Dzięki kupowaniu ubrań od lokalnych firm odzieżowych możemy ograniczyć negatywny wpływ tej branży na środowisko naturalne. Jakie marki są warte uwagi?

Wpływ mody na środowisko naturalne

Przemysł odzieżowy jest jednym z najbardziej negatywnych dla środowiska naturalnego. Produkcja odzieży odpowiada za 10% emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Według szacunków naukowców, w 2050 roku może odpowiadać nawet za 26% emisji. Wzrost produkcji dwutlenku węgla przez człowieka jest jedną z przyczyn występowania globalnego ocieplenia oraz anomalii pogodowych takich jak na przykład kwaśne deszcze.

Ponadto podczas produkcji ubrań są marnowane miliony litrów cennej substancji: wody. Produkcja jednej pary jeansów pochłania 7500 litrów wody.

Warto wiedzieć, że z roku na rok kupujemy coraz więcej ubrań (w 2014 roku każdy konsument kupił średnio o 60% więcej ubrań, niż w roku 2000), ale nawet 85% z nich finalnie trafia na wysypisko. To zatrważające dane, które pokazują, że każdy z nas przyczynia się do nadciągającej katastrofy klimatycznej i postępującego zanieczyszczenia planety. 

fot. Pexels.com

Moda w stylu zero waste vs fast fashion

Fast fashion to pojęcie, do którego zaliczamy firmy odzieżowe czerpiące ze wzorców z pokazów mody (tzw. high fashion), które produkują ubrania na szeroką skalę. Zwykle ich produkcja ma miejsce w krajach Trzeciego Świata. W fabrykach pracują nawet dzieci! Wszyscy otrzymują głodowe wynagrodzenia, a często ich ciężka praca odbywa się w złych warunkach. Taki model biznesowy jest nie tylko nieetyczny, ale i nieekologiczny, ponieważ po wyprodukowania ubrań, trzeba przewieźć je do Europy i Ameryki Północnej. Transport ubrań na masową skalę zatruwa środowisko naturalne.

Wpływ nowej technologii na świat mody może w przyszłości pozwolić nam na kupowanie ubrań wyprodukowanych w sposób bardziej ekologiczny, ale dziś warto zaznajomić się z ideą zero waste, która jest coraz popularniejsza. 

Zero waste w świecie mody

Zero waste w świecie mody to doskonała alternatywa dla fast fashion. W wolnym tłumaczeniu zero waste oznacza to dosłownie zero odpadów, zero marnowania zasobów. Warto zastosować kilka zasad znanych z tej idei w naszej szafie!

  • wymieniaj się. Twoje stare ubrania z powodzeniem mogą posłużyć komuś innemu. Warto zorganizować wymianę z koleżankami, sąsiadkami czy członkami rodziny. Dobrym sposobem może być też zaprzyjaźnienie się z aplikacjami takimi jak vinted.pl, które pozwolą na sprzedaż naszych używanych ubrań.
  • ograniczaj. Najczęstszym powodem, przez który wyrzucamy ubrania, jest to, że mamy ich zbyt dużo. W myśl zero waste powinniśmy ograniczać kompulsywne zakupy i dążyć do ograniczenia ilości rzeczy, które posiadamy.
  • przerabiaj, wykorzystuj ponownie. Modowy recykling polega przede wszystkim na ponownym wykorzystywaniu już wyprodukowanych ubrań. W myśl tej zasady warto przerabiać swoje ubrania. Jeśli mamy bardzo uszkodzone ubrania, które nie będą nadawać się już do noszenia. Warto przerobić je na przykład na szmatki do sprzątania. W takiej formie mogą nam służyć jeszcze przez lata. 

Styl eko nie musi być nudny ani surowy. Często jest wprost przeciwnie! Osoby, które szukają ubrań w second handach i wymieniają się nimi z bliskimi lub przerabiają swoje stare ciuchy, często mają niepowtarzalny styl. Warto zaznajomić się też z ofertą naszych rodzimych sklepów odzieżowych.  

fot. Pexels.com

Dlaczego warto kupować lokalne produkty?

Jeśli decydujemy się na zakupy w polskich sklepach odzieżowych, nie tylko wspieramy lokalnych przedsiębiorców. Ograniczamy też negatywny wpływ branży modowej na środowisko. Jeśli kupujemy produkty wytwarzane w Polsce, nie przyczyniamy się do rozwoju produkcji w krajach Trzeciego Świata i transportu ubrań z Azji, który generuje dodatkowe zanieczyszczenie środowiska.

Możemy w ten sposób uspokoić też sumienie, bo nie przyczyniamy się do wykorzystywania nisko opłacanych pracowników, w tym dzieci. W polskich szwalniach ludzie pracują w godnych warunkach.

Produkty polskich firm, które są produkowane w Polsce mogą być nieco droższe niż ubrania z sieciówek, ale najczęściej są też lepszej jakości. Warto dołożyć kilkadziesiąt złotych i cieszyć się ubraniami, które są bardziej ekologiczne.

Najlepsze polskie marki odzieżowe

Warto poznać kilka polskich marek odzieżowych, które prowadzą swoje firmy w sposób przejrzysty, ekologiczny i etyczny:

  • Elementy to sklep, który produkuje koszule, koszulki, spodnie, sukienki i wiele innych ubrań w prostych krojach i kolorystyce. Chętnie opowiadają o tym, jak wygląda produkcja ich ubrań i jakie koszty ponoszą.
  • Skydance to sklep z etyczną modą alternatywną. Świetnej jakości spódnice, bluzki, bieliznę i bluzy szyją w Polsce, pozwalając ludziom na dostęp do niekonwencjonalnych ubrań. 
  • B Sides Handmade to marka, której ubrania powstają z naturalnej wełny. Pomimo wysokich cen, warto zainteresować się ich ofertą. Swetry od B Sides Handmade są bardzo trwałe i posłużą nam przez długie lata.

Balagan to firma prowadzona przez dwie projektantki. Produkcja ich produktów ma miejsce niedaleko Warszawy. Towary marki Balagan to głównie obuwie i akcesoria wysokiej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here