Jeśli zastanawiasz się, jaki biznes otworzyć, aby zminimalizować ryzyko utraty środków włożonych w rozwój raczkującego przedsiębiorstwa, powinieneś zainteresować się tematyką systemów franczyzowych. 

Na czym polega franczyza?

Systemy franczyzowe są oparte na współpracy franczyzodawcy i franczyzobiorcy. Franczyzodawca to sieć punktów handlowych, usługowych lub gastronomicznych, która udostępnia swój pomysł na biznes oraz wiedzę wynikającą z doświadczenia w prowadzeniu działalności i analizy trendów. W zamian franczyzobiorca prowadzi lokalny punkt pod szyldem znanej sieci i jest zobowiązany do przestrzegania różnych ustaleń. Zasady współpracy, które wiążą obie strony, są ściśle określone w umowie franczyzowej.

Co jeszcze zyskuje przedsiębiorca, który zdecyduje się na prowadzenie franczyzy pod skrzydłami sieci franczyzowej?

  • wsparcie w zakresie technologicznym,
  • pomoc marketingową,
  • możliwość działalności pod szyldem znanej przez konsumentów marki, co wpływa na poziom zaufania potencjalnych klientów do nowej placówki. To ogromne ułatwienie, bo w przypadku biznesów budowanych od zera, stworzenie marki i zdobycie zaufania konsumentów trwa przez długie lata.

Współpraca z siecią franczyzową to najlepszy sposób na prowadzenie biznesu dla osób, które dysponują niewielkim wkładem własnym. Na otwarcia franczyzy często potrzeba nawet kilkanaście razy mniejszego wkładu własnego niż w przypadku punktów niezależnych! Badania wykazują, że firmy prowadzone w ramach systemów franczyzowych upadają rzadziej w porównaniu do firm, które działają samodzielnie. 

fot. Pexels.com

Przykłady franczyz w Polsce

W Polsce mało słyszy się o przykładach systemów franczyzowych. Chociaż na tej zasadzie działa wiele popularnych sieci sklepów czy punktów gastronomicznych. Sieciami franczyzowymi są zarówno zagraniczni giganci, jak i nasze polskie przedsiębiorstwa.

W branży odzieżowej warto wspomnieć o marce kobiecej bielizny, czyli Esotiq. Sieć ma kilkaset punktów franczyzowych w polskich miastach. Innym wartym wymienienia przykładem jest sieć Gatta, które zajmuje się sprzedażą rajstop i pończoch. Z racji na dynamiczny rozwój firmy zdecydowali się na podpisywanie umów z franczyzobiorcami. Dziś funkcjonuje już ponad 30 punktów franczyzowych tej marki.

W kwestii punktów gastronomicznych na zasadzie franczyzy działa wiele fast-foodów, takich jak najpopularniejszy McDonald’s. Inne restauracje też starają się rozszerzyć swoją działalność poprzez zaproszenie franczyzobiorców do współpracy. W ten sposób pracują dwie popularne polskie sieci wegańskich restauracji. Czyli Krowarzywa (obecnie 10 lokali na terenie całego kraju) oraz roślinny kebab Vegab, który ma swoje punkty w Krakowie, Poznaniu i Bydgoszczy.

Systemy franczyzowe w Polsce  okazały się strzałem w dziesiątkę okazał się model biznesowy przyjęty przez sieć niewielkich sklepów Żabka. W 1998 roku działalność rozpoczęło pierwsze siedem punktów testowych zlokalizowanych w Wielkopolsce. W 2020 roku franczyz Żabki było już około 6,6 tysiąca! Taka ilość sklepów jest prowadzona przez około pięć tysięcy franczyzobiorców, którzy pozostają w stałym kontakcie z siecią Żabka. Przez cały okres trwania umowy franczyzowej są objęci wsparciem technologicznym i marketingowym ze strony franczyzodawcy.  

fot. Pexels.com

Lokalizacja dla biznesu franczyzowego

Czy franczyza w małym mieście ma sens? To zależy od specyfiki sieci franczyzowej, o której myślisz. Niektóre z nich prowadzą strategię polegającą na otwieraniu punktów głównie w dużych miastach, gdyż głównie tam jest zainteresowanie ich produktami lub usługami. Przykładem może być wcześniej wymieniona sieć wegetariańskich kebabów, czyli Vegab.

Przeciwstawnym przykładem jest polska sieć sklepów typu convenience store, czyli Żabka. Ich system franczyzowy opiera się na dużej ilości sklepów w dogodnych dla ludzi lokalizacjach, więc franczyza żabki ma prawo funkcjonować również w niewielkich ośrodkach miejskich. Najlepsza lokalizacja na biznes franczyzowy w każdym miasteczku znajduje się w okolicy centrum, na rynku, a w większych ośrodkach – w okolicy osiedli mieszkaniowych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here