Jakie są najlepsze zabawki dla kota? Warto dobrać w przemyślany sposób przedmioty, które rzeczywiście umilą życie naszemu pupilowi. Jednocześnie zabawki powinny wspierać jego rozwój, zwłaszcza w przypadku kota młodego.
Dlaczego warto, by nasz kot się dużo bawił?
Dobry, odpowiedzialny właściciel kota chce i potrafi zadbać o niego na wielu płaszczyznach. Niezbędna jest nam oczywiście wiedza o tym, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta kota. Powinniśmy umieć dobierać mu wysokiej jakości produkty wspierające rozwój jego organizmu, takie jak chociażby karmy z tauryną. Potrzebujemy znać odpowiedzi na pytania dotyczące najbardziej praktycznego wymiaru codziennego życia z kotem. Wiedzieć, czy koty mogą pić krowie mleko i dlaczego kot nie daje spać w nocy. Przyda nam się orientacja, w jakich sytuacjach i w jaki sposób powinniśmy kąpać kota. Wszystkie te elementy składają się na złożoną konstrukcję. Na nasze teoretyczne wiadomości, praktyczne umiejętności i wypróbowane, codzienne nawyki.
Brzmi jak prawdziwy nawał obowiązków, prawda? A przecież opieka nad kotem nie jest jedyną rzeczą, jaką musimy się w życiu zajmować. W tym wszystkim łatwo przegapić lub świadomie zbagatelizować kwestię zabawy z naszym kociakiem. Przecież to tylko rozrywka dla niego i dla nas – możemy ją chyba czasem pominąć, gdy nie mamy czasu? A jeśli już go znajdujemy, to chyba nie musimy zdobywać się na nie wiadomo co? W końcu ma to być po prostu przyjemność dla niego i dla nas? To nie takie proste. Zwłaszcza kot młody potrzebuje dużej ilości zabawy. Inaczej będzie sfrustrowany i znudzony. Nie zaspokoi bowiem swoich naturalnych instynktów, na przykład łowieckiego. Będzie więc prędzej i częściej wyładowywał go w uciążliwy dla nas sposób. Na przykład niszcząc meble czy inne znajdujące się w domu przedmioty. Może mieć poza tym problem z nawiązaniem zdrowych, stabilnych relacji z ludźmi oraz innymi kotami. Również my sami – choćby nasze nogi – możemy stać się przedmiotem ataków niedoszłego myśliwego. Zastanówmy się więc, w jakie zabawki dla kota powinniśmy się zaopatrzyć, by tego rodzaju problemy nie występowały.
Wędka dla kota
To podstawowa zabawka, którą powinien mieć na wyposażeniu każdy właściciel kota. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów kocich wędek. Symulują one ruchy ptaków, owadów i innych potencjalnych ofiar naszego ulubieńca. Dzięki temu, że zabawką steruje człowiek, jej ruchy są nieregularne, a tym samym nieprzewidywalne i fascynujące dla kota. To przy okazji świetny sposób na wytworzenie więzi między nami a zwierzęciem.
Koci domek
To kapitalna zabawka behawioralna. Dla naszego kota to kolejny obiekt, na który może polować. Jednocześnie może ją potraktować jak swoją kryjówkę, w której może chować się przed większymi od siebie drapieżnikami. Tu może też znosić swoje mniej lub bardziej prawdziwe „ofiary”. Koci domek pozwala wreszcie naszemu pupilowi w wygodny sposób obserwować otoczenie – to kolejny jego ważny instynkt.
Mata węchowa dla kota
Uczeni szacują, że kot posiada aż 100 milionów receptorów, które odbierają zapachy. Koci zmysł węchu jest więc nieprawdopodobnie rozbudowany. Potrzebuje zatem stałej stymulacji. Mata węchowa to sztuczne „zarośla” składające się z paseczków i sznureczków. Pomiędzy nimi umieszcza się kocie przysmaki, których zapach zainteresuje naszego pupila. Dzięki macie węchowej możemy dostarczyć zwierzęciu zabawy i satysfakcji.
Labirynt na kocią karmę
To zabawka, która zapewnia stymulację intelektu naszego ulubieńca. Kot musi ruszyć głową, by dotrzeć do pożywienia, którego pragnie. Dzięki labiryntowi czuje się rzeczywiście jak myśliwy udający się na polowanie. Gdy wreszcie uda mu się zrealizować cel, wchodzi zaś w rolę skutecznego, dumnego z siebie zdobywcy. Z tym większą satysfakcją może więc spożyć pokarm, który sobie wywalczył i na który tym samym szczególnie zasłużył. Labirynt to także zabawka polecana dla kotów, które mają skłonność do zbyt szybkiego pochłaniania jedzenia.