Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest używanie mydła do włosów zamiast klasycznego szamponu. Dlaczego tak jest?
Mydło do włosów a szampon w kostce
Mydło do włosów to wbrew pozorom nie to samo, co szampon w kostce. Wyglądają identycznie, ale różnią się składem chemicznym i sposobem zastosowania.
Szampon do włosów w kostce jest twardy i stosujemy go w ten sam sposób, co tradycyjny szampon w płynie. Wystarczy rozetrzeć kostkę szamponu w rękach i nałożyć powstałą pianę na skórę głowy, a następnie spłukać. Ten specyfik stanowi połączenie substancji myjących i pielęgnujących. Ma odczyn kwaśny.
Mydło do włosów to kosmetyk, który bazuje na zmydleniu tłuszczów. Ma odczyn zasadowy, co zaburza naturalne pH włosów. Dlatego po nałożeniu specyfiku na skórę głowy i spłukaniu go trzeba dodatkowo spłukać włosy octem. Można wykorzystać też sok z cytryny. Ten zabieg ma na celu domknięcie łusek włosa.

Mydło do włosów
Mydło do włosów jest wspaniałym kosmetykiem. Doskonale nadaje się do oczyszczania włosów i skóry głowy. Zmywa sebum, toksyny i inne zanieczyszczenia. Jeśli ma w składzie substancje pielęgnujące, może również wzmacniać włosy na całej ich długości.
Ze względu na zasadowy odczyn tego produktu efekt po pierwszym umyciu samym mydłem może być niezadowalający. Włosy mogą wydawać się tłuste i obciążone. To naturalne. Właśnie dlatego po użyciu mydła do włosów warto zastosować płukankę octową, która sprawi, że włosy staną się miękkie i lśniące. Po kilku lub kilkunastu dniach uczucie ciężkości po umyciu włosów mydłem zniknie. Skóra głowy i włosy przyzwyczają się do nowego typu pielęgnacji.
Mydło do włosów to bardzo ekologiczny kosmetyk. Najczęściej jest zapakowany w papierowe opakowanie lub kartonik. To wyróżnia je wśród innych kosmetyków, z których większość opakowana jest w plastik. Ponadto dobrej jakości mydło do włosów to kosmetyk w pełni naturalny, który nie podrażnia i nie zawiera w swoim składzie szkodliwych substancji.

Jak przechowywać mydła i szampony w kostce?
Jeśli zdecydujesz się na używanie mydła do włosów lub szamponu w kostce, warto zadbać o to, aby jedna kostka starczyła na jak najdłużej. Z tego względu warto przechowywać specyfik w suchym miejscu. Stały kontakt z wodą będzie rozpuszczać mydło nawet w opakowaniu.
Z tego względu warto zaopatrzyć się w dobrej jakości mydelniczkę. Będzie szczelnie oddzielać nasz szampon lub mydło do włosów od czynników zewnętrznych. Przy odpowiednim przechowywaniu, kostka mydła lub szamponu może wystarczyć nawet na dwa miesiące regularnego mycia włosów! To oznacza, że ta forma pozwala na większą wydajność niż szampony w płynie.
Zalety kosmetyków naturalnych
Naturalne kosmetyki mają wiele zalet. Są pozbawione zbędnych barwników i konserwantów. Wybierając je, nie musimy się bać również o udział szkodliwych substancji w naszych kosmetykach. Ponadto są o wiele bardziej przyjazne dla środowiska. Potwierdzają to certyfikaty marek przyjaznych środowisku oraz cruelty-free, którymi mogą poszczycić się takie firmy.
Skład naturalnych kosmetyków bazuje na wyciągach z ziół i roślin. Dzięki naturalnemu pochodzeniu są o wiele delikatniejsze dla naszej cery i włosów. Mogą być stosowane nawet na dziecięcej skórze. Produkty naturalne są pozbawione większości substancji, które są odpowiedzialne za wywoływanie podrażnień.
Skład INCI jest umieszczony na każdym opakowaniu kosmetyku dopuszczonego do sprzedaży w UE. Ten skrót oznacza International Nomenclature of Cosmetic Ingredients. INCI to uregulowany prawnie wykaz składników produktów kosmetycznych.
Wegańskie kosmetyki
Kosmetyki wegańskie są najbardziej etycznymi kosmetykami dostępnymi na rynku. Aby można było nazwać jakiś produkt w pełni wegańskim, musi spełnić dwa wymogi. Po pierwsze, w składzie nie mogą znaleźć się żadne substancje odzwierzęce (np. mleko, wosk pszczeli…). Po drugie, kosmetyk ani żaden jego składnik nie może być testowany na zwierzętach na żadnym etapie produkcji.
Polacy coraz częściej wybierają kosmetyki naturalne i wegańskie, bo w naszym kraju podnosi się poziom świadomości konsumenckiej. Ludzie chcą kupować sprawdzone kosmetyki, które nie podrażniają skóry i nie będą zawierać szkodliwych substancji. Przykładami silnie podrażniających składników są SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy PEG (glikol propylenowy). Po przeczytaniu tego tekstu wiesz już, jakich substancji unikać w kosmetykach