Po jakich kierunkach studiów mamy szansę na dobre zarobki i stabilną sytuację życiową? To pytanie zadają sobie co roku tysiące osób planujących zdobyć wyższe wykształcenie. Tak wygląda nasze zestawienie.
Ekonomia
Tej dziedziny nie mogło zabraknąć w naszym top 10 kierunków studiów. Podążając ścieżką ekonomiczną mamy szansę na karierę zarówno w wielkiej, globalnej korporacji jak niewielkim przedsiębiorstwie, które chcemy dopiero rozkręcić. Co jak co, ale umiejętności obracania pieniędzmi będą stale potrzebne. Oczywiście do studiowania ekonomii trzeba mieć odpowiednie predyspozycje i nie być na bakier z cyframi.
Automatyka i robotyka
To kierunek dopiero od niedawna popularny w naszym kraju – ale robi błyskawiczną karierę. Jego absolwenci mogą liczyć na wysoko płatną pracę w dynamicznie rozwijającym się sektorze nowoczesnych technologii. Dodatkowo pociągająca jest też niewątpliwie możliwość kształtowania rzeczywistości dookoła.
Finanse i rachunkowość
To kolejny po ekonomii „gospodarczy” kierunek w naszym zestawieniu. Zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży jest stale bardzo wysokie. Finanse i rachunkowość to świetna droga dla każdego człowieka o analitycznym umyśle. Niewątpliwie niezbędne są tu też zdolności matematyczne.
Prawo
Jeśli rozważamy kierunki humanistyczne, prawo wydaje się tradycyjnie nie tylko najbardziej prestiżowym, ale też stale dającym najlepsze perspektywy. Prawnicy są przydatni w praktycznie każdej sferze życia. Jeśli będziemy gotowi do ciężkiej pracy i stałego podnoszenia swoich kompetencji, możemy idąc tą drogą zajść na sam szczyt.
Informatyka
To jeden z najpopularniejszych dziś kierunków. Niewątpliwie daje szerokie możliwości rozwoju i potencjalnie naprawdę dobre zarobki. Również wymaga wiele pracy i bycia na bieżąco z najnowszymi trendami w świecie, który gna do przodu. Wiele do zaoferowania będą nam miały na tym polu także zagraniczne uczelnie, często będące blisko z największymi koncernami z branży IT.
Medycyna
To klasyczne studia po liceum, tradycyjnie oblegane i wymagające wysokich wyników z kilku przedmiotów maturalnych naraz. Zawód lekarza od zarania dziejów cieszy się prestiżem ze względu na oczywistą niezbędność korzystania z usług medyków. Przebrnięcie przez te studia wymaga wielkiego nakładu pracy, a po nich czekają nas jeszcze staż i specjalizacja. Później możemy już jednak liczyć na życie na poziomie i bardzo wysoką pozycję społeczną.
Elektrotechnika
Tu mamy do czynienia z szeroką dziedziną wiedzy na temat przesyłania, użytkowania, przetwarzania i wytwarzania energii elektrycznej. Wymaga sporego nakładu pracy i wiedzy technicznej, ale absolwenci mogą liczyć na ogromne zainteresowanie w sektorach takich jak przemysł czy energetyka – zarówno w Polsce jak i poza granicami naszego kraju.
Inżynieria biomedyczna
Ten kierunek oferuje nam z kolei interesujące połączenie wielokrotnie tu wspomnianych wiedzy i umiejętności technicznych z medycyną. Jest stosunkowo mało popularny, a absolwenci są na wagę złota. Chętnie zatrudniają ich firmy produkujące sprzęt i aparaturę medyczną – w tej branży obraca się naprawdę niemałymi środkami.
Elektronika i telekomunikacja
Tej ścieżki rozwoju nie mogło zabraknąć na liście 10 najlepszych kierunków po technikum. To właśnie elektronika i miniaturyzacja odpowiadają za niesamowity rozwój komunikacji we współczesnym świecie. To konkretna, wąska dziedzina, bez której jednak otaczające nas nowoczesne urządzenia nie mogłyby funkcjonować. Specjaliści są więc bardzo cenieni w wielu sektorach.
Marketing i zarządzanie
To stale prężnie rozwijająca się branża, która obecnie swoje działania kieruje przede wszystkim na Internet. Każdy wie, jak wiele czasu, jak wiele milionów ludzi i w jak różnych celach spędza dziś w Sieci. Tego rodzaju studia pozwolą zrozumieć i wykorzystać te fascynujące zjawiska do generowania niemałych pieniędzy. Mocną stroną tej branży są spore możliwości indywidualnego rozwoju.