Kosmetyki wegańskie to najbardziej etyczne produkty do pielęgnacji i makijażu. Na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Naturalne kosmetyki

Wiele kosmetyków wegańskich zaliczamy do kategorii, jaką są naturalne kosmetyki. Tego typu produkty są pozbawione niepotrzebnych konserwantów, barwników i szkodliwych składników.

Ponadto ich zaletą jest delikatne działanie. W przeciwieństwie do kosmetyków pełnych silnych detergentów naturalne kosmetyki nie podrażniają skóry. Z tego względu mogą być używane nawet u dzieci. Przed aplikacją danego kosmetyku warto jednak wykonać test alergiczny, zarówno u siebie, jak i u dziecka. To dobry nawyk podczas testowania nowych produktów. Nawet naturalne substancje mogą uczulać. Test alergiczny przeprowadza się poprzez nałożenie odrobiny specyfiku w zgięciu łokcia. Jeśli po upływie doby nie wystąpi reakcja alergiczna, bez problemu można stosować ten kosmetyk na przykład na twarzy.

Poza tym naturalne kosmetyki są często przyjazne środowisku naturalnemu. Wiele producentów takich towarów szczyci się certyfikatami marek przyjaznych środowisku

Wbrew stereotypom, takie kosmetyki niejednokrotnie są wygodniejsze. Świetnym przykładem może być produkt, jakim jest mydło do włosów. Jest dużo poręczniejsze, łatwiejsze w transporcie i stosowaniu niż klasyczny szampon w dużej butelce. 

fot. Pexels.com

Weganizm nie tylko w diecie

Weganizm nie jest tylko dietą, ale i stylem życia. Idea weganizmu opiera się przede wszystkim na głębokim zrozumieniu krzywdy zwierząt i niwelowaniu ich cierpienia. Z tego względu weganie odrzucają nie tylko spożycie produktów odzwierzęcych, ale też kosmetyki czy ubrania wytwarzane z udziałem substancji pochodzących bezpośrednio od zwierząt.

Z tego względu w kosmetykach wegańskich nie znajdziemy składników takich jak wosk pszczeli, mleko czy jajka. Te składniki są bardzo często wykorzystywane przy produkcji konwencjonalnych kosmetyków. Kosmetyki wegańskie są bogate za to w wyciągi z roślin i ziół. Często przyciągają pięknymi, kwiatowymi zapachami. 

Aby produkt był w pełni wegański, poza brakiem substancji odzwierzęcych musi spełniać też kryterium cruelty-free. To oznacza, że żaden ze składników produktu ani towar końcowy nie mogą być na żadnym etapie produkcji testowane na zwierzętach.

Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy jakiś produkt jest w pełni wegański, warto sprawdzić jego certyfikat. Wiele prawdziwych wegańskich produktów cieszy się potwierdzeniem swojej jakości w takiej formie. 

fot. Pexels.com

Na co zwrócić uwagę?

Przed każdym zakupem warto sprawdzić skład naturalnego kosmetyku. Skład INCI, czyli International Nomenclature of Cosmetic Ingredients to prawnie uregulowany wykaz składników, które są zawarte w produktach kosmetycznych. 

Każdy producent ma obowiązek umieścić skład INCI na opakowaniach swoich towarów. Dzięki umiejętności czytania składów możemy uniknąć wielu przykrych niespodzianek, takich jak podrażnienia. Na początku na zakupy warto wybierać się ze ściągawką, aby nie pomylić się podczas czytania składów.

Unikaj tych substancji!

Jeśli zastanawiasz się, jakich składników unikać w kosmetykach, powinieneś uczulić się na dwa skróty. Substancje, które się pod nimi kryją, mogą powodować poważne podrażnienia.

Pierwszy to SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate. To silny detergent, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do atopowego zapalenia skóry. Jest częstym składnikiem produktów do włosów i niektórych żeli oraz pianek do mycia twarzy. Kolejnym nieprzyjemnym w skutkach składnikiem jest PEG. Pod tym skrótem znajdziemy glikol propylenowy. Dzięki tej substancji nasze kosmetyki mogą przyjmować formę emulsji, co przyciąga klientów. Niestety, składnik jest niezdrowy dla naszej cery.

Inną substancją o nieprzyjemnych skutkach jest pochodna ropy naftowej, czyli parafina. Często jest wykorzystywana w kremach do twarzy. Tworzy na skórze filtr, który może prowadzić do zwiększonego łojotoku u osób o cerze tłustej, mieszanej lub trądzikowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here