Naturalne kosmetyki są zbawienne dla urody. Warto zapoznać się ze składnikami, które powinny znaleźć się w składach takich preparatów.

Zalety naturalnych kosmetyków

Naturalne kosmetyki mają wiele zalet. Po pierwsze, są o wiele bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego niż ich odpowiedniki wypełnione konserwantami i barwnikami. Firmy produkujące kosmetyki naturalne kosmetyki często mogą poszczycić się certyfikatami. Szczególnie ceńmy te pokazujące, że marka jest przyjazna środowisku oraz cruelty-free. 

Dzięki temu, że naturalne kosmetyki są bazowane na wyciągach z roślin i ziół, ich działanie jest o wiele delikatniejsze dla skóry. Dodatkowo to szczególnie ważne dla alergików oraz osób o wrażliwej cerze. Przede wszystkim używanie naturalnych kosmetyków pozwala na pozbycie się uciążliwych, nawracających problemów skórnych. 

Warto pamiętać, że nawet w pełni naturalne substancje mogą uczulać. Z tego względu należy wykonać test alergiczny poprzez posmarowaniu się kosmetykiem w zgięciu łokcia. Jeśli w ciągu 24 godzin nie nastąpi reakcja, można śmiało stosować taki kosmetyk na swojej twarzy lub włosach.

fot. Pexels.com

Skład INCI

Nie ważne, czy kupujesz akurat żel do mycia twarzy, czy może mydło do włosów. Powinieneś zawsze zwracać uwagę na listę składników umieszczonych na opakowaniu. Skład INCI, czyli International Nomenclature of Cosmetic Ingredients jest uregulowanym prawnie wykazem składników zawartym w danym produkcie kosmetycznym. Niestety nie dowiemy się z tej listy o proporcjach konkretnych składników, więc nie jesteśmy pewni, ile procent produktu wynosi udział substancji aktywnych. 

Wiemy za to, że składniki w składzie INCI są uporządkowane według stężeń danej substancji.  Od największego stężenia do najmniejszego. Pierwszy składnik ma największy udział w składzie produktu. Tą zasadą nie są objęte składniki, których stężenie w danym kosmetyki nie przekroczy 1%. Czyli mogą znajdować się w dowolnej kolejności. 

Na co warto zwrócić uwagę?

W składzie kosmetyku warto zwrócić uwagę na następujące sformułowania i oznaczenia:

  • […] Oil tym słowem oznaczane są oleje roślinne oraz olejki eteryczne,
  • Hydrosol  – tak oznacza się hydrolaty,
  • Acid – tym słowem oznaczane są kwasy, na przykład Mandelic Acid (kwas migdałowy)
  • słowa z końcówkami -cone, -conol, -siloxane – oznaczają silikony,
  • Parfum/Aroma – oznaczenie substancji zapachowej.

To tylko kilka z często występujących w składach kategorii składników wykorzystywanych w kosmetykach. Jeśli zależy nam na stosowaniu jak najbardziej naturalnych kosmetyków, na zakupy dobrze chodzić ze ściągawką na temat dozwolonych substancji. Często w pełni naturalne substancje brzmią bardzo groźnie, a niektóre ze szkodliwych składników kosmetyków wydają się niewinne w brzmieniu.

Nauka czytania składów kosmetyków może potrwać. Po jakimś czasie samodzielnie będziesz w stanie spamiętać nazwy substancji, które Ci służą i takich, które najlepiej omijać szerokim łukiem. 

fot. Pexels.com

Unikaj tych substancji!

Świadomy konsument powinien wiedzieć, jakich składników unikać w kosmetykach i znać oznaczenia, którymi są opisywane niektóre z tych substancji.

Powszechnie stosowane w kosmetykach do pielęgnacji włosów i skóry SLS to Sodium Lauryl Sulfate, czyli silny detergent. Jego działanie może podrażniać włosy i cerę. Przede wszystkim w skrajnych przypadkach prowadzi do stanów zapalnych, a nawet do atopowego zapalenia skóry. Inną substancją, która może prowadzić do stanów zapalnych skóry, jest glikol propylenowy (PEG). Jeszcze bardziej niebezpieczne jest aluminium, które odnaleźć można w dezodorantach. Ta substancja może prowadzić do chorób skórnych. Według niektórych badań może nawet upośledzać pracę układu immunologicznego.

Wegańskie kosmetyki

Kosmetyki wegańskie są świetnym wyborem dla świadomego konsumenta. Dodatkowo nie zawierają produktów pochodzenia zwierzęcego i nie są testowane na zwierzętach. Z tego względu są nie tylko ekologiczne i zdrowsze dla naszego ciała, ale również bardziej etyczne.

Warto wiedzieć, że nie zawsze kosmetyki naturalne i kosmetyki wegańskie mają w pełni dobre składy. Przede wszystkim przed każdym zakupem powinniśmy zapoznać się z listą składników. To pozwala na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek i podrażnień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here