Pojawiający się łupież może świadczyć o problemach ze skórą głowy, dodatkowo wygląda nieestetycznie, często opadając na nasze ramiona. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą się go pozbyć.

Łupież – czym jest i jak powstaje?

Łupież jest przypadłością, która dotknąć może każdego. Pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jego nasilone objawy bardzo często dotykają młodzież w okresie dojrzewania. Opadające płatki skóry są efektem wzmożonej aktywności grzybów, które znajdują się na skórze głowy – Pityrosporum ovale. Ich szkodliwe działania widoczne są przy każdym typie skóry, dlatego łupież możemy podzielić na tłusty oraz suchy.

Łupież suchy – jak powstaje?

Jak sama nazwa wskazuje, łupież suchy pojawia się u osób zmagających się z suchą skórą głowy. Jej stan sprawia, że staje się ona podatna na działanie grzybów, które prowadzą do pojawienia się na głowie stanów zapalnych. One z kolei powodują odpadanie płatów skóry, które są głównym objawem łupieżu. 

Przypadłość ta może mieć źródło również w niewłaściwie dobranych kosmetykach, które nadmiernie podrażniają wrażliwą skórę oraz doprowadzają do jej łuszczenia się. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest zmiana kosmetyków na delikatniejsze, o naturalnym składzie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się stosowanie produktów, które pomagają przy atopowym zapaleniu skóry

fot. Pexels.com

Łupież tłusty – w jaki sposób dochodzi do jego powstania?

Grzyby Pityrosporum ovale szkodliwe są również w przypadku osób, które zmagają się z nadmiernym przetłuszczaniem skóry głowy. Powstający łój stanowi bowiem ich pokarm, który następnie zamieniany w odchody, prowadzi do pojawiania się stanów zapalnych na głowie. Stany zapalne wiążą się z podrażnieniami oraz zaczerwienieniem, a także powstawaniem tłustych płatów skóry, która momentami odczepiają się, opadając na włosy oraz ramiona.

Jak pozbyć się łupieżu?

Pojawienie się łupieżu powinno skłonić nas do natychmiastowego działania. Jednym z rozwiązań będzie udanie się do specjalisty, który podpowie nam, co należy zrobić w naszym przypadku. Dobrym pomysłem będzie również zamiana zwykłego szamponu na przeciwłupieżowy. Kupić je możemy w aptekach oraz drogeriach. Podczas wyboru preparatu, warto zwrócić uwagę na rodzaj łupieżu, aby móc zakupić odpowiedni środek

Pamiętajmy o tym, że wszelkie dolegliwości związane z naszym ciałem, wynikać mogą z ogólnego osłabienia organizmu, z tego powodu tak ważne jest wzmacnianie odporności. Naszemu organizmowi możemy pomagać na wiele sposobów, między innymi stosując różnego rodzaju suplementy, zdrowia dietę czy domowe syropy, stanowiące bogate źródło witamin. Bardzo często pod ręką mamy wiele produktów, o których wspaniałych działaniach nie mieliśmy wcześniej pojęcia. Przykładem może być popularna pokrzywa, stanowiąca naturalne sposoby na kaszel, a także na walkę z łupieżem. 

Domowe sposoby na walkę z łupieżem

Istnieje wiele sposobów na walkę z łupieżem, z jednej strony można udać się z problemem do lekarza, jednak skutecznym rozwiązaniem będzie również skorzystanie z poniżej przedstawionych sposobów:

  1. Pokrzywa – wspomniana została już powyżej, jednak jej działanie wymaga dokładniejszego opisu. Pokrzywa posiada właściwości oczyszczające, co więcej, jej regularne stosowanie zapobiegnie nadmiernemu wypadaniu włosów. Wystarczy liście pokrzywy zalać zagotowaną i gorącą wodą, a po ostygnięciu przepłukać włosy naparem.
  2. Jogurt naturalny – również posiada działanie pomagające w pozbyciu się łupieżu. Po umyciu skóry głowy należy nałożyć go w taki sposób, jak nakładamy odżywkę, a po upływie godziny spłukać i jeszcze raz dokładnie umyć głowę.
  3. Ocet – dzięki swoim właściwościom zabija grzyby i bakterie oraz hamuje ich ponowne pojawianie się. Dwie łyżeczki octu należy rozmieszać w szklance wody i powstałą mieszanką, przepłukać skórę głowy.
  4. Oliwa z oliwek – podgrzaną oliwę z oliwek należy nałożyć na skórę głowy, a następnie dokładnie wmasować. Pozostawić tak na około 30 minut, by dalej dokładnie spłukać i umyć delikatnym szamponem.

Jest to kilka sprawdzonych domowych sposobów, które pomogą w codziennej walce z łupieżem. Pamiętajmy jednak, że jeżeli łupież nawraca, mimo stosowania środków zapobiegających jego powstawaniu, niezwłocznie należy udać się do specjalisty. Warto wiedzieć również o tym, że problemy z łupieżem najczęściej doskwierają nam w okresie jesienno-zimowym, co ma duży związek z noszeniem czapki. Jeżeli dana przypadłość nas dotyczy, dobrym rozwiązaniem będzie częstsze pranie czapki. Warto również zmienić swoje nawyki: pić dużo wody, wprowadzić do diety warzywa i owoce oraz stosować peelingi głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here