Wanna czy prysznic? Wbrew pozorom to istotny wybór. Czym warto kierować się podczas podejmowania takiej decyzji podczas zmiany mieszkania lub remontu łazienki?

Wanna. Zalety i wady 

Wiele osób marzy o dużej, wygodnej wannie. Kąpiel w wannie kojarzy nam się z możliwością odpoczynku, relaksu we własnej łazience. Kto nie lubi od czasu do czasu zażyć kąpieli z bąbelkami? Niemal wszyscy cenią sobie drobne chwile spokoju, które można zapewnić sobie poprzez kąpiel w gorącej wodzie z ulubionymi olejkami czy płynami do kąpieli. 

Ponadto posiadanie wanny to ogromne ułatwienie dla rodziców małych dzieci, które często ciężko przekonać do kąpieli pod prysznicem. W wannie łatwiej umyć nawet najbardziej niesfornego malucha. Warto wspomnieć też o tym, że wbrew pozorom wanna jest łatwiejsza do utrzymania w czystości. Na ścianach wanny kamień nie osadza się tak szybko, jak w kabinie prysznicowej. 

Na niekorzyść tej opcji przemawia fakt, że wanna zajmuje o wiele więcej miejsca niż prysznic. Warto jednak zaznaczyć, że coraz popularniejsze są wanny o nietypowych kształtach, które można dopasować nawet do bardzo małej przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem jest też wykorzystywanie przestrzeni pod i nad wanną, na przykład poprzez wmontowanie szafki lub szuflady w obudowę wanny. Na ścianie wyżej można zamontować kilka pojemnych półek. 

fot. Pexels.com

Prysznic. Zalety i wady

Zwolennicy pryszniców często powołują się na argument, że to wygodniejsze i bardziej funkcjonalne niż wanna. Są też bardziej dostosowane do potrzeb osób starszych i o ograniczonych możliwościach w poruszaniu się. 

Ponadto na korzyść pryszniców przemawia fakt, że są bardziej ekonomiczne i ekologiczne. Warto zauważyć, że podczas kąpieli w wannie marnujemy kilkukrotnie więcej wody niż podczas prysznica. To szczególnie ważne przy dużej ilości domowników. Jeśli kilka osób codziennie kąpie się w wannie, rachunki za zużycie wody z pewnością są spore wyższe niż w sytuacji, gdy domownicy używają prysznica.

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują bardzo nowoczesne kabiny prysznicowe, wyposażone między innymi w opcje hydromasażu. Coraz więcej kabin posiada wbudowane dysze masujące, lustra, udogodnienia dla niepełnosprawnych czy półeczki na kosmetyki. Niektóre modele kabin mają nawet wbudowane radio! 

fot. Pexels.com

Wanna czy prysznic?

Odpowiedź na pytanie “wanna czy prysznic?” nie jest jednoznaczna. Z jednej strony, na korzyść wanien przemawia możliwość wygodnego relaksu oraz łatwiejsze utrzymanie ich w czystości. Ponadto wanna to świetne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi. Z drugiej strony, warto pamiętać o rozwoju nowoczesnych kabin prysznicowych. Najnowsze modele są naprawdę atrakcyjne nawet dla największych zwolenników wanien! To również lepsze rozwiązanie dla osób starszych i o ograniczonych możliwościach ruchu.

Rozwiązaniem dylematu “wanna czy prysznic” może być zakup wanny z panelem prysznicowym oraz zabudowaniem. Z takich urządzeń można korzystać zarówno w charakterze wanny, jak i kabiny prysznicowej.

Wyposażenie łazienki

Podczas przeprowadzki lub remontu bardzo ważnym aspektem jest wybranie odpowiednich urządzeń AGD. Jeśli decydujemy się na zakup nowego sprzętu, warto zaznajomić się z tematem, którym są nowinki technologiczne w pralkach. Dzięki ich obecności pranie może być szybsze, bardziej energooszczędne i ekologiczne. Ponadto warto zastanowić się też nad zakupem, jakim jest suszarka do ubrań. To nie najbardziej popularne rozwiązanie w Polsce, ale jest bardzo przydatne, zwłaszcza jeśli mamy dużo domowników. Elektryczna suszarka na pranie pozwala oszczędzić dużo czasu i przestrzeni wykorzystywanej do suszenia ubrań.

Łazienka jest pomieszczeniem, gdzie należy bardzo dbać o czystość. Ciepłe i wilgotne pomieszczenie to idealne środowisko do rozwoju licznych grzybów i innych drobnoustrojów. Aby temu zapobiec, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do sprzątania. Jednym z najlepszych wyborów do czyszczenia płaskich powierzchni będzie mop paArowy. Warto też zadbać o odpowiednie warunki przechowywania przedmiotów takich jak akcesoria łazienkowe. Wiele z nich powinno być chronionych przed wilgocią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here