Jeśli zastanawiasz się, kiedy warto kupić mieszkanie lub sprzedać swoją nieruchomość, powinieneś zapoznać się z mechanizmami rządzącymi rynkiem nieruchomości. 

Zakup mieszkania dla siebie

Rynek nieruchomości jest czasem zdradliwy, dlatego przed zakupem mieszkania warto wiedzieć, czego oczekujemy i na jaką nieruchomość chcemy się zdecydować.

Po pierwsze, nie powinniśmy decydować o kupnie mieszkania w sposób pochopny. Nawet jeśli jedna z pierwszych oglądanych nieruchomości nas zachwyci, nie warto porywać się od razu na jej zakup. Dobrze jest mieć rozeznanie zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym i przed ostateczną decyzją o kupnie mieszkania zapoznać się z różnymi ofertami.

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy kupić mieszkanie blisko centrum miasta, czy może spełnić marzenia, w których jawi się budowa domku na wsi, powinniśmy kierować się przede wszystkim pragmatyzmem i dopasowaniem nieruchomości do indywidualnych potrzeb naszej rodziny. Jeśli decydujemy się na budowę, warto pomyśleć nad zagadnieniem, którym jest przekształcenie działki rolnej w budowlaną. Działki budowlane silnie drożeją, więc to może być jeden ze sposobów na ograniczenie wydatków. 

Istotnym aspektem podczas decyzji o przyszłym miejscu zamieszkania jest jego metraż. Jeśli kupujemy mieszkanie tylko dla siebie i ewentualnie drugiej połówki, niewielki lokal w nowoczesnym bloku będzie wystarczający. Dla takich osób polecane są też domki bez pozwolenia, które mogą mieć metraż do 35 m2. W przypadku większej rodziny sprawa znacznie się komplikuje. Jeśli mamy dwójkę lub trójkę dzieci, dobrze jest kupić nieruchomość, która zapewni każdemu z nich własny pokój. 

fot . Pexels.com

Lokalizacja nieruchomości

Innym ważnym aspektem jest lokalizacja nieruchomości. Jeśli nie mamy dzieci i pracujemy zdalnie, a poza tym nie jesteśmy typem osoby, która często spotyka się z ludźmi w celach towarzyskich – to nas nie dotyczy. Większość ludzi, podejmując decyzję o zakupie mieszkania, musi jednak poważnie myśleć o lokalizacji. Dobra lokalizacja pozwoli na wygodny dojazd do pracy, dowożenie dzieci do szkoły albo wieczorne wyjście do kina czy restauracji bez stresu o niewygodny powrót do domu.

Mieszkania nie warto kupować przed wakacjami, kiedy wiele osób inwestuje w mieszkania na wynajem dla turystów. Ceny kupna mogą być w tym okresie zdecydowanie zawyżone.

Zakup mieszkania pod zarobek pasywny

Niektórzy kupują mieszkania dla siebie, inni myślą o nieruchomościach jako inwestycji w celu uzyskania dochodu pasywnego. Zakup mieszkania w dużym mieście może okazać się jedną z najlepszych inwestycji na przyszłość.W przeciwieństwie do metod lokowania kapitału takich jak na przykład akcje lub obligacje, dochód pasywny z wynajmowanego mieszkania nie jest obarczony dużym ryzykiem.

Ponadto w przypadku zakupu mieszkania pod wynajem nie musimy dysponować pełną kwotą; wiele osób nie kupuje mieszkania za gotówkę, a bierze kredyt i przeznacza mieszkanie na wynajem. W takiej sytuacji kredyt dosłownie spłaca się sam, a przy tym mieszkanie generuje dochód pasywny dla właściciela. Inwestycja w mieszkanie jest zawsze opłacalna, gdyż miejsca możliwe do zamieszkania będą zawsze bardzo potrzebne, zwłaszcza w dużych miastach. Ponadto ceny mieszkań stale rosną, więc dzisiejsza inwestycja może mieć kilkukrotnie wyższą wartość w perspektywie kilkudziesięciu lat. Zarobek pasywny na wynajmie mieszkania pozwala na uzyskanie dużej stabilności finansowej. 

fot . Pexels.com

Kiedy warto sprzedać mieszkanie?

Z kolei w przypadku sprzedaży mieszkania, warto mieć na uwadze porę roku i to, co dzieje się obecnie w kraju. Ludzie najchętniej kupują mieszkania jesienią i wiosną, na przykład przygotowując mieszkania na wynajem wakacyjny lub dla studentów. Z kolei zimą sprzedaje się niewiele mieszkań, gdyż nabywcy w tym czasie przeznaczają środki na inne rzeczy, na przykład przygotowanie do świąt. Statystycznie wakacje też nie są najlepszą porą na sprzedaż mieszkania.

W sezonie zimowym warto przygotować dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania oraz szczegółową ofertę, którą będzie można od razu wystawić w miesiącach wiosennych. Z taktycznego punktu widzenia warto to zrobić już pod koniec lutego. Wtedy na portalach dotyczących sprzedaży i kupna mieszkań jest jeszcze niewiele ogłoszeń. Co więcej ludzie już zaczynają szukać mieszkania do zakupienia wiosną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here