Każda kobieta pragnie cieszyć się zdrowymi włosami i czystą cerą. Z tego względu warto zwracać uwagę na odpowiedni skład kosmetyków, których używamy.
Naturalne kosmetyki
Kosmetyki naturalne są pozbawione zbędnych konserwantów i barwników oraz szkodliwych substancji. Są zdrowsze i bardziej ekologiczne niż standardowe produkty kosmetyczne. Powstają z wyciągów z roślin oraz ziół. Większość z nich jest o wiele bardziej delikatna i nie powoduje podrażnień skóry, więc to idealny wybór między innymi dla alergików. Naturalne kosmetyki świetnie sprawdzają się też w pielęgnacji skóry dzieci.
Na co powinnaś zwrócić uwagę w składzie kosmetyku?
Skład naturalnych kosmetyków to podstawowy element, który należy sprawdzić gdy decydujemy się na zakup nowego produktu kosmetycznego. Jedną z podstawowych zasad czytania składów jest to, że im krótszy, tym potencjalnie może być lepszy. Należy zaznaczyć, że to nie zawsze się sprawdza, gdyż dany produkt może być stworzony przy pomocy wielu dobroczynnych substancji.
Przed zakupem nowych produktów kosmetycznych warto przygotować sobie listę “zakazanych”, szkodliwych składników. Jeśli widzimy niektóre z nich w składzie, powinniśmy odłożyć dany kosmetyk na sklepową półkę.
Unikaj tych substancji!
Substancje, których powinniśmy wystrzegać się w składach kosmetyków to przede wszystkim:
- aluminium, które można znaleźć w składach dezodorantów. Ten składnik może przy regularnym stosowaniu powodować uszkodzenia skóry, a nawet prowadzić do chorób skórnych.
- glikol propylenowy (PEG), który jest częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji i makijażu. To dzięki niemu kosmetyki mają konsystencję emulsji, co zachęca do ich stosowania. Glikol propylenowy tworzy pewnego rodzaju film na powierzchni skóry lub włosów. To niezdrowe, zwłaszcza w przypadku występowania stanów zapalnych na naszej skórze. PEG może nasilić taki uraz.
- parafina, która występuje między innymi w kremach do twarzy. Ta substancja jest pochodną ropy naftowej. W przypadku osób ze skórą tłustą lub trądzikową parafina może nasilić łojotok.
- SLS, który występuje w środkach myjących, na przykład w szamponach do włosów. SLS to skrót, za którym kryje się substancja Sodium Lauryl Sulfate. Ten detergent jest bardzo silnym środkiem myjącym, może uszkadzać strukturę włosa lub skóry. W skrajnych przypadkach używanie kosmetyków z SLS może skutkować nawet atopowym zapaleniem skóry.
Dobre, bo polskie. Najlepsze rodzime kosmetyki naturalne.
Istnieje kilka polskich firm produkujących dobrej jakości kosmetyki naturalne, które cieszą się ogromnym zaufaniem konsumenckim. Warto zapoznać się z ich ofertą, jeśli zależy nam na dobrej jakości kosmetyków.
Jedną z najpopularniejszych firm produkujących naturalne kosmetyki w Polsce jest Make me Bio, prowadzone przez małżeństwo. Znane z bardzo atrakcyjnych cen. Produkują między innymi kremy, płyny do mycia twarzy i hydrolaty. Inną znaną marką kosmetyków naturalnych z półki ekonomicznej jest marka Cztery Szpaki, która jest znana przede wszystkim za sprawą swoich innowacyjnych produktów, takich jak mydło do włosów. Często polecana jest też nieco droższa marka Mokosh, czyli rodzima firma, która produkuje kosmetyki o doskonałym, organicznym składzie w pięknych opakowaniach.
Polskie kosmetyki naturalne to nie tylko kosmetyki pielęgnacyjne. Marka Pixie Cosmetics produkuje mineralne składniki do makijażu, które bazują na prostych składnikach. W swojej ofercie marka ma pudry, podkłady mineralne, róże, bronzery, korektory, a nawet akcesoria do makijażu.
Wegańskie kosmetyki
Kosmetyki wegańskie powinny spełniać dwa wymogi: nie zawierać żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego i nie być testowane na zwierzętach. Ponadto to, czy dany produkt jest wegański, może być potwierdzone odpowiednim certyfikatem.
Polacy coraz częściej dokonują świadomych wyborów konsumenckich. Więc szukają produktów stworzonych w sposób ekologiczny i etyczny. Odpowiedzią na potrzeby tej grupy klientów są właśnie prawdziwe kosmetyki wegańskie. Jednak warto pamiętać, że nie zawsze kosmetyki wegańskie oznaczają to samo, co kosmetyki naturalne. Aby poznać prawdę, wystarczy zapoznać się ze składem danego produktu.