W dzisiejszych czasach pójście na studia po liceum ogólnokształcącym powszechnie traktuje się jako oczywistość. Zupełnie nieoczywisty jest jednak wybór konkretnego kierunku – są ich dziesiątki na setkach uczelni.
Studia ścisłe i techniczne – ale za to mamy już ogładę
Jeśli mamy smykałkę do dziedzin takich jak matematyka czy fizyka, nie powinno nam być trudno znaleźć kierunek odpowiedni dla siebie. Nie zawsze jednak tego rodzaju zdolności łączą się od razu z pasją do konkretnej dziedziny. Nikt nie chce jednak skończyć z łatką „zdolny, ale leniwy”. Warto przejrzeć oferty kierunków, które pozwolą nam na rozwój naszych ścisłych talentów. Ukończenie zdecydowanej większości z nich powinno nam zapewnić w miarę komfortowe wejście na rynek pracy. Na liście top 10 kierunków studiów, po których możemy się spodziewać najwyższych zarobków, zdecydowanie dominują te ścisłe oraz techniczne. Te propozycje częściowo pokrywają się z zestawieniem 10 najlepszych kierunków po technikum. Rzeczywiście, elektronika i telekomunikacja, informatyka, automatyka i robotyka czy elektrotechnika to kierunki, które kojarzymy łatwo z absolwentami szkół technicznych. Pójście do liceum ogólnokształcącego nie oznacza jednak, że powinniśmy odrzucać taką ścieżkę. Absolwent LO jest rok do przodu w stosunku do ucznia kończącego technikum. Często ma za sobą podobny lub nawet lepszy poziom matematyki – absolutnie kluczowego w tej sferze przedmiotu. Nie wolno też zapominać, że istnieją bardziej teoretyczne ścisłe kierunki, na których dominować będą właśnie absolwenci liceów – choćby „czyste” matematyka czy fizyka.
Humanistyka – tym absolwent liceum się wyróżnia
To dziedzina, na którą praktyczny monopol mają właśnie absolwenci liceów. Wiele do zaoferowania absolwentom liceów chcących rozwijać się na polu humanistyki mają zagraniczne uczelnie. Wyjazd za granicę może też wiązać się z poprawą perspektyw zarobkowych dla studiujących kierunki humanistyczne i społeczne takie jak stosunki międzynarodowe, historia, filozofia, kulturoznawstwo, religioznawstwo czy psychologia. Na Zachodzie może nam być też łatwiej trafić na studia filologiczne na wysokim poziomie. Z drugiej strony tylko studia w kraju mogą nam zaoferować zgłębianie rodzimej literatury czy rodzimych dziejów. Idący na studia humanistyczne robią to zazwyczaj z pasji bardziej niż wyrachowania. Łatwo tu też znaleźć po prostu ciekawe tematy, które angażują nasze umysły, zachęcają do długich dyskusji i niebanalnych lektur. Człowiek jako istota zawsze będzie krył w sobie pewną tajemnicę i dlatego zawsze będzie do pewnego stopnia fascynujący.
Prestiż i pozycja społeczna
Na koniec warto zwrócić uwagę na dwie dziedziny, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem studentów nie od lat i nie od dekad, ale od wieków. Jedna i druga jest bardzo wymagająca, a studenci potrzebują się przygotowywać w nieszablonowy sposób. Mowa oczywiście o medycynie oraz prawie. To również klasyczne studia po liceum, na których nie spotkamy praktycznie żadnych absolwentów szkół innego rodzaju. Zarówno lekarze jak i prawnicy w oczywisty sposób będą zawsze potrzebni w społeczeństwie. To ścieżka prowadząca do prestiżu i bardzo wysokiej pozycji społecznej, ale potencjalnie również naprawdę dobrych zarobków. Te studia różnią się od innych również swoją organizacją – są jednolite, bez podziału na pierwszy i drugi stopień. Medycyna to kierunek wyjątkowo wymagający pod względem czasowym – całość studiów trwa aż sześć lat. Po ich ukończeniu trzeba jeszcze odbyć staż i specjalizację, a dopiero po całym dziesięcioletnim procesie zostaje się pełnoprawnym lekarzem. Kiedy już jednak przejście się przez tę długą i ciężką drogę, otwierają się znakomite perspektywy.
W przypadku studiów prawniczych istnieją także bardzo szerokie możliwości. Można zostać adwokatem, sędzią, radcą prawnym, pracować w korporacjach, instytucjach państwowych… W przypadku absolwentów jednych i drugich studiów można też mówić o wysokim poziomie solidarności zawodowej, której inni mogą im jedynie pozazdrościć. Jeśli chcemy stać się przy okazji studiów i pracy zawodowej częścią wspólnoty o silnej tożsamości, to droga dla nas.