Wiele osób marzy o otworzeniu własnego biznesu, ale boi się utraty kosztów. Istnieją alternatywy dla otwierania punktu handlowego od zera! Warto przemyśleć wstąpienie do sieci franczyzowej. 

Koszty otworzenia własnego biznesu

Jeśli zadajesz sobie pytanie “jaki biznes otworzyć?”, z pewnością wiesz, że własna działalność gospodarcza początkowo generuje głównie koszty. Trzeba wynająć lokal, opłacić czynsz i rachunki, wymyślić nazwę, opłacić stworzenie logotypu, zachęcić klientów do nowej marki poprzez reklamy… Zarejestrowanie firmy również wiąże się z dodatkowymi kosztami. W zależności od typu prowadzonej działalności należy doliczyć do tego na przykład umeblowanie i zatowarowanie albo zakup najpotrzebniejszego sprzętu. Ogromne koszty na początek ponoszą między innymi salony kosmetyczne, które muszą być wyposażone w odpowiednie fotele, urządzenia, lampy oraz drogie, specjalistyczne produkty. 

Otwarcie biznesu zawsze wiąże się z ryzykiem. Przedsiębiorstwo może okazać się niedochodowe i upaść, a wtedy pieniądze włożone w rozwój firmy mogą przepaść. Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 pokazała nam, że nawet najlepiej zorganizowani przedsiębiorcy, którzy jeszcze na początku 2020 roku święcili triumfy, w kilka miesięcy mogli zostać bez żadnych środków do życia lub wręcz popaść w długi związane ze swoim biznesem. To ryzyko powstrzymuje wiele osób przed zainwestowaniem we własny biznes i nie ma się co dziwić. Nikt nie chce stracić oszczędności życia.

Czy istnieją alternatywy dla otwierania własnego przedsiębiorstwa od zera? Tak. To systemy franczyzowe, które polegają na współpracy franczyzodawcy – najczęściej sieci, która udostępnia swój sposób na biznes, znaki towarowe i doświadczenie płynące z praktyki prowadzenia sklepu oraz istniejących trendów – oraz franczyzobiorcy, który odpowiada za lokalną działalność sieci.

fot. Pexels.com

Przykłady sieci franczyzowych

W Polsce mało słyszy się o przykładach systemów franczyzowych. Chociaż na tej zasadzie działa wiele popularnych sieci sklepów czy punktów gastronomicznych. Dobrze znane konsumentom franczyzy to na przykład:

  • sieć fast-foodów McDonald’s, która ma swoje punkty gastronomiczne niemal na całym świecie,
  • marka bielizny dla kobiet Esotiq, która ma kilkaset punktów franczyzowych w polskich miastach,
  • marka makijażowa Golden Rose, której franczyzy mają formę wysp handlowych w galeriach,
  • polska sieć sklepów typu convenience store – Żabka.

Jak otworzyć biznes bez dużych środków na początek?

Franczyza żabki to doskonały przykład na to, jaki biznes otworzyć przy niskim wkładzie własnym. Żabka jest na polskim rynku już od 1998 roku, kiedy to otworzyła pierwsze sklepy testowe na terenie Wielkopolski. Pomysł przyjął się w naszym kraju tak dobrze, że w 2020 roku istniało już ponad 6 tysięcy sklepów spod szyldu z popularnym płazem.

Otwarcie punktu handlowego na własną rękę wymaga nie tylko pokrycia kosztów, które zostały wymienione w pierwszej sekcji artykułu. Przed rozpoczęciem regularnej sprzedaży trzeba wynegocjować umowy z dostawcami, bo bez tego warunku niemożliwym jest zatowarowanie sklepu. 

W przypadku wstąpienia do sieci franczyzowej żabki koszty stają się o wiele niższe, gdyż to franczyzodawca zajmuje się wynajmem i opłaceniem lokalu, kontaktem z dostawcami, umeblowaniem i zatowarowaniem sklepu. Franczyzodawca ponosi jedynie koszt zakupu kasy fiskalnej, koncesji na alkohol oraz zaopatrzenia sklepu w towary regionalne. Wkład własny potrzebny na rozpoczęcie biznesu w ramach znanej sieci to około 5 tysięcy złotych, co stanowi jedną z najniższych barier wstąpienia do sieci franczyzowej w Polsce.

fot. Pexels.com

Franczyza w małym mieście

Jeśli pochodzisz z niewielkiego ośrodka i zastanawiasz się, czy franczyza w małym mieście ma sens, powinieneś dokonać analizy lokalnego rynku. Jeśli zastanawiasz się nad otwarciem salonu bielizny. Raczej nie odniesie od zbyt dużych sukcesów w małym mieście, gdyż takie produkty zazwyczaj są dość drogie. Za to sklepy sieci franczyzowych spotykają się z bardzo miłym przyjęciem przez mieszkańców niewielkich ośrodków miejskich. Najlepsza lokalizacja na biznes franczyzowy w każdym miasteczku znajduje się w okolicy centrum, na rynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here