W roli nawozu nie tylko sprawdzą się specjalne preparaty do tego dostosowane. Można spokojnie wykorzystać produkty, które mamy w domu i niekoniecznie kojarzyły nam się z nawozem pod uprawę roślin doniczkowych. Kilka produktów spożywczych może zdziałać cuda, a kwiaty na naszych parapetach będą wyglądać jak nigdy dotąd. 

Bądź kreatywny – bądź eko

Pewnie niewielu z was przyszło do głowy, że olej, banan, skorupki jajka mogą przydać się w pielęgnacji roślin doniczkowych. Mało tego, że są to produkty, których szukać nie musisz, bo są przeważnie dostępne w naszych domach to resztki, które do tej pory trafiały do pojemnika z odpadami naturalnymi, mogą teraz posłużyć jako nawóz do kwiatów. W tej roli doskonale sprawdzi się skórka od banana. Dostarczy ona wartościowych składników odżywczych, których rośliny potrzebują, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Okres zimowy nie tylko zabiera naszym rośliną naturalnej wilgotności, ale także pozbawia naturalnego słońca i minerałów koniecznych do prawidłowego wzrostu. W roli nawozu sprawdzi się także piwo. Wielu z nas wykorzystuje skorupki jaj czy węgla drzewnego.

Woda z gotowanych jaj także może okazać się przydatna. Produkty i składniki, które na co dzień mamy w domu otrzymują nowe zastosowanie. Być może niektórych zdziwi, ale warto raz na dwa miesiące zastosować kurację z aspiryny. Nie tylko wzmocni, ale także sprawi, że liście staną się piękne i lśniące, a także intensywnie zielone. Pamiętajmy, że na widoczne efekty stosowanie naturalnych preparatów trzeba będzie nieco dłużej poczekać niż na ich chemiczne odpowiedniki. 

fot. Pexels.com

Po co nawozimy

Każda, nawet ta najmniej wymagająca roślina potrzebuje odpowiedniego podłoża do wzrostu. Składniki odżywcze i minerały, których dostarczamy roślinie wraz z nawozem sprawiają, że jest ona zdrowa, pięknie kwitnąca i pozostanie z nami na lata. Nawozimy zatem po to, aby dostarczyć roślinie warunków do odpowiedniego wzrostu. Bez różnicy czy stosujemy nawozy naturalne dla roślin, czy zastosujemy te z półek sklepów ogrodniczych,potrzebują one odpowiedniego nawożenia. Oczywiście nie wszystkie rośliny są tak bardzo wymagające- niektóre potrzebują niewiele do wzrostu, to także w ich przypadkach warto sięgnąć do naturalnych rozwiązań.  

fot. Pexels.com

Naturalne nawozy dla roślin. Przygotuj je sam!

Tak naprawdę wszystkie propozycje, o których wspomnieliśmy powyżej, jesteśmy sami przygotować w domu. Podamy przepisy na kilka z nich. Stosując wodę po gotowaniu warzyw, nie trzeba nikomu tłumaczyć jak ją zastosować. Pamiętajmy jednak, aby unikać wody po warzywach typu: brukselka, kalafior, brokuł. Ważne, aby woda nie była przesolona. Kwiaty nie  służy duża jej ilość. Jednym z najstarszych nawozów jest wykorzystanie drożdży do przygotowania mieszanki wzmacniającej rośliny. Na jej przygotowanie potrzebujemy cukier, drożdże i ciepłą wodę. Fusy z herbaty pomogą nam pozbyć się muszek latających obok kwiatów. Z nich oraz z kawy możesz także przygotować odżywczy preparat do podlewania roślin. Podczas podlewania roślin nie zapomnijmy także o odpowiednim rodzaju wody. Nie każda bowiem im służy. Najrozsądniej jest wykorzystać wodę odstaną, bądź przegotowaną. Pamiętajmy, że najlepiej jest podlewać kwiaty wodą o temperaturze pokojowej.

Najlepszą alternatywą dla roślin jest deszczówka. Jeżeli mieszkamy w  niezanieczyszczonych okolicach i mamy możliwość zebrania jej- wykorzystajmy to. Odpowiednie nawilżenie może okazać się zbawienne dla pięknie rozkwitających roślin doniczkowych. Warto zapamiętać, że rozsądnej jest podlewać kwiaty rzadziej a bardziej obficie. Kwiaty doniczkowe, zwłaszcza te stojące na parapetach powinny być podlewane rano lub wieczorem. Mimo przekonań większości z nas kwiaty potrzebują intensywniejszego podlewania w okresie letnim i wiosennym. Większość kwiatów w okresie zimowym przechodzi w stan uśpienia. Częste i obfite podlewanie nie jest konieczne. Wtedy zadbajmy o odpowiednie nawożenie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here