Wiele osób mieszkających w niewielkich ośrodkach miejskich marzy o otwarciu własnego biznesu. Jednak boi się z uwagi na możliwe niskie zainteresowanie lokalnej społeczności. Czy własny biznes w małym mieście ma sens?

Otwarcie biznesu w dobie koronawirusa

Jeśli myślimy o otworzeniu własnego biznesu w 2021 roku, musimy mieć na uwadze specyficzne warunki gospodarcze, w których znaleźliśmy się z uwagi na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Przedłużające się zamknięcie niektórych z gałęzi gospodarki doprowadziło mnóstwo dobrze prosperujących przedsiębiorstw do bankructwa, a ich właścicieli wpędziło w długi.

Czy to oznacza, że rozpoczęcie samodzielnej działalności gospodarczej jest obecnie niemożliwe? Nie. Po prostu trzeba mieć na uwadze, że w czasie kryzysu otwieranie biznesu jest trudniejsze, ponieważ wiąże się ze zwiększonym ryzykiem. 

Świetną alternatywą dla budowania własnej marki od zera może być wstąpienie do sieci franczyzowej. Badania potwierdzają, że firmy działające na zasadzie współpracy franczyzowej upadają dużo rzadziej, niż całkowicie samodzielne przedsiębiorstwa!

Systemy franczyzowe polegają na stałej, ścisłej współpracy dwóch niezależnych pod względem prawnym i finansowym podmiotów, czyli franczyzodawcy – marki udostępniającej swoje tajniki prowadzenia biznesu, znaki towarowe i nazwę oraz franczyzobiorcy, który prowadzi punkt danej sieci w nowej lokalizacji. Tym sposobem wszyscy odnoszą korzyści. Franczyzodawca rozszerza ilość punktów, którymi dysponuje, a franczyzobiorca zyskuje większą stabilność i gotowy pomysł na biznes.

fot. Pexels.com

Biznes w małym mieście

Jeśli zastanawiasz się, jaki biznes otworzyć w małym mieście, powinieneś skupić się na określeniu potrzeb mieszkańców danej miejscowości oraz dotarciu do grupy docelowej z produktem lub usługą, które oferujesz. Jeśli w okolicy mieszkają jedynie starsi ludzie, nie ma sensu otwierać franczyzy popularnej wśród nastolatków marki odzieżowej.

Istnieje sprawdzony pomysł na biznes, który będzie przynosił przychody niezależnie od takich czynników, czyli… niewielkie sklepy spożywcze. Punkty handlowe są potrzebne wszędzie! Ciekawą propozycją może być otwarcie sklepu w ramach sieci franczyzowej Żabka.

Pomysł na franczyzę w małym mieście

Świetnym pomysłem na franczyzę w małym mieście może okazać się franczyza żabki. Z racji na model handlowy oparty na zamyśle convenience store, takie sklepy potrzebne są wszędzie. Dlaczego? Gdyż sprzedają produkty pierwszej potrzeby, takie jak podstawowe artykuły spożywcze, środki higieniczne, gotowe dania obiadowe, mrożonki, papierosy lub gazety. Każdy czasem musi wstąpić do przysłowiowego sklepu na rogu, aby zakupić składnik, którego zapomniało się do obiadu albo przekąsić coś na szybko po pracy. Z tego względu konsumenci nawet w niewielkich ośrodkach miejskich bardzo cenią sobie sklepy sieci Żabka, w których można załatwić również podstawowe sprawy, takie jak wysłanie paczki kurierskiej, wypłacenie pieniędzy z karty albo zakup losu na loterię.

fot. Pexels.com

To idealny pomysł na biznes dla osób, które czują, że sprawdzą się w prowadzeniu placówki handlowej. Żabka zapewnia franczyzobiorcy nie tylko prawo do posługiwania się pomysłem na biznes oraz logotypem, ale również wynajmuje lokal, zajmuje się umeblowaniem i zatowarowaniem placówki. Franczyzodawca sprawdza również, jaka jest najlepsza lokalizacje na biznes franczyzowy w danym mieście. Ponadto sieć obejmuje punkt wsparciem marketingowym i technologicznym przez cały okres trwania umowy franczyzowej. Co jest ogromnym ułatwieniem, zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy nigdy nie mieli do czynienia z zawiłościami chwytów marketingowych. Dzięki współpracy ze znaną siecią nie muszą się tym przejmować ani budować świadomości marki wśród konsumentów. Logo z charakterystycznym płazem jest rozpoznawalne przez 97% polskich konsumentów.

Franczyza w małym mieście ma sens, jeśli wiemy, że przyciągnie konsumentów i spełni ich potrzeby. W przypadku współpracy z siecią franczyzową Żabka możemy być pewni, że nasz biznes okaże się strzałem w dziesiątkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here