To, że nie mamy w domu pięknej roślinności, zależy od wielu czynników. Niektórzy nie mają kwiatów, bo nie lubią, jeszcze inni nie potrafią odpowiednio zadbać o nie, aby pięknie kwitły i stanowiły dekorację naszego domu. Przyczyn jest wiele- zapominamy o podlewaniu, podlewamy za dużo, za często, za intensywnie. Nie zawsze zaniedbana roślina doniczkowa jest wynikiem naszej złej woli czy niechęci, czasami po prostu nie wiemy jak o nie dbać.

Chcemy dobrze, ale żeby nie przedobrzyć

Złota zasada jest taka, żeby dostosować wybór roślin doniczkowych do naszych możliwości czasowych. Jeżeli jesteśmy zapracowani, wybierzmy takie kwiaty, które nie wymagają specjalnego nawożenia ani zbyt częstego podlewania. Jeżeli nie jesteśmy miłośnikami kaktusów, bo to one jako pierwsze przychodzą nam na myśl kiedy myślimy o niewymagających roślinach- mamy zdecydowanie większy wybór. Roślina niewymagająca to taka, która jest tolerancyjna na zmianę warunków. Nie musimy rozważać, czy zmiana miejsca im zaszkodzi, bo tak się nie stanie. Bez obaw o zbyt obfite podlewanie, ani nadmierne wysuszenie. Ważne jest także, aby wybrać rośliny, które są odporne na szkodniki. Zapomnieć możemy zatem o chorobach grzybiczych, z którymi borykają się niektórzy miłośnicy roślinności. Nie są one także wymagające jeżeli chodzi o to, czym mamy podlewać rośliny, nie musimy stosować dodatkowo specjalnych preparatów, aby wzrastały prawidłowo. Nie musimy obawiać się, że rośliny w sezonie grzewczym stracą na atrakcyjności. Są one zahartowane również w suchym środowisku. 

fot. Pexels.com

Przejdźmy do konkretów

Z pewnością wielu z was poszukuje konkretnych wskazówek co kupić, jeśli rozpoczynamy swoją przygodę z roślinnością doniczkową, bądź niewiele mamy doświadczenia w tej dziedzinie. Bezapelacyjnym faworytem jest tutaj Monstera dziurawa. Jest to roślina o dużych, rozłożystych liściach. Dobrze radzi sobie w miejscach nasłonecznionych, spokojnie przetrwa w cieniu. Wystarczy jej podlewanie raz w tygodniu, a w sezonie grzewczym co dwa tygodnie. Zdrowe i lśniące liście cieszą oko, a na taki efekt tak naprawdę niewiele musimy zrobić. Coraz większą popularnością cieszy się aloes. Docenia się go nie tylko ze względu na niewymagające naszej troski warunki przetrwania, ale także jej właściwości prozdrowotne. Aloes należy do sukulentów, co oznacza, że nie trzeba, a nawet nie powinno się zbyt często podlewać. Do tej samej grupy należą kaktusy, co oznacza  że same są w stanie magazynować zapasy wody i przetrwać nawet w bardzo suchych warunkach. 

fot. Pexels.com

Zapracowani miłośnicy roślinności

Nawet najbardziej zapracowani miłośnicy roślinności mogą w dzisiejszych czasach cieszyć się z przestrzeni zielonej w swoim domu. Oprócz małych wymagań nie musimy także iść w duże koszty pielęgnacyjne. Możemy postawić na naturalne nawozy do roślin, które wielu z nas po prostu ma w domu. Coraz większą popularnością cieszą się nawozy przygotowane ze skórki bananów. Tak przygotowane nawozy sprawią, że dostarczymy rośliną składników odżywczych, których tak bardzo potrzebują do prawidłowego wzrostu. Wielu z was na pewno słyszało o nawożeniu roślin fusami z kawy i herbaty, inni stosują skorupki jaj. Sposobów jest wiele- każdy z nich wpływa na prawidłowy rozwój i wygląd naszego domowego ogródka i przestrzeni zielonej. Oprócz nawilżania od wewnątrz powinniśmy także pamiętać o prawidłowej pielęgnacji liści. Bowiem to one cieszą oko najbardziej. Wspomniana skórka z banana może być także wykorzystana jako środek nabłyszczający. Niekoniecznie musimy kupować specjalne preparaty nabłyszczające.

Piwo może być nie tylko stosowane jako nawóz, pomoże nam zachować piękny wygląd liści- wystarczy wykorzystać wygazowane piwo zmieszane z wodą. Jeżeli chcemy cieszyć się pięknie błyszczącymi liśćmi, możemy do wody dodać odrobinę oleju. Pomoże on nam nie tylko łatwo i skutecznie usunąć kurz, ale także pięknie nawilżyć liście, aby były lśniące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here