Każdy z nas jest tym, czym je. Spożywane posiłki mają decydujące znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Nie inaczej jest w przypadku zwierząt. Nasz kot potrzebuje przemyślanej, starannie przygotowanej diety.

Jak dbać o kota?

Opieka nad ukochanym mruczkiem ma wiele wymiarów. Potrzebujemy orientować się w jego kluczowych nawykach, które wynikają z kociej natury, odziedziczonej po dzikich przodkach. Dzięki nim będziemy nie tylko umieć prawidłowo obchodzić się z naszymi pupilami. Będziemy również rozumieć, dlaczego to właśnie to, a nie inne podejście jest wskazane. Takich spraw, w których potrzebujemy się orientować jest sporo – na przykład musimy wiedzieć, w jakich okolicznościach kąpać kota. Potrzebujemy też umieć dobrać odpowiednie zabawki dla kota, które umożliwią mu prawidłowy rozwój i pozwolą zaspokoić naturalne instynkty. Są też sytuacje, w których współżycie z futrzastym czworonogiem może być dla nas uciążliwe. Warto wiedzieć, dlaczego kot nie daje spać w nocy, by umieć ułożyć sobie z nim zdrowe, ciepłe relacje. 

fot. Pexels.com

Czego potrzebuje nasz kociak w swojej misce?

Nie ma jednak sprawy bardziej podstawowej niż dieta kota. Chodzi tu nie tylko o umiejętność unikania zagrożeń dla zdrowia zwierzęcia. Musimy oczywiście wiedzieć chociażby, czy koty mogą pić krowie mleko tak jak ludzie. Ale to chyba nam nie wystarcza – przecież chcemy dać kotu od siebie jak najwięcej, a nie tylko go nie krzywdzić. Szczęśliwie rozwój nowoczesnej nauki pozwala nam na precyzyjne orientowanie się w potrzebach kociego organizmu. Dzięki temu mamy szansę zapewnić naszemu czworonożnemu przyjacielowi długie, zdrowe i szczęśliwe życie. 

Białko

To dla każdego kota kluczowy element diety. W białku znajdują się niezbędne kociemu organizmowi aminokwasy egzogenne. Ta mądrze brzmiąca nazwa oznacza po prostu, że te substancje kot potrzebuje dostarczyć sobie z zewnątrz, poprzez spożywany pokarm. Jego organizm nie wyprodukuje ich bowiem sobie sam. Źródłem koniecznych aminokwasów jest białko zwierzęce i to je przede wszystkim nasz kot powinien znajdować w swojej misce

fot. Pexels.com

Podawanie kociakowi jedynie białka roślinnego będzie oznaczać choroby, a potencjalnie nawet śmierć zwierzęcia. Znakomitym sposobem na dostarczanie mu koniecznych substancji są karmy z tauryną. To właśnie tauryna jest najważniejszym w diecie naszego pupila aminokwasem. Odpowiada ono za prawidłowe działanie wielu funkcji jego organizmu, od wzroku przez rozród, skórę i sierść aż po rozwój mózgu i pracę serca. Czy nam się to podoba czy nie, koty są drapieżnikami i spożywanie białka zwierzęcego jest dla nich naturalne. Widać to choćby po tym, że jest ono dla nich wyraźnie bardziej lekkostrawne od białka roślinnego.

Tłuszcz

Tłuszcz jest z kolei zasadniczym źródłem energii dla naszego futrzaka. Bez tłuszczu komórki kociego organizmu nie będą mogły poprawnie funkcjonować. Tutaj również powinniśmy się starać dobierać przede wszystkim tłuszcze zwierzęce. Tam najłatwiej będzie nam znaleźć kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Bez nich naszemu małemu przyjacielowi grożą wady rozwojowe i zaburzenia neurologiczne. Dzienne zapotrzebowanie młodego kota (ważącego około kilogram) to 10 gramów białka i 5 gramów tłuszczu. W przypadku dorosłego osobnika (waga około 4 kilo) będzie to odpowiednio 12,5 gramów białka oraz 5,5 grama tłuszczu.

Witaminy i składniki mineralne

Podstawowe substancje mineralne, których potrzebuje nasz kot w swoim pożywieniu, to wapń (0,18 g dla dorosłego kota o wadze około 4 kg) i fosfor (0,16 g). Dzięki nim jego zęby będą zdrowe, a kości mocne. Kolejne na liście są potas (0,33 g), sód (42 mg) i magnez. Te składniki mineralne zapewniają prawidłowe funkcjonowanie mięśni naszego kota oraz jego układu nerwowego. Nie można zapominać także o żelazie (5 mg) i cynku (4,6 mg). Jeśli chodzi o witaminy, najważniejsza dla naszego czworonożnego przyjaciela będzie witamina E (2,5 mg). W dalszej kolejności musimy pomyśleć o witaminie A (63 μg) oraz D (0,4 μg).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here