W ostatnich latach sporą popularnością cieszą się w naszym kraju wyjazdy na studia na uczelnie zagraniczne. Czy to rozsądny wybór? Gdzie najlepiej studiować poza Polską? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w naszym tekście.
Gdzie poza Polską najprościej studiować?
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej w maju 2004 roku przed naszymi rodakami otwarły się europejskie rynki pracy. Jak wiadomo, ze stworzonych w ten sposób możliwości skorzystały dosłownie miliony Polaków. Na przestrzeni lat coraz więcej osób zaczęło również odkrywać, że wraz z przystąpieniem do Unii młodzi mieszkańcy naszego kraju zyskali nie tylko możliwość pracy, ale także możliwość studiowania w innych państwach członkowskich. Zagraniczne studia po liceum co roku wybierają tysiące młodych Polaków. Obywatele UE mają co do zasady prawo do kształcenia się na dowolnej uczelni w każdym z należących do Unii krajów na tej samej zasadzie co jego obywatele. Rumun może więc studiować we Włoszech tak jak Włoch. Czech studiować w Szwecji tak jak Szwed, Polak studiować we Francji tak jak Francuz i tak dalej. Państwa Starego Kontynentu są najprostszym i najczęstszym wyborem młodych Polaków ze względu na te ułatwienia, ale również na bliskość geograficzną oraz kulturową.
Podstawowa sprawa – język
Kluczowe znaczenie ma oczywiście znajomość języków obcych. Bezkonkurencyjny w naszym kraju jest angielski i pewnie dlatego to Wielka Brytania jest miejscem najczęściej wybieranym przez polskich studentów. Z tego samego powodu to tam najchętniej po wspomnianym 2004 roku osiedlali się polscy imigranci zarobkowi. Zjednoczone Królestwo obecnie znajduje się już poza UE, ale również jest otwarte na polskich studentów. Ogromne znaczenie ma też jednak bez wątpienia wielki prestiż jakim cieszą się brytyjskie uczelnie w Polsce i na całym świecie. Każdy słyszał o Oxfordzie czy Cambridge – a jeden i drugi uniwersytet co roku kończą kolejni nasi rodacy! Mniej popularnymi, ale również wartymi rozważenia kierunkami są inne państwa anglosfery, takie jak Stany Zjednoczone (Harvard, Yale, Princeton) czy Australia. Warto też pamiętać, że na wielu uczelniach w Europie i świecie prowadzone są studia z angielskim jako językiem wykładowym.
Podobny model znajdziemy zresztą również w niemałej liczbie polskich ośrodków akademickich. Jeśli jednak umiemy posługiwać się innym językiem obcym, na przykład francuskim, niemieckim czy włoskim, otwierają się przed nami dodatkowe wielkie możliwości. Francja, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Włochy – w każdym z tych państw znajdziemy bardzo prestiżowe uczelnie. Dziesiątki z nich znajdują się w światowych rankingach wyżej niż najlepsze ośrodki w Polsce. Przy okazji w każdym z tych państw, podobnie jak we wspomnianej Wielkiej Brytanii. Mamy szansę na formacyjne doświadczenie w postaci kilku lat zanurzenia się w obcą kulturę, bogate dziedzictwo i historię. To kolejny po prestiżu powód, by wybrać zagraniczne uczelnie.
Studia za granicą – co zyskujemy?
W ofertach zagranicznych uczelni znajdziemy dziesiątki kierunków obecnych w Polsce. Nie zabraknie nam tam żadnego z listy top 10 kierunków studiów na polskich uczelniach czy 10 najlepszych kierunków po technikum. Czekają też na nas opcje niedostępne w naszym kraju. W Wielkiej Brytanii popularne są choćby łączone kierunki takie jak matematyka z filozofią czy słynne PPE (polityka, filozofia, ekonomia – kierunek najczęściej wybierany przez tamtejsze elity polityczne). Niezależnie od tego, czy interesują nas kierunki humanistyczne, społeczne, ścisłe czy techniczne, to na zachodnich uniwersytetach prowadzi się najwięcej badań decydujących dla rozwoju danej dziedziny.
Wybierając zagraniczną uczelnię w którymkolwiek z wymienionych krajów (albo nieco bardziej egzotycznym – Rosja, Chiny, Japonia) otwieramy sobie ogromne możliwości zrobienia międzynarodowej kariery. Z pewnością będziemy też mieli szansę nawiązać sporo ciekawych znajomości z będącymi w naszym wieku mieszkańcami danego kraju oraz studentami, którzy zjechali się do niego z całego świata. Takie kontakty mogą potem przydać się również na polu zawodowym. Oczywistą korzyścią jest też szansa zrobienia skoku, jeśli chodzi o znajomość języka obcego. Odstraszać chętnych mogą koszta oraz bariera kulturowa. W wielu z wymienionych krajów łatwo jednak uzyskać kredyt studencki. Warto też pamiętać, że po studiach zawsze można wrócić do Polski. Tu również dyplom zachodniego uniwersytetu otworzy nam wiele drzwi i pomoże w ułożeniu sobie życia.