkie wahania związane z ich wartością są trudne do przewidzenia, a niekiedy niemożliwe. Przez co osoby inwestujące w kryptowaluty zazwyczaj bazują jedynie na swoim doświadczeniu oraz wyczuciu. Jedni powiedzą, że zakup dużej ilości kryptowalut to szansa na znaczne wzbogacenie się. Inni natomiast obawiając się ryzyka, zrezygnują z pomysłu. Wszystko zatem zależy od tego, jakie doświadczenie w kwestii inwestycji posiadamy. Ważna jest umiejętność chociaż częściowego przewidywania, które możliwe jest właśnie na podstawie własnego doświadczenia lub wspieraniu się informacjami pochodzącymi od innych osób. Wiadomo, że im więcej zakupionych kryptowalut, tym większe możliwości zysku lub straty. 

fot. Pexels.com

Kto zazwyczaj decyduje się na zakup dużej ilości kryptowalut?

Na zakup dużej ilości kryptowalut, najczęściej decydują się osoby, które mają duże pojęcie o wszelkich inwestycjach. Dzięki zgromadzonemu doświadczeniu łatwiej przychodzi im przewidywanie zmian na rynku kryptowalut. Ich zwolennikami są również osoby, które tracą zaufanie do banków tradycyjnych. Wszelkie operacje finansowe wolą dokonywać za pośrednictwem wirtualnych walut, które nie są kontrolowane przez instytucje. Także zapewniają im anonimowość, szybkość dokonywania transakcji, co więcej, bez żadnych pośredników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here